Брі є одним з найвідоміших сирів у цілому світі, а ще це справжній символ французької кухні. Від святкових столів у королівських палацах до сучасних модних ресторанів, цей вид сиру не втратив своєї актуальності та популярності. Що ж робить його таким особливим та як відрізнити справжній сир від підробки?
Що таке сир брі
Це французький м’який сир з коров’ячого молока, названий на честь регіону походження — Брі (у сучасній Франції знаходиться приблизно на території департаментів Сена і Марна). Сир має блідо-сіруватий колір, покритий шаром білої плісняви, кремову структуру та ніжний, маслянисто-горіховий смак. Інколи сир брі плутають з іншим відомим французьким сиром камамбером, про відмінності між ними ми поговоримо трохи пізніше.
“Брі” — це не захищена законом торгова марка, а просто вид сиру, тож виробники з різних країн можуть вільно виготовляти продукцію під цією назвою.
Як вживати сир брі
Інколи людей турбує питання: чи можна їсти шкірку сиру брі, адже вона покрита шаром плісняви? Відповідь — так! Адже для виготовлення сиру використовується абсолютно безпечний вид плісняви Penicillium candidum, яку, крім сиру брі, можна зустріти також на камамбері та деяких сортах італійської салямі. Але насправді “їсти чи не їсти шкірку” — це питання виключно смаку, тож якщо вам не подобається верхній твердий шар сиру, ви можете спокійною його зрізати та вживати лише внутрішню кремову частину.
Розрізаним, сир бір слід зберігати в холодильнику, загорнутим у пергаментний папір, але не довше, ніж п’ять днів. Річ в тім, що він дуже швидко втрачає свої смакові якості та аромат. Більше про те, як зберігати сири, ви можете прочитати в нашій окремій статті.
З чим поєднувати сир брі
Щоб насолодитися сиром та смачно пригостити друзів, ви можете подати сир брі з наступними додатками: медом, нарізаними скибками яблук, горіхами, полуничним джемом, інжиром та кисло-солодкими ягодами.
Яка різниця між камамбером і сиром брі
- Регіон походження. Як ми вже з’ясували, обидва види сиру — французькі, але брі походить з регіону Брі, на півночі країни, тоді як камамбер родом з Нормандії, на заході.
- Вік. Перші згадки про сир брі датуються далеким 774 роком. Камамбер же напротивагу — винахід майже сучасний, вважається що він був вперше виготовлений у 18 ст., під час Французької революції.
- Час дозрівання. Сир брі зазвичай витримують довше, від п’яти до десяти тижнів, що впливає на його структуру, смак та аромат. Термін дозрівання камамберу – три-чотири тижні.
- Структура. Порівняно з брі, камамбер гірше тримає форму через вміст жиру, тож під час запікання він почне танути набагато швидше.
- Кількість ферментів та смак. Під час виготовлення камамберу, до молока додається у кілька разів більше ферментів, порівняно з сиром брі, тож і смак першого буде насиченішим. Тоді як смак сиру брі вважається ніжнішим.
Як виготовляють сир брі
Процес виготовлення сиру брі починається з пастеризованого або, у деяких випадках, сирого коров’ячого молока, з якого зняли частину вершків. Далі до молока додають спеціальні ферменти, що сприяють згортанню сировини, а також дріжджову культуру — для розвитку тієї самої плісняви Penicillium candidum. Коли молоко густішає та утворюється сирна маса, її розрізають і розкладають у форми, а надлишок сироватки зціджують. Після того, як головки сиру віддадуть зайву вологу (сироватку), їх витягають з форм та покривають щедрим шаром солі. Далі сир брі викладають відпочивати у спеціальну камеру на 5-7 днів, протягом яких шкірку сиру починає покривати шар плісняви. Останній етап виготовлення — це дозрівання сиру, як триває від п’яти до десяти тижнів.
Те, яке саме молоко, пастеризоване чи сире, використовують для виготовлення сиру брі залежить від виробника. Так само, може різнитися вид сичужних ферментів (ферментів, які сприяють згортанню молока). Деякі виробники використовують вегетаріанські ферменти, тоді як інші — ферменти тваринного походження. Цікаво, що французькі виробники сиру брі використовують сире органічне молоко для продукції, розрахованої на внутрішнього споживача. Тоді як сир з пастеризованого молока йде на експорт.
Яким повинен бути якісний сир брі
Сир брі повинен мати м’яку, кремову структуру та верхній шар, покритий білою пліснявою. Смак маслянистий, аромат — свіжий, з легким нотами горіхів та грибів. При кімнатній температурі справжній сир Брі ніби тане та стає майже рідким. Якщо ж ваш шматочок сиру навіть у теплі кухні залишається твердим — швидше за все перед вами не зовсім справжній брі.