Вкотре бачите в рецепті слово “бланшування” і ніякого пояснення, що це та як його робити? Пора виправляти ситуацію, адже бланшування — це дуже популярний прийом, що допоможе краще зберегти колір і смак продуктів, а також легко очистити їх від шкірки.
Що таке бланшування
Бланшування в кулінарії — це процес, під час якого їжу, як правило овоч або фрукт, спочатку ошпарюють окропом, а через короткий проміжок часу занурюють у крижану воду, щоб зупинити процес приготування. Часто застосовується перед консервуванням, заморожуванням або для легкого очищення від шкірки.
Бланшованим продуктом називається той, що пройшов процес бланшування.
Навіщо бланшувати овочі
- Щоб легко зняти шкірку. Інколи тверда шкірка заважає нам насолодитися стравою, а бланшування послаблює її та дозволяє легко зняти.
- Бланшування допомагає запобігти втраті смаку і текстури овочів при подальшому приготуванні.
- Для надійного очищення поверхні овочів і фруктів від забруднень та бактерій.
- Для зменшення присмаку гіркоти у деяких продуктах.
- Бланшування допомагає краще зберегти колір деяких овочів, наприклад броколі. Яскраві бланшовані овочі виглядають більш апетитно.
- Багато овочів, наприклад цвітну капусту, бланшують перед заморожуванням для очищення та кращого збереження зовнішнього вигляду і смаку.
До речі, раніше ми вже розповідали про те, як заморозити цвітну капусту з використанням техніки бланшування.
Як правильно бланшувати
Бланшування відбувається у 2 етапи: власне бланшування та охолодження. Робити це можна в окропі та на парі. Найчастіше використовують спосіб з окропом, адже він простіший і надійніший.
- Налийте воду у каструлю, доведіть її до кипіння та занурте вимиті овочі у киплячу воду. Зручно робити це, використовуючи сито або друшляк. Також ви можете просто закип’ятити воду в чайнику і залити окропом овочі в окремій мисці.
- Дайте овочам побути в окропі кілька хвилин під закритою кришкою. Точний час залежить від типу продукту, в середньому це займає від 1 до 5 хв. Колір овочів повинен стати яскравим і насиченим. Тим часом підготуйте миску з крижаною водою.
- Дістаньте овочі з окропу та помістіть їх у ємність з крижаною водою не менше ніж на 3 хв. Дайте охолонути.
- Бланшовані овочі викладіть на рушник, щоб з них стекла зайва вода.
Якщо мета бланшування зняти шкірку з, наприклад помідорів, абрикосів чи персиків, варто зробити неглибокі хрестоподібні надрізи з обох боків овоча перед зануренням до окропу.
Скільки часу бланшувати різні овочі
Природно, час бланшування, тобто час перебування продукту в окропі залежить від його типу і розміру. Для вашої зручності наводимо час бланшування у вигляді списку. Якщо готуєте за рецептом, то можете орієнтуватися також на час, вказаний у ньому.
Абрикоси 1 хв.
Спаржа 3-4 хв.
Броколі (суцвіття) 3 хв.
Брюссельська капуста 4 хв.
Пекінська капуста 1 хв.
Морква (ціла, маленька) 5 хв.
Морква (нарізана кубиками, кружальцями або соломкою) 2 хв.
Цвітна капуста (суцвіття) 2 хв.
Селера 3 хв.
Кукурудза (невеликі качани) 7-9 хв.
Баклажани 4 хв.
Кольрабі 3 хв.
Горошок зелений 1 хв.
Перець солодкий (нарізаний навпіл) 3 хв.
Помідори 1 хв.
Персики 1 хв
Гриби (цілі) 3-5 хв. Гриби можна попередньо замочити у спеціальному розчині прости потемніння: змішайте 1 чайну ложку лимонного соку на 500 мл воду і замочіть гриба на 5 хв)