Спеції, прянощі та приправи. Чим відрізняються, як правильно їх використовувати та зберігати?

Якщо вміло використовувати спеції, прянощі та приправи, то можна перетворити простий набір продуктів на вишукану страву. Але для початку розберімося, чим вони відрізняються один від одного.

Прянощі

Прянощі – це рослинні харчові добавки у вигляді листя рослин, насіння, коріння, квітів і навіть кори. Так, наприклад, до прянощів відноситься аніс, бодян, гвоздика, імбир, кардамон, куркума, м’ята петрушка та інші. Прянощі здатні посилити смак і аромат продуктів і страв, але дуже важливо правильно їх поєднувати, а також дотримуватися пропорцій. І ось тут один кулінарний секрет: сіль і цукор здатні посилити дію прянощів, саме тому краще спочатку додати прянощі, а потім посолити та спробувати страву. Також варто відзначити, що кожна пряність у невеликій кількості здатна позитивно позначитися на здоров’ї, а більшість із них мають антибактеріальний ефект.

Спеції

Спеції можуть бути рослинного та хімічного походження. На відміну від прянощів, які тільки надають продуктам чи страві відтінків та нюансів, спеції залежно від пропорції здатні кардинально змінювати смак та консистенцію страви. До них відносять сіль, цукор, крохмаль, желатин, агар-агар, дріжджі, соду, оцет, лимонну кислоту та інші. Якщо простіше говорити, то прянощі – це те, що росте, спеції – ні. Але зі спеціями, як і з прянощами, важливе дозування. «Переборщити» – значить, зіпсувати страву остаточно й безповоротно. Є, звичайно, лайфхаки, які допоможуть врятувати страву. Наприклад, якщо додали багато цукру, необхідно додати і більше солі, щоб зробити баланс смаку. Також, якщо пересолили суп, можна опустити пару картоплин. Але найголовніше правило – завжди починайте додавати спеції потроху.

Приправи

Приправи – це широкий термін і дослівно – це те, чим ми приправляємо продукти та страви. Приправою може бути сіль, цукор, чорний перець, а також кетчуп, майонез, хрін, кисломолочні продукти, різноманітні соуси та всілякі прянощі та спеції.

Заради справедливості варто відзначити, що такий поділ прянощів та спецій досить умовний. Якщо ви подорожуєте Європою, то в ресторані досить сказати «spices», що матиме під собою і спеції, і прянощі.

Як і де зберігати прянощі

Як правило, у складі багатьох прянощів є ефірні олії, які швидко випаровуються, тому найкраще не купувати відразу багато спецій. З цієї ж причини для зберігання краще вибирати герметичні скляні контейнери або баночки. Якщо у вас їх так само багато, як у мене, то кожну ємність можна підписати – це спростить пошук потрібної прянощі.

Місце на кухні для прянощів

Раніше всі мої баночки (а їх близько 50 штук) стояли у верхній шафці кухні прямо над головою. Але це виявилося дуже незручним рішенням, оскільки для приготування страв я часто використовую прянощі, а відкрити дверцята шафки, підняти мінімум 10 баночок, щоб знайти ту саму – на це йде багато часу. До того ж, оскільки я за експерименти, то в голові не завжди є правильна пропорція. Починаю додавати невелику кількість, за кілька хвилин приготування знову пробую й додаю. Тепер розумієте, скільки разів мені доводиться відчиняти дверцята шафки? Випереджаю ваше запитання і відповідаю, що всі прянощі відразу виставити – не варіант, тому що мені потрібно багато простору на робочій поверхні для приготування. Саме тому я зробив просто полицю з прянощами на кухні, де вони всі зручно розмістилися в кілька рядків. Ті, що часто використовую – у першому ряду, ті, що рідше, відповідно, у другому, та й окремо прибрав ті, до яких руки доходять приблизно раз на місяць, а то й рідше.


ЩОБ ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ БУЛО МАКСИМАЛЬНО КОМФОРТНИМ І ПРИНОСИЛО ЗАДОВОЛЕННЯ, КУХОННІ МЕБЛІ МАЮТЬ БУТИ ОРГАНИЗОВАНІ ЯКНАЙКРАЩЕ. СКОРИСТАВШИСЬ СЕРВІСОМ VIYAR BAZAR, ВИ ЗМОЖЕТЕ ЛЕГКО СПЛАНУВАТИ КУХНІ ПІД ВЛАСНІ ПОТРЕБИ, ВРАХУВАВШИ БУДЬ-ЯКІ ДРІБНИЦІ. АБО ПРОСТО РОЗМІСТІТЬ ЗАМОВЛЕННЯ НА КУХНЮ ЧИ ІНШІ МЕБЛІ І НАЙКРАЩІ МЕБЛЯРІ ВІДГУКНУТЬСЯ НА ВАШУ ПРОПОЗИЦІЮ. І ВАША ІДЕАЛЬНА КУХНЯ ВЖЕ МАЙЖЕ ГОТОВА!


Як використовувати прянощі

Я в жодному разі не хочу обмежувати вашу фантазію, тому поділюся просто найсмачнішими поєднаннями продуктів та прянощів, а ви продовжуйте шукати свої смачні мікси. Але відразу скажу, що деякі прянощі можуть змінювати свій смак залежно і від термічної обробки та часу приготування. Наприклад, якщо взяти часник, розібрати на зубчики, але не очищати, а потім запекти в духовці, його різкий аромат і смак пропадуть. Часник стане солодким на смак. І я зараз не жартую, просто спробуйте. Якщо ж зубчик часнику очистити, дрібно нарізати і додати за 1 хвилину до закінчення приготування соусу до пасти, він віддасть свій смак і аромат, зробивши страву трохи гострим і одночасно дуже ароматним. Запах часнику неможливо не відчути у такому соусі.

Тепер зупинимося докладніше на деяких прянощах.

Гвоздика

гвоздика

Гвоздика – ароматна пряність, яка може викликати пекучі відчуття у роті, тому, як правило, для приготування страви необхідно максимум 4 бутони. Гвоздику використовують для консервації, маринування продуктів, додають у випічку, соуси, ковбасні вироби та м’ясні страви. Найпопулярніший напій із використанням бутонів гвоздики – глінтвейн. І саме в ньому гвоздика ідеально поєднується з корицею та кардамоном. Також кілька бутонів гвоздики можна додати у заварну каву, щоб надати напою неповторного аромату та смаку. Взагалі, для мене гвоздика – це зимова пряність, і це не дивно, адже вона має зігріваючий ефект.

Кардамон

Кардамон

Кардамон – пряність із вираженим смаком та запахом, тому для приготування страв необхідно використовувати невелику кількість, інакше можна затьмарити смак інших продуктів у страві. Якщо описати словами, то запах кардамону – це суміш цитрусу, гострого перцю та евкаліпту. У ньому дійсно міститься багато ефірних олій. І для мене це універсальна пряність, яку можна додавати в маринади (оскільки кардамон є природним консервантом) та напої (наприклад, чай, каву, какао та глінтвейн). Кардамон також добре розкриває свій смак у м’ясних стравах, у поєднанні з квасолею та сочевицею. Якщо його змішати з кмином і додати в рибну страву, то повірте, це стане одним з ваших улюблених міксів прянощів. Кардамон добре поєднується з гвоздикою, мускатним горіхом та чорним перцем.

Перець

Перец

Напевно, ви помічали, що на полицях супермаркетів є різні види перцю: чорний, червоний, білий, зелений і рожевий. Розберімось докладніше. Чорний перець, зелений, білий і червоний – це плоди однієї й тієї ж рослини, але з різним ступенем дозрівання. Так, наприклад, чорний перець, який найчастіше використовується для приготування страв, – це той же зелений перець, який ще не дозрів. Червоний перець – це дозрілі плоди, білий – це червоний, який очистили від верхньої червоної оболонки, а зеленим перець буває на початку свого дозрівання. А ось рожевий перець – це не перець, хоча він зовні і нагадує його. Рожевий перець – це плоди перцевого дерева сімейства сумахів. Якщо ви його спробуєте, то виявите, що в ньому немає пекучості.

Детальніше про перці ви можете дізнатися за посиланням.

Куркума

Куркума

Куркума – це корінь сімейства імбирних, і вона корисна вмістом діючої речовини – куркуміну. Останній не розчиняється у воді, але добре засвоюється у поєднанні з будь-якою рослинною олією – оливковою, соняшниковою, лляною та іншими, а також чорним перцем. Якщо коротко описати смак куркуми, то це мікс перцю та імбиру. Ця пряність здатна забарвлювати продукти у жовтий колір, саме тому вона є натуральним барвником, наприклад, для пасти. Куркуму можна додавати до страв з яєць, у рибні салати, страви з квасолею, сочевицею та рисом.

Перець чилі

Перец чили

Перець чилі та червоний перець – це всі різні прянощі. Перший – це овоч, який висушили та перетерли або в порошок, або зробили у вигляді пластівців. Я часто використовую в рецептах саме пластівці, тому що вони мають більш виражену пекучість. Перець чилі можна використовувати практично у всіх стравах, як і чорний перець. Він добре поєднується з м’ясом, рибою та будь-якими овочами. Навіть, готуючи гуакамоле, спробуйте додати трохи пластівців перцю чилі. Ще мені подобається робити незвичайну закуску зі свіжої порізаної полуниці, перцю чилі, оливкової олії, солі та сиру горгонзолу. Взагалі, поєднання перцю із фруктами – це смачно. Спробуйте просто нарізати лимон та посипати його чилі.

Коріандр

кориандр

Коріандр – це трав’яниста рослина, насіння з якої називають коріандром, а ось зелень кінзою. Ця спеція здатна посилити смак страв із гороху, квасолі та сочевиці, а також з капусти та м’яса птиці. Коріандр додають у випічку, оскільки при термічній обробці ця пряність ще більше розкриває свої смакові та ароматні якості. Коріандр можна додавати в соуси та маринади, а також поєднувати з кмином, фенхелем та кардамоном.

Ще трохи прянощів

Лавровий лист. Мабуть, це найуніверсальніша пряність, яка підходить практично всім стравам. Але головне – знати міру: 1-2 листочків за 15 хвилин до закінчення приготування – цього буде достатньо. Додайте більше, отримайте відверто гіркий смак.

Майоран. Смачно приправляти паштети, м’ясні страви, бульйони, супи та соуси, а також додавати у холодні та гарячі салати, поєднувати з горохом, квасолею та сочевицею. Найкращий компаньйон для майорану – це кмин. Ці дві прянощі у тандемі добре розкривають смак один одного.

Імбир. Як правило, його додають до різних кондитерських виробів, а також у випічку. Також ця пряність здатна покращити смак м’ясних та овочевих страв. Її можна додавати в різні напої: компот, чай та каву.

Орегано. Будь-яким м’ясним, рибним та картопляним стравам ця пряність здатна надати вишуканого смаку. І найкраще додавати орегано за кілька хвилин до готовності страви, тоді пряність віддасть весь свій аромат та смак.

Базилік. Мабуть, одне з найсмачніших поєднань – базилік та томати. Саме цьому овочу пряність здатна надати нового звучання. Також базилік можна додавати у випічку, м’ясні страви та крупи, а на основі свіжого листя готувати соуси.

Мускатний горіх. Цю пряність можна додавати в різноманітну випічку, м’ясний гуляш або овочеве рагу. Але варто знати, що у великих кількостях мускатний горіх здатний негативно позначитися на здоров’ї, тому його необхідно додавати не більше 1 мг.

Готувати – це просто!

Читайте також

Завантаження...