Смалець для українців – це справжнє натхнення, бо з його допомогою створюються найсмачніші страви. Його додають у ті страви, для яких зазвичай використовують олію чи вершкове масло, або просто намащують на шматок свіжого хліба, а зверху посипають свіжомеленим перцем. Чого тільки варто наше печиво на смальці – погачі.
Смалець довго зберігається в холодильнику та ще довше в морозильній камері, а робити його досить просто, якщо знати деякі секрети, якими ми радо з вами поділимося. Бонусом отримаєте ще і шкварочки. Якщо ви не встигаєте з’їсти сало чи просто хочете надати нового відтінку звичним стравам – готуйте смалець вдома.
Яке сало обрати для приготування смальцю
Для приготування смальцю оберіть якісний шматочок свіжого чи засоленого сала без м’ясних прожилок, бо нам потрібно витопити якомога більше жиру. Мариноване чи з розсолу не підійде. Важливо, щоб сало не було старим та не мало сторонніх запахів, бо це позначиться на ароматі та смаку смальцю. З 1 кг салу виходить приблизно 600 мл смальцю.
Як зробити смалець
Для приготування смальцю із солоного сала добре зішкребіть сіль, а свіже – присоліть. Зріжте шкірку та наріжте сало на однакові кубики зі стороною 1 см.
Якнайкраще для приготування смальцю підійде чавунна сковорідка з високими бортиками чи з товстим дном. Якщо не маєте такої, беріть з антипригарним покриттям, але пильнуйте, щоб шкварки не почали горіти. Трішки розігрійте її та перекладіть частину сала. Приблизно, щоб займала чверть сковорідки. Зробіть маленький вогонь, аби сало поступово витоплювалося та не пригорало. Ви будете бачити, як шматочки перетворюються на добре рум’яні та зменшені в кілька разів шкварочки. Вони мають бути сухими, тобто повністю позбавлені жиру. Як тільки це станеться, треба перелити смалець в чисту суху баночку. Аби він був білим та чистим, робіть це через декілька шарів марлі. Або повністю не витоплюйте жир зі шкварок, щоб вони були м’якенькі, перекладіть їх в банку та залийте смальцем. Потім зможете додавати в готову страву: відварену гречку, рис, кукурудзяну кашу чи макарони.
Для другої партії сала пательню не мийте. Перекладіть шматочки та витоплюйте жир, як і перший раз.
Як збагатити смак смальцю
Якщо ви бажаєте отримати не тільки жир, на якому можна готувати та додавати в різні страви, а й смачну закуску, пропонуємо збагатити смак смальцю. В процесі витоплювання сала додайте лавровий лист, духмяний чи чорний перець горошком, зубчики часнику, гілочку розмарину або для пікантності – цілий перець чилі, але невеличкого розміру. Не ріжте його на слайси, бо потім важко виловлювати. Зважте, що ви отримаєте не тільки смалець зі смаком прянощів та спецій, а й шкварки.
Як зберігати смалець
Смалець добре зберігається в холодильнику в чистій сухій баночці з поліетиленовою кришкою до 3 місяців. Якщо вам потрібно подовжити строк його придатності, перекладіть в герметичні невеличкі пакети, але не набивайте їх повністю, та помістіть в морозильну камеру. Або одразу наливайте витоплений жир у силіконові формочки для кексів, дочекайтеся, поки повністю остигне та стане твердим та перекладіть у пакети. Такий варіант зручно використовувати, бо одна форма піде на одне приготування їжі. Зберігайте смалець у морозилці до року.
Готувати – це просто!