Варто їсти. Користь вершкового масла та найкращі смакові поєднання

Вершкове масло – це божественний продукт. І на смак, і за кулінарними можливостями. Картопляне пюре, будь-яка каша, омлет, готовий м’ясний стейк, випічка та крем до неї – все стає кращим, якщо додати туди масла. А деякі страви просто без масла не можуть існувати. Бо масло – їх душа. Взагалі, щодо  смаку, то тут суперечностей нема. Він чудовий.  Без обговорень. А як щодо користі вершкового масла? Які вітаміни воно містить, чи може воно нашкодити, скільки  можна їсти на день, щоб не нашкодити здоров’ю та фігурі? Питань у мене, як і у вас, чимало. Тому і пропоную зараз у всьому розібратися. А як бонус я розкажу ще й про те, як за допомогою шматочка вершкової ніжності зробити ваші страви ще смачнішими.

Користь вершкового масла

Оскільки вершкове масло складається в основному з жиру, то це висококалорійний продукт. В одній столовій ложці (це приблизно 14 г) вершкового масла міститься близько 100 калорій, що можна прирівняти до одного середнього банана.

Але масло багате вітамінами та поживними речовинами.

А зважаючи на те, що у ньому багато саме жиророзчинних вітамінів (D, А, Е, К), то у цьому контексті його жирність – на користь, бо тоді вони добре засвоюються.

А це дуже важливі для нас вітаміни. От скажімо, D3 – вкрай необхідний для здоров’я кісток, нервової системи, допомагає засвоєнню кальцію, в тому числі, з молочних продуктів. Він синтезується у шкірі людини під дією сонячних променів. А от харчових продуктів, які містять вітамін D 3 у достатній кількості, мало. Тому масло – наш друг, особливо взимку, коли так мало сонця. В

Вершкове масло – це ще й хороше джерело вітаміну К. Вітамін К2 відповідає за здоров’я кісток і хрящів, сприяє синтезу колагену. Крім того, він, як і його брат вітамін K1, впливає на нормальний кровообіг та допомагає зменшити ймовірність розвитку серцево-судинних захворювань.

А ще масло – чудове джерело вітаміну А, який необхідний для здоров’я імунної системи, підтримки гарного стану шкіри та здорового зору. Вітамін Е, якого теж чимало у його складі, діє як антиоксидант і підтримує здоров’я серця.

Якщо заглибитись у наукові дослідження, то ми дізнаємось, що в маслі міститься кон’югована лінолева кислота (CLA). Цей тип жиру присутній в молочних і м’ясних продуктах і допомагає зменшити відкладення жиру та поліпшити функціонування імунної системи, може мати протипухлинні властивості.

Є навіть дослідження, яке свідчить, що дієти з малою кількістю вуглеводів і помірною кількістю жирів, у тому числі молочних, більш ефективні, ніж ті, що включають лише знежирені продукти. От такий цікавий феномен – дуже калорійний і жирний продукт при правильному вживанні може допомогти схуднути.

Якщо прочитавши все це, ви вирішили, що відтепер будете вживати вершкового масла у значно більших кількостях, ніж зазвичай, не поспішайте. Бо воно може принести й шкоду.

Чим може нашкодити масловершкове масло

Як я вже говорив, вершкове масло містить велику кількість жиру. Це насичені жири, які, якщо їх їсти багато, можуть засмічувати артерії. А це призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, причому дуже серйозних. І хоча вчені не знайшли переконливих доказів зв’язку масла з підвищенням рівня захворюваності ССЗ та смертності, шкода вершкового масла не виключається. Дослідження продовжуються. Тому медики наразі наголошують на необхідності помірного його вживання.

Рекомендується дотримуватися норми в 1-2 столових ложки (14-28 г) на добу в поєднанні з іншими корисними жирами, які містяться в горіхах, жирній рибі, насінні та оливковій олії. Старайтеся не перевищувати норму, це важливо і для фігури, і для здоров’я.

Хоча в маслі дуже мало білка, воно все ж містить достатньо сироваткових білків, які можуть викликати алергійні реакції. Тому люди з алергією на молоко повинні бути обережні з маслом або взагалі уникати його споживання.

Хороші новини для людей з непереносністю лактози. Масло містить її мало, тому помірне споживання повинно бути безпечним для більшості людей з проблемами зі засвоюванням лактози. Але обов’язково радьтеся зі своїм лікарем та зважайте на реакцію організму.

Як обрати вершкове масло

Згідно з українськими нормами масло може мати жирність 82,5%, 72,5% і 63%. Якщо жирність нижча, то такий продукт вже не може називатися маслом. Ще необхідно звертати увагу на ціну: дешевші варіанти швидше за все говорять про те, що перед вами не масло, а підробка з додаванням рослинної сировини.

Крім жирності й ціни, вибираючи вершкове масло, обов’язково вивчіть його склад. У хорошому вершковому маслі може бути вказано тільки вершки та/або молоко.

Не купуйте масло на стихійних ринках, якою б привабливою не здавалася б вам ціна. Шанс купити неякісний продукт в таких місцях досить високий.

Вершкове масло в кулінарії

Вершкове масло зі щавлем

Я дуже люблю змішати розм’якшене вершкове масло з улюбленими травами, зеленню або навіть овочами. Начебто все просто – просто додати і перемішати, але щоразу виходить абсолютно новий смак. Моє зелене масло з щавлем –  неймовірне в поєднанні з рибою чи  зі скибкою свіжого ароматного хліба. А ще дуже раджу ось таку пасту із моркви з горіхами, від якої будуть в захваті  і діти, і дорослі. Бо вона ще й  дуже красива.

Чи пробували ви коли-небудь покласти шматочок масла на готовий стейк, рибу або смажені овочі? Якщо ні, то зробіть це вже сьогодні, я гарантую, що це буде абсолютно новий рівень смакових вражень! До речі, воно чудово підходить для смаження, де добре працює в поєднанні з рослинними оліями.

І розкажу вам найголовніший секрет найсмачнішого пюре – масло повинно бути холодним і його має бути чимало. Це запорука того, що  пюре буде  пишним, повітряним і ніжним.  Щоб збалансувати вершкову солодкість, рекомендую додати що-небудь кисле: ягоди, солоний огірок або сік лимона. Мені, наприклад, дуже подобається картопляне пюре з солоними огірками, які треба порізати кубиками і перемішати з пюре.

Насправді, це так радісно –  відкривати про щось нове у звичних продуктах. От і зараз так: стільки важливого про користь вершкового масла, нові відтінки його смаку,  незвичні поєднання у стравах. Відтепер я люблю його ще більше. А ви?

 

 

Завантаження...