Ламаємо міфи. Духовку розігрівати треба не завжди

Коли розігрівати духовку, а коли ні

Майже в кожному рецепті, котрий потребує випікання, є пункт “розігрійте духовку”, котрий часто стоїть задовго до відправлення туди страви. Знаю людей, котрі цей пункт пропускають і вмикають духовку синхронно з встановленням у неї страви, щоб зекономити електроенергію. Інші часом просто забувають увімкнути, а потім, вже маючи що приготувати в духовці, не знають, чи чекати розігрівання, чи ставити так. І хоча я в усіх рецептах раджу розігрівати заздалегідь, бо у приготування багатьох страв це принципова умова, є ситуації, коли це не так.

Страви, які потребують попередньо розігрітої духовки

Отож, є кілька страв, котрі можна повністю зіпсувати, поставивши у холодну духовку. Переважно це стосується тіста, причому і дріжджового, і того, що готується на розпушувачі чи соді. Справа в тім, що моментальний тепловий вплив допомагає тісту зафіксувати його форму. Масло чи інший жир у випіччці швидко перетворюється на пару й допомагає тісту втримати вже наявний підйом і форму. Якщо ж масло нагріватиметься поступово, воно просто повільно розтане, а тісто разом із ним впаде і розпливеться.

Ви могли помітити, що дріжджова випічка, котра ставиться в холодну духовку, окрім того, що падає, виходить ще й сухою та забитою.

Для розпушувача висока температура також є важливою частиною процесу хімічної реакції. Коли розпушувач додається в тісто, в ньому утворюються бульбашки вуглекислого газу. Якщо ви швидко не поставите його в попередньо розігріту духовку, продукт не підніметься так, як повинен.

Якщо ви готуєте страви на яєчній основі, приміром суфле, меренгу чи омлет-фрітату, в яких важливо зберегти пишну текстуру збитих яєць, вам теж потрібна вже гаряча духовка. Така текстура тримається обмежений період часу, а поки духовка нагріється ще й зі стравою всередині, яйця встигнуть впасти кілька разів.

Страви, які не потребують гарячої духовки

Для більшості овочів, риби та м’яса початкова висока температура не є принциповою. Однак електроенергії ви скоріше за все зекономите небагато, адже в попередньо не розігрітій духовці страви готуватимуться просто-напросто довше. Тож, якщо ви просто забули розігріти її заздалегідь, не бійтеся ставити страву в холодну духовку, однак скоригуйте для себе вказаний у рецепті час приготування й орієнтуйтеся за готовністю.

Якщо ви розігріваєте страви в духовці, ставити їх у холодну навіть краще. Якщо ви поставите їх в одразу високу температуру, вони будуть не грітися, а повторно готуватися. У кращому випадку ви їх висушите, в гіршому – спалите. Тому тут ідеально, щоб страва і духовка грілися разом.

Якщо ви смажите горіхи чи насіння в духовці, також не розігрівайте її заздалегідь. Поступове підвищення температури призводить до більш рівномірного обсмажування.

Тож загальні правила прості: якщо у страві є борошно та яйця, ставимо виключно в розігріту духовку; якщо це овочі, риба чи м’ясо, дійте на ваш розсуд; якщо в рецепті вказано “увімкніть духовку та поставте в неї страву”, так і робіть! Сподіваюся, тепер готування стане ще простішим, а, зокрема, тісто здаватиметься менш примхливим.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення