Мускатний горіх – це витончена спеція, дрібка котрої здатна неабияк прикрасити страву. Без неї, наприклад, бешамель буде лише молочним прісним соусом, а чимало зимової випічки не відчуватиметься аж такою зігріваючою та ароматною. Окрім того, ця спеція є досить корисною, тож її точно варто мати на своїй кухні, якщо дотепер її у вас не було.
Ця пряність виробляється шляхом подрібнення насіння мускатного горіха, яке походить із квітучої рослини родини Myristicaceae, поширеної в Африці, Азії та на островах Тихого океану. Пряність має приємний солодкавий смак, а тому часто поєднується з іншими спеціями подібного спектру смаку – корицею, гвоздикою та запашним перцем. А ще саме завдяки цьому оригінальному смаку та яскраво вираженому аромату мускатний горіх підкорив європейців, котрі додають його в чимало своїх традиційних страв.
В одній чайній ложці мускатного горіха (2,2 г спеції) міститься 12 калорій, 1 г вуглеводів, 0,13 г білка та 0,8 г жиру. Мускатний горіх містить невелику кількість вітаміну А, фолієвої кислоти, холіну, вітаміну С, кальцію, фосфору, магнію та калію, але не в таких кількостях, які вплинуть на щоденне рекомендоване споживання цих вітамінів.
Що лікує мускатний горіх
Як і інші спеції та прянощі мускатний горіх містить чимало корисних речовин. Однак споживати цю спецію в великих кількостях шкідливо, через що в організм і попадає небагато користі. А проте науковці виділяють певні властивості мускатного горіха, котрі можуть покращити наше самопочуття навіть попри невелике дозування. До речі, чудова ідея поєднувати його з іншими продуктами з такими ж вітамінами та мінералами, щоб збільшити ефект.
Отож мускатний горіх потенційно може:
- боротися зі стресом і депресією та покращувати настрій: летючі масляні сполуки міристицин і елеміцин у мускатному горісі пропонують легку заспокійливу дію та діють проти тривоги, активуючи серотонін і дофамін у мозку. Він також працює як адаптоген, який допомагає тілу та розуму справлятися зі стресом, знижуючи артеріальний тиск і піднімаючи настрій.
- підтримувати здоровʼя мозку: той же міристицин у мускатному горіху допомагає покращити пам’ять, стимулюючи та зберігаючи нервові шляхи в мозку. Це також покращує концентрацію та здатність зосереджуватися. Крім того, він пригнічує фермент, який сприяє хворобі Альцгеймера.
- долати безсоння: завдяки високому вмісту магнію мускатний горіх допомагає полегшити нервову напругу та стимулює вивільнення серотоніну, який, своєю чергою, викликає седативну та заспокійливу дію, що допомагає заснути. Мозок перетворює серотонін на мелатонін, гормон-індуктор сну.
- боротися з карієсом: завдяки антибактеріальним властивостям мускатний горіх вважають природним дезінфікуючим засобом для ротової порожнини. Він має потенціал для усунення шкідливих штамів бактерій у ротовій порожнині, які спричиняють низку проблем із зубами, включаючи карієс.
- покращувати травлення: спеція сприяє підвищенню секреції шлункового та кишкового соків, забезпечуючи тим самим швидку та безперебійну обробку спожитої їжі. Окрім того, мускатний горіх багатий клітковиною, завдяки чому може полегшувати симптоми запорів, здуття та навіть нудоти.
Мускатному горіху приписують ще низку корисних властивостей, однак усі вони потребують подальших ширших досліджень на людях.
Протипоказання та шкода мускатного горіха
У великих дозуваннях мускатний горіх може бути токсичним для людини. Експерти радять споживати ½ ч.л. на день для дорослої людини. Суттєво більше споживання може викликати психоактивні ефекти та призвести до таких проблем, як збудження, галюцинації та інтоксикація. Мускатний горіх у надмірних дозах також може викликати інтенсивну нудоту, блювання, діарею, прискорене серцебиття, запаморочення та сухість у роті. Симптоми токсичності можуть з’явитися при дозі близько 10 г (еквівалентно приблизно 2 ч.л.) цієї спеції, а серйозна інтоксикація з психоактивними симптомами майже 100% зʼявиться при дозуванні близько 50 г (10 ч.л.).
Однак у кулінарії дозування мускатного горіха цілком безпечні, а він не викликає якихось побічних ефектів при таких порціях. Тож ви можете не перейматися.
Як використовувати мускатний горіх
Мускатний горіх дуже широко використовується в кулінарії: його додають у випічку, соуси й навіть напої. Мускатний горіх можна придбати цілим або меленим. Мелену пряність зазвичай можна знайти майже в кожному продуктовому магазині. Але цілий горішок краще зберігає смак і аромат, тому багато людей віддає перевагу саме такій формі цієї спеції. Потім у страви мускат додається після натирання на дрібну тертку.
Ви можете експериментувати та додавати мускатний горіх буквально в будь-які страви: і солодкі, і солоні. Якщо ж хочеться трішки конкретики, дамо вам кілька ідей:
- додавайте мускатний горіх у каву, гарячий шоколад, чай або тепле молоко
- приправляйте спецією запечені овочі, наприклад, цвітну капусту чи батат
- посипайте горіхом вівсянку чи гранолу, щоб додати смаку сніданку глибини
- додавайте мускатний горіх у випічку, наприклад, яблучний пиріг, банановий хліб чи якісь кекси
- приправляйте цією спецією страви індійської кухні – там мускатний горіх особливо популярний
- додавайте трішки пряності в соуси, щоб зробити їх ароматнішими.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.