Коли на дворі випав перший сніжок і температура термометра почала опускатися все нижче, так хочеться “впіймати” святковий настрій і відчути радість від наближення Різдва. І найпростіший спосіб створити атмосферу свята вдома — це приготувати штолен. Пухке тісто, всипане щедрим шаром цукрової пудри, цукати і горішки, а ще просто неймовірний аромат, який наповнить вашу оселю точне не залишить нікого байдужим і допоможе відчути затишок і тепло.
Що таке штолен
Штолен — це здобний, напівсолодкий дріжджовий хлібець, який готують спеціально до Різдва. Походить страва з німецької кухні, але в наш час вона набула шаленої популярності він у всій Європі та далеко за її межами. Існують різні види штоленів, та, зазвичай до дріжджового тіста додаються замочені в бренді сухофрукти та мигдаль, а також цукати і марципан. А зовні штолен покривається густим шаром цукрової пудри. За традицією, цю різдвяну випічку слід готувати за 3-4 тижні до Різдва, щоб вона настоялася до свята та набула свого неповторного смаку та аромату.
Трішки історії
Цікаво, що штолен не завжди був здобною солодкою випічкою. Як пише Стефанія Демчук у своїй книзі “Доба постів та карнавалів” прадідусь сучасного штолена був не надто смачною вівсяною булкою, яку випікали на воді, з додаванням рапсової олії. Ну бо хіба ж можна використовувати масло та яйця під час Різдвяного посту?!
Але у 1941 році, через 162 роки після першої письмової згадки про штолен, сам Папа Римський в особистому листі до герцога Саксонського дозволяє кухарям герцогського двору, як виключення, використовувати масло під час посту. Так вже з кінця 15 століття штолен народжується вдруге, покращений маслом, яйцями та сухофруктами і закохує в себе Європу.
Кілька порад, як приготувати штолен
- Начинка для штоленів зазвичай замочується в алкоголі, ромі чи бренді. Втім, не турбуйтеся: алкоголь повністю випарується під час випікання, тож не нашкодить навіть дітям. Ром чи бренді просто нададуть випічці її характерного аромату. Як альтернатива, можна замочити сухофрукти у теплій воді на 30 хв та додайте до тіста 2-3 краплі ромової есенції.
- У найближчих магазинах не знайти живих дріжджів? Замінити їх можна сухими, у пропорції 3:1. Тобто, сухих дріжджів потрібно втричі менше, ніж живих.
- Крім класичних цукатів, родзинок та горіхів можна використати також курагу, інжир, в’ялену журавлину чи вишню, чорнослив, фініки або ж навіть домашні цукати з гарбуза.
- Як визначити правильну температуру рідини для опари, щоб дріжджі активувалися як слід? Крапніть її на тильну сторону долоні, ви маєте відчути приємне тепло.
- Дріжджове тісто слід залишати підійматися у теплі. Якщо вдома холодно, поставте миску з тістом біля розігрітої плити, гарячої каструлі з водою або батареї.
- Ставити випічку слід у вже розігріту духовку, так вона вдасться краще.
Як зберігати штолен
Щоб штолен, спечений на початку грудня впевнено достояв до Різдва та став ще навіть ще смачнішим, його слід підготувати. Коли випічка охолоне до кімнатної температури, щільно загорніть її у пергаментний папір, а потім у чистий рушник та зберігайте у прохолодному, темному та сухому місці. Замість рушника також можна використати герметичний харчовий контейнер.
А якщо ви хочете зберегти штолен свіжим довше як 2-3 тижні, загорніть його у харчову плівку, а потім у фольгу та заморозьте. А щоб розморозити випічку, просто перекладіть її з морозильної камери до холодильника на 8-10 годин.
Класичний різдвяний штолен
Це рецепт класичного штолена на пухкому, ніжному тісті, з додавання сухофруктів, цукатів та горішків, настояних у ромі. Якщо ви раніше ніколи не випікали штолен власноруч — радимо почати саме з цього рецепта і ви закохаєтеся у цю Різдвяну випічку!
Штолен з марципаном
Ще одним популярним видом штолена є марципановий. Для нього ми пропонуємо власноруч приготувати марципан в українському стилі, з волоських горіхів. Горіховий смаколик загортається у пухке тісто разом із цукатами та сухофруктами. Такий штолен з марципаном є смачною, оригінальною і дуже святковою випічкою.
Бездріжджовий штолен
Хоча традиційно штолен готують саме на дріжджах, у наш час існують різні варіанти приготування, серед яких і бездріжджова версія. Це швидкий рецепт штолена, коли у вас немає часу чекати, доки підійде тісто. Але виходить такий бездріжджовий штолен не менш смачним та м’яким, ніж класичний! А все завдяки використанню кисломолочного сиру та великої кількості цукатів і сухофруктів. Спробуйте і не розчаруєтеся!