Сир – продукт хитрий, його завжди хочеться купити більше, ніж ми здатні з’їсти за раз. А ще є спокуса повідкривати одразу всі види й, понадкушувавши, або, врешті, створити красиву сирну тарілку. От тільки потім у холодильнику часто в неправильному вигляді сусідять підсохлий блакитний сир і пармезан, котрий ніколи блакитним бути не збирався, але пліснява вже є й на ньому. Та чимало інших сирів, які просто благають продовжити їм життя.
Тому тут у гру вступають правила зберігання продуктів. Адже зелень у правильних умовах може бути свіжою цілий тиждень; якщо знати, як зберігати борошно, в ньому не заведеться міль; а сир не буде перетягувати не притаманні йому властивості колег чи не перетвориться на сухар, якщо кожен вид зберігатиметься нами так, як це задумала його природа і сировари.
Як зберігати сир: загальні правила
Перше і найважливіше, що вам потрібно усвідомити, – сир це жива “істота”, котра дихає й пітніє. А тому про поліетиленові плівки та паковання варто забути для більшості сирів. Сир почне задихатися, в результаті чого з’явиться аміачний посмак і, можливо, навіть шкідливі бактерії. І йому неприємно, і вам результат не сподобається.
Також не варто заморожувати сир, якщо ви цінуєте його аромат і смак. Після замерзання він ці свої властивості більшою мірою втратить. Однак, якщо ви використовуєте недорогий сир виключно для текстури в стравах, заморожування не буде критичним.
Ну і перш ніж вирішити, як і де зберігати сир, сплануйте, скільки сиру купувати та як швидко ви плануєте його використати. Немає більшого знущання над собою і класним продуктом, ніж купити занадто багато смачного делікатесного сиру та забути його в глибині холодильника. Купуйте улюблені смаколики щонайбільше на 3-5 днів.
Ну і найголовніше правило – найкраще зберігати сир усіх сортів у темному, прохолодному місці з циркуляцією повітря – ідеальним є відділення для овочів у холодильнику, оскільки воно не надто вологе чи холодне.
Як зберігати сири за видами
1. Тверді сири: з моменту, коли твердий сир відокремлюється від сироватки, він починає зневоднюватися. Холодильники прискорюють цей процес, а тому можуть перетворити ваш твердий сир на каменюку. Щоб такі види сирів утримували помірну кількість вологи, загортайте їх у пергаментний папір чи вощанку, а потім кладіть у відкриті поліетиленові пакети чи вільно загортайте в плівку, лишаючи простір для дихання. Так волога буде утримуватися, але за рахунок паперу та нещільного поліетиленового шару в сир проходитиме повітря.
2. Блакитні сири: цей тип смачного продукту варто тримати під час зберігання подалі від інших сирів. А позаяк ці сири мають не тільки унікальний смак, але й не менш унікальний аромат, зберігайте їх у скляних чи пластикових контейнерах, загорнувши в пергаментний папір. В цьому випадку надто велика циркуляція повітря нам не потрібна.
3. М’які сири: коли йдеться про брі чи камамбер, чимало експертів радять таки харчову плівку, щоб сир не висихав. Однак ви можете спробувати зберігати його так, як і блакитний, щільно загорнувши в папір чи вощанку, а потім поклавши в герметичний контейнер.
4. Дуже м’які сири: рикоту, моцарелу та подібні сири, зберігайте у герметичних контейнерах у власній рідині. Спокуса злити ту рідину з оригінального паковання часто велика, але без рідини такі сири швидко висохнуть і стануть непридатними до споживання.
Як зберігати сир після нарізання
Якщо у вас лишилися нарізані шматочки сиру, перекладіть їх у герметичний контейнер, щоб мінімізувати розповсюдження запахів і можливе висихання. Корисний лайфхак – покласти маленький кубик цукру всередину контейнера. Він вбере зайву вологу та не даватиме сиру пітніти. Ну і, звісно, цей сир варто використати максимально швидко.
Ці прості методи зберігання сирів точно допоможуть вам продовжити, або навіть врятувати життя улюблених продуктів. Користуйтеся з радістю.