Від Барбадоса до Польщі. Як дітей годують у садочках та школах світу – досвід українок

Шкільне і дошкільне харчування в різних країнах світу

Нам часто хочеться що було, «як десь». Здається, що там усе значно краще. А потім починаєш досліджувати, переживаєш певний досвід і розумієш, що воно насправді не все так казково. От, приміром, практично всі жінки, котрі з початку повномасштабного вторгнення виїхали за кордон, зіткнулися з чималою кількістю аспектів, в яких Україна впевнено перемагає європейських колег.

Мене ж у цьому світовому досвіді українців зацікавило шкільне харчування. Ми тут його трансформуємо, реформуємо, а яка ситуація з ним у інших країнах? Я запитав у підписниць Facebook, і вони поділилися історіями з усього світу: від Барбадоса і США до Румунії та Польщі. Наші люди, наші діти всюди: вчаться і щодня щось їдять. Спойлери: не всім і всюди смачно, а в багатьох країнах поняття «шкільне харчування» взагалі не існує. Тож я узагальнив усі ці відповіді, котрих назбиралося майже 30 сторінок, і тепер ділюся з вами головними висновками. Але спершу лишу невеликий дисклеймер: усі ці історії – з персонального досвіду окремих людей, тож вони можуть не співпадати з вашим.

Дошкільне та шкільне харчування в Європі

Почнімо з Європи, такої, насправді, контрастної та індивідуальної в своєму ставленні до харчування. Деякі країни, як от Франція та Італія, щедро годують дітей, якщо не збалансованою, то принаймні різноманітною та смачною їжею. А є Нідерланди, Греція та Болгарія, де в школах узагалі дітей не годують. Хочете, трохи детальніше?

Отож, як і будь-де, є приватні та державні школи та садочки. У приватних усе дуже по-різному, у більшості – добре рівно настільки, наскільки домовилися батьки. У державних же, як і в нас, усе дуже залежить від загальних норм/рекомендацій/законів/правил. Десь ситуація однакова по всій країні, десь, приміром у Німеччині, усе залежить від кожної землі.

Найкраще шкільне харчування за версією українок

За відгуками українок найкращими у питаннях шкільного харчування можна вважати Швецію, Британію, Іспанію та Італію.

У Швеції харчування у школах та садочках безкоштовне, завжди є опції для вегетаріанців. Сам тип харчування буфетний, ми б його назвали шведським столом, але в самій Швеції такої назви немає. При цьому харчування дуже різноманітне, а розмір і склад порцій – на розсуд дитини.

В Англії ситуація подібна: харчування дуже розмаїте та збалансоване. Вранці – легкі страви та снеки, в обід – повноцінні з м’ясом, рибою чи овочами. Тут також дуже популярна діджиталізація в сфері шкільного харчування. У багатьох школах меню можна обрати в спеціальних застосунках чи на сайті школи з 3-5 опцій.

Іспанське харчування в школах і садочках відрізняється від багатьох країн, власне, кухнею. Це фактично середземноморська дієта, котра є однією з найкорисніших, і майже все – сезонні місцеві продукти.

В Італії історія подібна: дуже сезонно та італійсько – без пасти й піци ніяк. У багатьох школах меню на сезон затверджують батьки, якщо щось дітям у процесі не сподобається, меню можуть змінити. Дуже крута гнучкість в італійців.

У багатьох країнах харчування типу шведський стіл

Хороше харчування у школах

Судячи з того, що розповідають дописувачки, дуже непогане харчування з повноцінними обідами у Словаччині, Фінляндії, Естонії, Польщі та Франції. Французи годують щедро, але, кажуть, недокладають солі та спецій. У Словаччині смачно, але часто борошняно, що, однак, продиктовано специфікою кухні. У Польщі в меню часто якісь канапки, хоча загалом харчування подібне до нашого з поправкою на польську традиційну кухню. У Фінляндії та Естонії харчування загалом досить здорове, завжди є овочі, а борошна та шкідливих продуктів небагато.

В Угорщині, Словенії, Чехії та Румунії годують загалом смачно та повноцінно. Проблема може полягати лиш у тому, що не всім українським дітям подобається специфіка кухні певної країни, а харчування в навчальних закладах там традиційне. Мами, що живуть у Чехії також відмічають, що у меню дуже багато борошняних виробів.

У Німеччині якість і кількість харчування залежить від конкретної землі. У деяких містах шкільного харчування фактично немає – лиш якісь перекуси та надія на ланч-бокси з дому. В інших же містах харчування платне, але кількаразове та різноманітне.

Кейтерінг та інші особливості

У багатьох країнах досить популярний кейтерінг, котрий щодня привозить їжу кожному порційно. Такі теми, зокрема, поширені в Ірландії, Данії, де харчування або таке, або його немає, в деяких регіонах Італії, зокрема Сардинії.

Класна особливість європейського харчування полягає в тому, що дітей не змушують їсти, заохочують відчувати потреби свого організму, самим приймати рішення про склад і кількість порції чи її добавки. Це дозволяє побудувати максимально здорові стосунки з їжею, де не треба їсти через силу, або просити щось у когось, бо власної порції не вистачило.

Дошкільне та шкільне харчування у США

З Америки хороших відгуків я не отримав: фрі, бургери, піци, начоси і подібне – щоденна практика в школах. Поруч із цією досить класичною американською історією існують і овочеві та фруктові нарізки, однак діти їх їдять не завжди та й не дуже вони пасують до решти страв у меню більшості шкіл і садочків. Тому в Америці такі популярні ланчбокси з домашньою їжею. Серед українців ця тема особливо актуальна – нагетси та бургери у постійному доступі швидко набридають навіть дітям.

У США більшість дітей приходять зі своїми ланч-боксами

Дошкільне та шкільне харчування в решті світу

У Канаді харчування майже в усіх школах і садочках немає, усе тримається на батьках і тому, що вони покладуть у ланчбокси. У переважній більшості шкіл і садочків Ізраїлю ситуація така сама. Є однак і винятки, але поодинокі. А ще там є правило: якщо в якоїсь дитини в класі є алергія на якийсь продукт, нікому не можна приносити його з собою. В ОАЕ дітям у навчальні заклади теж потрібно ходити в школу зі своїм, там навіть кухонь і буфетів немає.

Краща ситуація на Барбадосі: основний прийом їжі краще брати з собою з дому, але в школі можна купити снеки, макарони чи рис, бутерброди та фрукти.

А от у Японії харчування класне: там сезонні овочі та фрукти, чимало риби, якийсь вид м’яса, йогурти для отримання корисних бактерій, рис щодня і навіть ячмінний чай.

Знаєте який коментар лишили приблизно під половиною цих історій, яких, до речі, було в районі 200? Про те, що в Україні було смачніше, про те, що без українських котлеток бургери не милі, а в деяких країнах катастрофічно не вистачає нашої реформи. Що ж, сподіваюся, наше нове шкільне харчування почне цінуватися трохи більше, а згодом деякі школи та садки Європи також візьмуть його собі за приклад. Ну а тим дивовижним мамам, котрі щодня складають дітям ланчбокси, бажаю натхнення, котре можна поповнити на сайті у будь-якому розділі рецептів. Цьом!

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення