Довгий час вважалося, що існує лише 4 групи смаків: солодкий, кислий, солоний і гіркий. Однак у 80х роках зʼявляється новий, пʼятий смак, а у 2002 році було доведено, що наш язик має смакові рецептори цього пʼятого смаку. Він отримав назву умамі і його часто вважають найбільш досконалим.
Річ у тім, що смак умамі – це смак амінокислот, глутамату. Грудне молоко має високий вміст цих амінокислот, через що люди шукають цей баланс смаків впродовж усього життя. На щастя є певні продукти із високим вмістом глутамату, тож ви таки можете віднайти той ідеальний смак.
Яке на смак умамі
Умамі перекладається як «приємний пікантний». Він має довший за інші післясмак, розповсюджується по всьому язику та сприяє слиновиділенню. Найкраще умамі розкривається в поєднанні з іншими 4 смаками, збалансовуючи їх. Ви можете зрозуміти, який він, згадавши продукти, які містять високий рівень амінокислоти глутамату, як-от сир пармезан, морські водорості, місо паста.
Які продукти містять смак умамі
Глутамат часто додають у продукти як підсилювач смаку. Використання глутамату в кулінарії має довгу історію. Ферментовані рибні соуси, багаті глутаматом, широко використовувалися в Стародавньому Римі. Збагачені глутаматом ферментовані ячмінні соуси використовувалися в середньовічній візантійській та арабській кухні, а ферментовані соєві соуси сягають своїм корінням у третє століття в Китаї. Загалом цю добавку вважають безпечною, але краще шукати цей смак умамі в продуктах, котрі природно його містять.
Смак умамі можна знайти у великій кількості продуктів. Особливо сильний смак мають ферментовані продукти: паста місо, рибний соус, соєвий соус. Також в меншій кількості умамі міститься у кетчупі, томатах, грибах, лососі, водоростях, вʼяленому мʼясі, витриманих сирах і анчоусах.
Додаючи будь-які з цих продуктів до своїх став, ви збалансовуєте та посилюєте їх смак.