Що таке ферментація і навіщо нам їсти ферментовані продукти: розказав Євген Клопотенко

Я впевнений, що кожен з вас щось чув про ферментацію, бо зараз багато говорять про її користь для здоров’я. Та погодьтесь, не всі знають, що насправді означає це слово. Ми бачимо у магазинах ферментоване вино і дивуємось, що ж це таке, у меню багатьох ресторанів є ферментований лосось у складі салатів або закусок, і ми не до кінця розуміємо, як це. Я хочу прояснити всі ці питання та розказати вам, що таке ферментація та чому це так корисно.

Що таке ферментація?

Ферментація – це те саме, що і бродіння. Людство здавна використовує цю техніку для збереження їжі та напоїв. Під час бродіння мікроорганізми, такі як бактерії, дріжджі або гриби, перетворюють органічні сполуки, як-то цукор і крохмаль, на спирт чи кислоти. Вони діють як природні консерванти та покращують смак і консистенцію ферментованих продуктів, надаючи їм характерного солонуватого і злегка кислуватого смаку з невеличкою терпкістю, а також допомагають краще зберегтися продуктам.

Існує два основних способи бродіння: природне та штучне. Природне відбувається, коли мікроорганізми, природним чином присутні в їжі чи навколишньому середовищі, ініціюють процес. Штучне ж передбачає додавання таких мікроорганізмів. Прикладом природного бродіння може бути приготування кімчі або квашеної капусти, тоді як штучна закваска використовується для виробництва кефіру або йогурту.

Список ферментованих продуктів

Для того, щоб ви більше зрозуміли, які продукти можна назвати ферментованими, я склав для вас невеличкий список:

  • кефір;
  • квашена капуста, томати, огірки, яблука;
  • сир;
  • ферментовані боби темпе;
  • кімчі;
  • деякі ковбаси, наприклад, салямі;
  • йогурт;
  • хліб на заквасці;
  • пиво;
  • чайний гриб;
  • вино;
  • місо;
  • оливки.

Я раджу включити ферментовані продукти у свій раціон, щоб збагатити його та зробити більш корисним.

Навіщо нам їсти ферментовані продукти?

Розповім вам і про користь ферментованих продуктів, аби ви знали, навіщо їх їсти. Насправді багато плюсів для здоров’я пов’язані з бродінням. Фактично, ферментовані продукти часто є більш поживними, ніж їх неферментовані форми, уявляєте?

Я зібрав для вас усі найважливіші переваги вживання ферментованих продуктів.

Покращують травлення. Пробіотики, які виробляються під час бродіння, допоможуть відновити баланс корисних бактерій у вашому кишківнику й полегшити деякі проблеми з травленням.

Я знайшов дослідження за участю 274 дорослих із синдромом подразненого кишківника, яке показало, що щоденне споживання 125 г кислого молока чи йогурту послаблює симптоми хвороби. Також ферментовані продукти можуть посприяти легшому протіканню таких станів, як здуття живота, діарея, закреп чи газоутворення. Отож, якщо ви маєте проблеми з кишківником, раджу обов’язково включити ферментовані продукти до свого раціону.

Зміцнюють імунну систему. У нашому кишківнику живуть бактерії, що мають значний вплив на імунну систему. Ферментовані продукти містять багато пробіотиків, тому вони можуть допомогти її зміцнити, знизити ризики виникнення інфекцій і прискорити одужання від застуди. Також багато з ферментованих продуктів містять вітамін С, цинк і залізо, що теж працює на зміцнення імунної системи.

Полегшують перетравлення їжі. Ферментація допомагає розщеплювати поживні речовини в їжі, тому вона легше перетравлюється. Наприклад, лактоза – природний цукор, що є у молоці – розщеплюється під час бродіння на простіші цукри – галактозу та глюкозу. Як наслідок, люди з непереносністю лактози зазвичай краще сприймають такі кисломолочні продукти, такі як йогурт або кефір.

Також ферментація допомагає розщеплювати та знищувати антипоживні речовини – такі як фітати та лектини – сполуки, які містяться у горіхах, насінні, бобових і зернових та перешкоджають засвоєнню поживних речовин. Таким чином, споживання ферментованих бобових, наприклад темпе, пророщених зерен чи замочених горіхів, збільшує поглинання корисних поживних речовин, роблячи їх легшими для сприйняття організмом, ніж їх неферментовані аналоги.

Сприяють психічному здоров’ю. Деякі дослідження говорять про те, що пробіотичні штами Lactobacillus helveticus і Bifidobacterium longum мприяють зменшенню симптомів депресії та тривожності. Обидва ці пробіотики присутні у ферментованих продуктах.

Що таке ферментація

Безпека та побічні ефекти

Ферментовані продукти вважаються безпечними для переважної більшості людей. Однак дехто може відчувати побічні ефекти. Найпоширенішим з них є початкове та тимчасове підвищення газоутворення та здуття живота через високий вміст пробіотиків у ферментованих продуктах. Вживання багатих на клітковину ферментованих продуктів, наприклад, квашеної капусти або кімчі, може посилити ці симптоми.

Хочу також звернути вашу увагу на те, що не всі ферментовані продукти однакові. Якісь з них містять багато цукру, жиру або солі, що додаються в процесі ферментації. Тому важливо читати етикетки на продуктах, які ви хочете придбати, щоб переконатися, що ви купуєте корисне.

Якщо ви хочете ферментувати щось вдома, то з безпекових міркувань завжди робіть все чітко за рецептом. Адже неправильний час бродіння, не вірна температура або нестерильне устаткування чи посуд можуть зіпсувати продукт та зробити його небезпечним для вживання в їжу.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...