Чи знаєте ви, що для того, щоб мати міцне здоров’я і запобігти виникненню багатьох захворювань достатньо дотримуватись простих порад зі здорового харчування. Звісно ніхто не зможе вам дати 100 % гарантії, але світова статистика каже про те, що люди, раціон яких складається з простих натуральних та корисних продуктів, страждають хронічними хворобами рідше, в порівнянні з тими хто нехтує цими рекомендаціями. Для того, щоб почуватися добре, варто змінити свої харчові звички та в першу чергу додати до свого раціону різноманітні фрукти та овочі. Чому це так важливо розповіла лікар-дієтолог Олена Зінченко.
Дорослим рекомендовано споживати 400 г фруктів і овочів щодня. Це допоможе зменшити ризик виникнення ожиріння, діабету 2-го типу, серцево-судинним захворюванням та деяких видів раку [1].
Для того, щоб ваш організм нормально функціонував, ви маєте щодня споживати овочі та фрукти. Бажано надавати перевагу сезонним, тобто зібраним на піку стиглості та смаку, та локальним, вирощеним у вашій місцевості – з них ви отримаєте максимум користі. Пам’ятайте, що важлива різноманітність. Намагайтесь споживати різні овочі та фрукти протягом сезону. Не в сезон можете обирати овочі чи фрукти вирощені штучним способом, наприклад, у теплицях або заморожені. Фрукти та овочі, вирощені поза сезоном, можуть містити лише трохи менше поживних речовин, але цього буде цілком достатньо, аби задовольнити потреби організму.
Наведемо п’ять дуже вагомих причин дотримуватись цих рекомендацій.
Овочі та фрукти – допомагають запобігти серцевим хворобам та діабету 2-го типу.
Вони є основним джерелом вітамінів та мінералів. Більшість з них багаті на вітаміни А, С, Е, фолієву кислоту, магній, цинк, фосфор та калій. Споживайте 400 г фруктів і овочів, це приблизно 5 порцій на день – вони стануть ефективною профілактикою ожиріння, діабету 2-го типу, серцево-судинних захворювань.
Головне джерело клітковини
Клітковина – це тип вуглеводів, який ми отримуємо переважно з фруктів та овочів, а також з цільнозернових та бобовими. Оскільки організм не в змозі засвоювати та розщеплювати клітковину до глюкози, це не викликає стрибків цукру в крові, як у випадку з інші вуглеводами. Це може допомогти підтримувати рівень цукру в крові в нормі. Клітковина поглинає так званий «поганий» жир і знижує рівень «поганого» холестерину.
Оскільки клітковина не перетравлюється, вона повільно просувається через шлунок, завдяки чому ви довше відчуваєте ситість. Розчинна клітковина міститься в яблуках, грушах, гарбузах, брюссельській капусті та броколі. Нерозчинна клітковина міститься шкірці більшості фруктів і овочів.
Мінімум калорій та максимум користі
Фрукти та овочі (за виключенням картоплі) – низькокалорійні, саме тому їх можна вживати та не перейматися зайвими кілограмами. Але звертайте увагу на те, з якими продуктами ви їх споживаєте. Якщо додаткові продукти будуть висококалорійними, ви можете набирати вагу.
Зручні для перекусів
І овочі, і фрукти зручні для вживання. Їх можна брати з собою в якості перекусу на роботу, в школу чи у подорож. Обирайте свіжі овочі та фрукти замість картопляних чипсів, солоних чи солодких снеків. Якщо ви матимете таку звичку, це стане хорошим прикладом і для дітей. Вони з дитинства сформують правильний підхід до здорового харчування.
Додадуть різноманіття до вашого раціону
Фрукти та овочі урізноманітнюють харчування кольором та смаком. Намагайтеся вживати більше страв з сирими овочами та фруктами або використовуйте щадні методи термічної обробки, як то приготування на пару. До смаку додавайте низькокалорійні або нежирні салатні заправки, а також використовуйте трави та спеції. Тоді ваша їжа міститиме корисні комбінації вітамінів, мінералів та клітковини.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.