Вічна молодість — міф чи реальність? Поки у світі зростає кількість різноманітних антивікових косметичних засобів, науковці говорять, що найкращий метод зберегти класний зовнішній вигляд — правильне харчування. Втім, потрібно розуміти, що саме і в яких кількостях варто споживати. Зазвичай на це питання відповідає нутриціолог, але ми також спробуємо допомогти в цьому розібратися. Сьогодні поговоримо про флавоноїди та їхній вплив на старіння.
У лютому науковці з різних куточків світу оприлюднили результати нового спільного дослідження. Вони з’ясували, що певні харчові продукти можуть сприяти здоровішому старінню та допомагати жити довше й краще. Основну роль у цьому відіграють флавоноїди. «Раніше вже було доведено, що ті, хто вживає більше флавоноїдів, частіше живуть довше й рідше стикаються з такими важкими захворюваннями, як деменція, діабет або серцево-судинні хвороби», — зазначає доктор Нікола Бондонно, один з дослідників.
Флавоноїди — це природні сполуки, які містяться в багатьох фруктах, овочах, травах, чаї, какао, вині та інших рослинних продуктах. Вони належать до групи поліфенолів і відомі своїми антиоксидантними, протизапальними та захисними властивостями для здоровʼя. Багато флавоноїдів є рослинними пігментами, тобто речовинами, що надають рослинам колір. Саме завдяки флавоноїдам чорниця фіолетова, цибуля біла, а цитрусові мають яскраві кольори. Флавоноїди не лише «фарбують» рослини, а ще й захищають їх від ультрафіолету, бактерій, грибів і комах. А людям флавоноїди допомагають зменшити запалення й окислювальний стрес в організмі, покращують стан судин і сприяють збереженню м’язової маси. Усе це відіграє важливу роль у збереженні фізичної активності, психічного здоров’я та запобіганні слабкості в літньому віці. Результати дослідження свідчать: люди, які вживають більше продуктів, багатих на флавоноїди, зазвичай старіють повільніше та з кращим самопочуттям.
Щоб отримати ці дані, вчені вивчили результати довготривалого спостереження за десятками тисяч учасників — понад 62 тисячами жінок та майже 24 тисячами чоловіків. Протягом 24 років вони регулярно заповнювали анкети про своє харчування, що дозволило дослідникам проаналізувати рівень споживання флавоноїдів та пов’язані з цим зміни в стані здоров’я.
Де містяться флавоноїди
Флавоноїди містяться у великій кількості рослинних продуктів, які легко можна додати до свого щоденного раціону. Багато з них сезонні, як-от ягоди. Втім, ви можете споживати їх у замороженому вигляді також.
- Фрукти: яблука, ягоди (чорниця, малина, журавлина, чорна смородина, ожина), виноград, апельсини та інші цитрусові.
- Овочі, зокрема листові: селерa, червоний перець, капуста кале, салат, помідори, цибуля (особливо біла).
- Напої: чорний чай, червоне вино.
- Трави й рослини: ромашка, м’ята, петрушка.
- Бобові: соя та інші бобові рослини. Але з ними все цікавіше, бо вони містять так звані соєві флавоноїди, що дещо відрізняються від звичайних.
Що таке соєві флавоноїди
Соєві флавоноїди мають свої особливості, тому вони відрізняються від флавоноїдів, які містяться в інших рослинах. В сої найбільше представлені ізофлавони — особливий підтип флавоноїдів. Вони відрізняються від інших флавоноїдів тим, що мають інше положення фенольних груп в молекулі, що впливає на їхню біологічну активність. Соєві ізофлавони мають естрогеноподібну активність (фітоестрогени), тобто можуть імітувати дію жіночих гормонів в організмі людини. Це робить їх унікальними серед інших флавоноїдів, які такого ефекту не мають.
Соєві флавоноїди пов’язують із профілактикою серцево-судинних захворювань, зниженням ризику деяких видів раку (особливо гормонозалежних, як рак молочної залози й простати), поліпшенням стану кісток і полегшенням симптомів менопаузи. Соєві ізофлавони містяться переважно в соєвих бобах та продуктах із сої (тофу, соєве молоко, соєві білкові концентрати). Щоб отримувати користь від соєвих флавоноїдів, достатньо вживати 1-2 порції соєвих продуктів на день. Це дає близько 25-50 мг ізофлавонів, що є кількістю, яку пов’язують із позитивним впливом на здоров’я. Наприклад, це може бути 100 г тофу та 250 мл соєвого молока на день.