В Україні березовий сік споконвіку очолював освіжаючі напої, особливо навесні, даруючи приємний смак і чимало користі. Наразі він набуває популярності в усьому світі, причому не тільки як напій, а і як косметичний засіб.
Березовий сік збирають ранньою весною, адже взимку дерева зберігають свої поживні речовини, а потім вивільняють їх у свій сік. Він виходить у вигляді безбарвної рідини, трішки менш прозорої, ніж вода. Через 2–3 дні він починає бродити, набуваючи більш кислого смаку. А ще люди часто додають лимон, апельсин чи інші добавки, щоб під час бродіння він отримав насиченіший смак.
Користь березового соку
Хоча дослідження користі березового соку обмежені, він може принести кілька переваг для здоров’я. Цей напій – гарне джерело багатьох поживних речовин, особливо вітамінів і мінералів. На склад цих речовин впливає географія, тип ґрунту та навіть конкретна порода та вік дерева. Але в будь-якому разі, у соку мало калорій і цукру, але багато магнію та марганцю. 100 мл березового соку в середньому містить 3 калорії, 1 г вуглеводів, невелику кількість кальцію та цинку та десь половину добової норми магнію та марганцю. Крім того, березова вода містить невелику кількість амінокислот і велику кількість поліфенольних антиоксидантів, які допомагають боротися з окислювальним стресом в організмі.
Вміст корисних речовин у березовому соці потенційно може мати такі впливи:
- Дослідження показали, що марганець у поєднанні з кальцієм, цинком і міддю – усі вони містяться в березовому соку – може допомогти зменшити втрату кісткової тканини хребта у літніх жінок.
- Марганець допомагає утворювати антиоксидант під назвою супероксиддисмутаза (SOD), який захищає клітини від окисного пошкодження та може знизити ризик кількох хронічних захворювань. Окрім того, сік містить й інші антиоксиданти, що підсилюють ці ефекти.
- Той же марганець сприяє засвоєнню білків, вуглеводів і холестерину, а також може допомогти контролювати рівень цукру в крові та запобігти епілептичним нападам.
- Березовий сік став популярним інгредієнтом косметичних засобів завдяки своїм зволожуючим і антиоксидантним властивостям. Ранні дослідження показують, що заміна води березовим соком у засобах по догляду за шкірою допомагає зберегти шкіру здоровою та молодою впродовж довшого часу. Крім того, вітамін С захищає шкіру від шкідливого ультрафіолетового випромінювання, яке може спричинити зморшки та інші ознаки старіння.
- Оскільки він сприяє виробленню колагену та засвоєнню заліза, вітамін С у березовій воді може зміцнити ваше волосся. Дослідження показують, що і колаген, і залізо підтримують ріст і структуру волосся.
Окрім того, березовий сік чудово доповнює стратегію дотримання водного балансу.
Кому не можна пити березовий сік
Зазвичай напій вважається цілком безпечним, якщо споживати його в помірних кількостях без фанатизму. Тим не менш, через обмежені дослідження його потенційні побічні ефекти не повністю зрозумілі.
Одне дослідження за участю людей з алергією на пилок берези показало, що 39% учасників мали алергію і на березовий сік. Якщо у вас така алергія є, краще сік не пити.
Крім того, у березовому соку багато марганцю, а тому надмірне його споживання може спричинити отруєння цим мінералом. Це може бути особливо небезпечно для людей з порушенням функції печінки. Сучасна допустима верхня межа марганцю становить 9–11 мг на день для дорослих і 2–6 мг на день для дітей. Одна порція соку розміром 300 мл містить 3 мг марганцю. Отже, 1 склянка напою може перевищити норму для малих дітей, а 3 склянки – для дорослих.
Як зберігати березовий сік
Перші кілька днів березовий сік можна зберігати за кімнатної температури, розливши по пляшках. За цей час відбудеться процес бродіння і сік стане подібним до лимонаду. Ви можете додати до нього родзинки, ягоди чи зробити березовий сік з лимоном, щоб смак був насиченішим, а бродіння відбувалося швидше. Коли бродіння відбудеться, сік потрібно зберігати в холодильнику.
Окрім того, ви можете заморозити березовий сік до бродіння, а потім пити впродовж року, розморожуючи його порційно. У такому разі найкраще заморожувати його в пластиковій тарі.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.