Чудовий у своїй простоті. Що таке вітамін К і нащо він нам потрібен

Продукті багаті на вітамін К

Вітамін К знаходиться в усьому тілі, робить свої корисні функції та, легко розщеплюючись, виходить із організму. Він рідко досягає токсичних рівнів і так само рідко стає дефіцитним. Однак ці приємні факти не пояснюють нащо нам той вітамін треба й звідки його брати. А це ж цікаво. І важливо. Тому і я заповзявся дізнатися про користь вітаміну К та хочу вам розповісти, що їсти, щоб отримувати його достатньо.
А ще вважаю, що нам усім варто просто мінімально менеджити своє харчування, додаючи в раціон продукти з вітаміном С, тим же Омега-3, А, К і компанією.

Звісно, я спрощую, адже баланс вітамінів і мікроелементів в організмі залежить від купи факторів, про які вам детальніше розповість ваш лікар. Але додати в раціон кілька смачних страв, з продуктів зі класним складом поживних речовин, досить просто й точно не шкідливо. А там, дивись, і спрацює принаймні певною мірою, трохи покращуючи загальний стан здоров’я, як це робить вітамін К.

Що таке вітамін К

Вітамін К – це жиророзчинний вітамін, який представлений у двох формах К1 і К2. Основний тип К1 називається філохінон і міститься в зелених листових овочах. Як і вітамін В1 чи Омега-3 він не виробляється в організмі й потрапляє тільки з їжею. А от другий тип, менахінон, міститься в ферментованих продуктах і деяких продуктах тваринного походження. Менахінони також можуть вироблятися бактеріями з вітаміну К1 вже в організмі людини.

Вітамін K міститься у всьому тілі, включаючи печінку, мозок, серце, підшлункову залозу та кістки. Він дуже швидко розщеплюється і виводиться природними шляхами. Через це він рідко досягає токсичних рівнів в організмі навіть при великому споживанні, як іноді може статися з іншими жиророзчинними вітамінами. Тому класних продуктів із цим вітаміном багато ніколи не буде. Сходите у вбиральню і баланс відновиться.

Користь вітаміну К

Якщо коротко, вітамін К життєво необхідний усьому організму, адже він допомагає виробляти різні потрібні нам білки. І протромбін, білок, який безпосередньо бере участь у згортанні крові, і остеокальцин, який виробляє здорову кісткову тканину, залежать від вітаміну К.

Тепер детальніше. Вітамін K допомагає виробляти 4 з 13 білків, необхідних для згортання крові. Тож, у результаті, вітамін К грає важливу роль у припиненні кровотеч і загоєнні ран.

Вітамін К бере участь у виробленні білків у кістках і запобігає їх ослабленню. Деякі дослідження показали, що високе споживання вітаміну К пов’язане з меншою частотою переломів стегна та низькою щільністю кісток загалом. Однак результати клінічних випробувань були суперечливими щодо того, чи зменшують добавки вітаміну К переломи кісток загалом. Експерти кажуть, що пов’язано це з низкою інших факторів, які впливають на здоров’я кісток, у тому числі, нестачею кальцію, вітаміну D і фізичними навантаженнями, які можуть маскувати переваги вітаміну K.

Науковці також досліджували роль вітаміну К для здоров’я серця. Справа в тім, що вітамін K бере участь у виробництві білків Gla (MGP), які допомагають запобігти кальцифікації чи твердінню серцевих артерій, що є причиною серцевих захворювань. Дослідження по цій темі наразі не достатньо повні, однак їсти салатики й тішити себе думкою про здорові артерії вам ніхто не заборонить.

Шпинат і сир - джерела вітаміну К

Де найбільше вітаміну К

Звісно, необхідна кількість вітаміну К в організмі в кожного індивідуальна. Однак певні середні цифри таки є: для чоловіків добова норма складає приблизно 120 мікрограмів, для жінок – 90.

На щастя, отримати цю дозу досить просто із цілої низки доступних продуктів. Найбільше вітаміну К1 в зелених і листкових овочах: у 100 г кейлу – 681% добової норми, мангольду – 692%, сирого шпинату – 402%, листової капусти – 339%, вареній броколі – 118%, вареній брюссельській капусті – 117%. А от К2 є в яловичій печінці (88% добової норми у 100 г), свинині (57%), курятині (50%), твердих (72%) і м’яких сирах (49%). Також у менших кількостях вітамін К є в авокадо, ківі, чорносливі, куразі та цукіні.

Тож прийом їжі з вареною броколі чи брюссельською капустою, притрушеною сиром, на гарнір і шматочком курятини в якості основного продукту – дасть вам значно більше вітаміну К, ніж мінімальна норма. Ось так усе просто в цьому випадку.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення