Погодьтеся, саме словосполучення середземноморська кухня звучить дуже привабливо та навіює думки про море, відпочинок, легкість та безтурботність. Це гарний стимул частіше готувати притаманні їй страви.
Вона смачна, збалансована та легко може перерости у спосіб життя. Мешканці країн Середземномор’я їдять багато овочів та фруктів, риби, цільнозернових продуктів, різні олії, горіхи, бобові та навіть не відмовляються від вина. Натомість вони споживають значно менше червоного м’яса, цукру і смажених страв, а напівфабрикати, оброблені продукти для них взагалі – табу. Надихає, що мешканці там переважно стрункі та менше хворіють на серцево-судинні та онкологічні захворювання.
Але виявляється, існує ще й «зелена» середземноморська дієта, в якій червоне м’ясо та птицю замінюють трьома-чотирма чашками зеленого чаю та коктейлями з ряски – рослини, яку можна знайти у вигляді настояки чи сушену. Недавнє дослідження доводить, що саме таке харчування зменшує кількість вісцерального жиру – того самого, що накопичується у зоні живота, і від нього так важко позбавитись. До такого висновку прийшли експерти з Університету Бен-Гуріона у Негеві, що знаходиться на півдні Ізраїлю.
Що таке вісцеральний жир та чим він небезпечний?
Вісцеральний жир, якщо його кількість у нормі, захищає внутрішні органи від пошкоджень: печінку, серце нирки та шлунок. Але він може бути небезпечним у разі значного накопичення. Його звинувачують у зростанні ризику розвитку серцево-судинних захворювань. Вчені зазначають, що такий жир виділяє у кров хімічні речовини та гормони, які стають причиною запалень. Тож усім, у кого є «пивний животик», який ще жартома називають «рятувальний круг», висновки науковців будуть дуже корисними.
Як проходило дослідження?
В ньому взяли участь 294 людини, майже дев’ять з десяти були чоловіки, середній вік яких складав 50 років. Індекс маси тіла учасників дорівнював 31, тобто вони мали надлишкову вагу та страждали ожирінням. Їх поділили на три групи. Сім місяців одні мали харчуватися за правилами «зеленої» середземноморської дієти, інші дотримуватися простої середземноморської дієти.
Для обох груп були загальні рекомендації. Жінки не мали перевищувати денну норму в 1200-1400 калорій, а чоловіки – 1600-1800 калорій. Перші два місяці в раціоні було 40 г вуглеводів, а потім кількість зросла до 80 г на добу. Одній групі було запропоновано їсти менше червоного та обробленого м’яса і птиці, ніж при стандартній середземноморській дієті.
Групі «зеленої» дієти також рекомендовано вживати 100 г коктейлю з ряски і від трьох до чотирьох чашок зеленого чаю в день.
Третя група мала дотримуватися правил здорового харчування та правил середземноморської дієти, але без точних рекомендацій щодо калорій та кількості продуктів в грамах.
Усі повинні були займатися аеробікою та силовими тренуваннями три-чотири рази на тиждень по 45-60 хвилин.
Висновки дослідження
Група, яка дотримувалась «зеленої» дієти, втратила в середньому 3,9% від загальної маси тіла і 5,7% в об’ємах талії – більше, ніж у будь-якій іншій групі.
Для порівняння, ті, хто дотримувався стандартної середземноморської дієти, втратили 2,7% та 4,7% відповідно.
А ті, хто дотримувався здорового харчування, втратили 0,4% та 3,6%.
Але відмінності між загальною втратою ваги у групах були незначними, зазначають дослідники. За словами доктора Зелічі, різниця була помітна саме у зменшенні вісцерального жиру. Професор Айріс Шай, дієтолог, яка керувала дослідженням і також працює в Гарвардському університеті, сказала: «З результатів нашого експерименту ми дізналися, що якість їжі не менш важлива, ніж кількість споживаних калорій, і сьогодні мета полягає в тому, щоб зрозуміти механізми дії різних поживних речовин». Наразі вже відомо, що «зелена» дієта підвищила рівень поліфенолів в організмі в порівнянні з іншими. Ці з’єднання з антиоксидантними властивостями захищають клітини від пошкоджень.
Чекаємо на нові дослідження, що прояснять нам, чому саме цей вид середземноморської дієти допомагає позбутися жиру на животі, але уже зараз зрозуміло, що людям з «рятівним колом» варто звернути на неї увагу.