Вітамін В1, або як його ще називають тіамін, є одним з найпоширеніших вітамінних дефіцитів у населення України. Він відіграє ключову роль в обмінних процесах та роботі нервової системи організму. Ми звернулися до лікаря-дієтолога Марти Лісевич, щоб дізнатися, якими можуть бути симптоми нестачі тіаміну та що з продуктів вживати, аби не відчувати його недостатності.
Тіамін допомагає перетворювати їжу в енергію для підтримки здорової нервової системи. Наш організм не здатний виробляти В1. Лише невелика кількість тіаміну зберігається в людській печінці, тому важливо щоденно вживати продукти, багаті на цей вітамін [1].
Симптоми нестачі тіаміну
Симптоми нестачі тіаміну неспецифічні. Такі, наприклад, як втома чи дратівливість подібні до симптомів інших хвороб. При здоровому, збалансованому харчуванні дефіцит тіаміну зустрічається доволі рідко. Однак надмірне вживання алкоголю, відсутність повноцінних прийомів їжі, харчування виключно перекусами, прийом деяких препаратів може підвищити ризик його розвитку. Важливо уважно поставитися до дефіциту цього вітаміну, адже хронічний стан може призвести до ураження нервової системи, проблем із серцем і навіть паралічу [2].
Також читайте, як підтримувати вітамін D в нормі та які є джерела його надходження до організму.
Джерела надходження тіаміну
Джерелами надходження тіаміну в організм є продукти з цільнозернового борошна, різноманітні білкові страви, як то нежирне м’ясо, домашня птиця, яйця, риба, морепродукти, квасоля, горох, сочевиця, соя, горіхи та насіння соняшника. Для забезпечення добової потреби в тіаміні дорослим достатньо з’їсти 100 г запеченої свинини додавши до цього, наприклад, пів склянки вареної квасолі та кілька шматочків цільнозернового хліба. Ще хочу нагадати про важливість клітковини в раціоні, тож раджу до цього набору додавати овочеву нарізку або свіжий салат.
Варто знати, що B1 здатен руйнуватися, якщо продукт варити тривалий час або при високій температурі. У промисловій обробці продуктів тіамін може бути штучно вилучений. Так, до прикладу, виготовляють хліб з рафінованого борошна вищого ґатунку чи шліфують рис.
Найбільше вітаміну В1 міститься в цільнозерновому борошні та нешліфованому, необробленому рисі. Саме через це використовують штучне збагачення тіаміном деяких харчових продуктів. Йдеться насамперед про багато видів хліба, пластівців, злаків, які пройшли обробку.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.