Які продукти можна використовувати як натуральні харчові барвники та як зробити їх вдома

харчові барвники

Харчові барвники — штука делікатна. Найчастіше ми не звертаємо на них увагу, коли купляємо ультраоброблені продукти. А коли є запит на те, щоб у цьому питанні розібратися, волосся стає дибки. Ні, ми не будемо демонізувати промислові барвники синтетичного походження. Натомість запропонуємо дізнатися, які продукти можна використати, якщо ви хочете отримати натуральний барвник для своїх домашніх страв. Нехай це буде коротенький екскурс у світ домашніх барвників природного походження.

Натуральні харчові барвники

Раніше ми вже розповідали вам про натуральні барвники для яєць — тема, що стає особливо актуальною напередодні Пасхи. Втім, натуральні барвники можна використовувати й для приготування інших страв. Найчастіше такі барвники використовують у випічці та різноманітних десертах, як-от желе, муси, шоколад тощо. Окрім кольору, ви також додаєте до страв легкий посмак продукту, що використовується як харчовий барвник. Також це класний варіант для оригінального декорування.

Натуральні барвники отримують зі звичних продуктів: фруктів, овочів, спецій, трав або квітів. Вони проходять мінімальну обробку й доступні у вигляді порошків, екстрактів або готових сумішей, які можна знайти в магазинах або замовити онлайн. Щоб переконатися, що барвник дійсно натуральний, просто подивіться на склад на упаковці. Ось з чого найчастіше роблять природні барви.

  • Червоний, рожевий: буряк, малина, вишня, полуниця, червона капуста, гібіскус, паприка, сумах. До речі, про спецію сумах ми розповідали детально в окремій статті.
  • Помаранчевий: морква, батат, квітка аннато, календула, рослини настурція й сафлор.
  • Жовтий: куркума, шафран, лушпиння цибулі, ромашка.
  • Зелений: матча, петрушка, шпинат, кейл, базилік, селера, пандан, спіруліна.
  • Синій: червона капуста, чорниця, кліторія трійчаста.
  • Коричневий: какао, кава, чорний чай, чорний кунжут, фініки.
  • Фіолетовий: чорниця, ожина, асаї, чорний рис, фіолетова картопля.
  • Чорний: активоване вугілля, чорнило кальмара, чорний чай, чорне какао, чорний кунжут.

Як зробити харчові барвники в домашніх умовах

Попри те, що натуральні барвники є вільному доступі на продуктовому ринку, ви можете зробити їх в домашніх умовах. Є кілька простих способів витягнути колір із продуктів. Наприклад, заварити чи настояти продукт, зварити його, вичавити з нього сік, зробити пюре або подрібнити сушені ягоди, овочі чи спеції в порошок. Порошки можна використовувати, додаючи до страви під час приготування, або розчиняти в рідині. Деякі розчиняються повністю, інші залишають дрібні частинки, що додає домашнього вигляду крему чи глазурі, до прикладу. Далі додаємо приклади приготування домашніх натуральних барвників.

  • Заварювання / настоювання. Квітки гібіскусу або ромашки можна залити окропом та дати настоятися кілька хвилин. Так ви отримаєте насичений червоний або жовтуватий барвник для напоїв або кремів.
  • Відварювання. Моркву або буряк поріжте на шматочки, відваріть у невеликій кількості води, процідіть. Такий відвар можна використовувати як базу для кольорових соусів або тіста.
  • Вичавлювання соку. Підійде полуниця, чорниця, шпинат, буряк. Просто подрібніть у блендері або через сито процідіть сік. Чистий сік чудово працює для фарбування глазурі, айсінгу, желе чи напоїв.
  • Пюре. З цим методом класно працює фіолетова картопля, батат або шпинат. Перетворіть ці продукти на пюре та додайте до тіста для млинців чи мафінів. Вони дають приємний колір і м’який овочевий посмак.
  • Порошки з сушених інгредієнтів — найпопулярніший спосіб приготування барвників. Просто перемеліть у кавомолці або блендері з сухою чашею попередньо висушений потрібний вам продукт. Порошки зручно додавати до глазурі, кремів або кольорового тіста.

Якщо ви плануєте робити харчові барвники самостійно або хочете придбати вже готові барвники, варто врахувати декілька важливих моментів.

  1. Готові барвники з натуральних компонентів зазвичай коштують дорожче, ніж синтетичні. Але при цьому вони можуть бути менш яскравими.
  2. Якщо додаєте багато барвника до рецепта (особливо рідкого чи порошкоподібного), це може змінити текстуру або смак страви. Особливо актуально, якщо йдеться про випічку, де важлива консистенція тіста.
  3. Деякі інгредієнти мають виражений аромат, тому краще починати з невеликої кількості.
  4. Натуральний колір може зникати або змінюватися під впливом світла чи тепла, навіть за короткий час. Наприклад, більш насичений колір у випічці після випікання може стати значно світлішим.
  5. Перевіряйте умови зберігання: деякі порошки та екстракти краще тримати в сухому, прохолодному місці або в герметичній упаковці.
  6. Якщо готуєте щось з натуральними барвниками вперше, попередньо протестуйте барвник на невеликій порції тіста або крему, особливо якщо колір важливий. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів, коли, наприклад, червоний буряк дає сіруватий відтінок у киселях або пудингах.
  7. Натуральні барвники можуть залишати неприємні плямі на одязі та поверхнях. Тому краще працювати у рукавичках та одразу мити всі забруднення.
    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення