Льон – одна з найдавніших культур світу, котра поступово поширювалася всіма континентами. Спочатку з нього робили тканину, а з часом почали вирощувати як продовольчу культуру. Дотепер він частково втратив свою популярність у певних частинах світу, однак зберіг досить суттєве значення в Україні й справедливо вважається нашим суперфудом. Ми все ще цінуємо лляні тканини, використовуємо користь льону, додаючи насіння в страви, однак часто забуваємо про лляну олію. Вона ж насправді заслуговує на максимальну увагу, тому що є концентратом корисних властивостей цього насіння.
Лляну олію виготовляють методом пресування дозрілого та висушеного насіння льону. Смак вона має злегка горіховий: водночас мʼякий і ледь ледь гіркуватий. Якщо ж гіркота в олії яскраво виражена, скоріше за все, такий продукт неправильно зберігався.
Чим корисна лляна олія
Лляна олія – це 100% ненасичений, а отже корисний жир. Ба більше, чимало жирів у складі цієї олії наш організм не може виробляти самостійно, а тому отримує лише з невеликої кількості їжі, котра слугує їх джерелом. У складі є лігніни – антиоксидантні та протизапальні сполуки, які науковці пов’язують зі зниженням ризиків виникнення багатьох хронічних хвороб. Також у лляній олії міститься тіамін та ніацин, які роблять шкіру еластичною та пружною, завдяки чому ця олія часто стає інгредієнтом доглядової косметики.
Загалом лляна олія має такі властивості:
- підтримує здоров’я серцево-судинної системи завдяки омега-3 жирним кислотам. Вони знижують рівень поганого холестерину та підвищують рівень хорошого. Інші форми омега-3 після перетворення в організмі зменшують запалення, покращують кровообіг і знижуть артеріальний тиск. Альфа-ліноленова кислота своєю чергою перешкоджає утворенню тромбів, які можуть призвести до інфарктів та інсультів.
- знижує запалення та надає антиоксидантну дію. Антиоксиданти необхідні для захисту організму від пошкодження вільними радикалами, які можуть спричинити пошкодження клітин і виникнення низки хронічних захворювань. Також вони уповільнюють процес старіння, сприяють загальному розслабленню та покращують сон. Лігнани, ключові антиоксиданти в цій олії, можуть зв’язуватися з рецепторами естрогену, допомагаючи збалансувати рівень гормонів.
- підтримує здоровʼя мозку. Альфа-ліноленова кислота, тип омега-3, який у великій кількості міститься в лляній олії, перетворюється на EPA та DHA, два типи омега-3, які безпосередньо використовуються мозком. Ці жирні кислоти необхідні для функціонування нейронів, пам’яті та здібностей до навчання.
Саме насіння льону пропонує трішки ширший діапазон корисних властивостей, бо зберігає лушпиння. Однак названі корисні речовини в олії перебувають у значно більш концентрованому вигляді.
Як споживати лляну олію і що з нею готувати
Лляну олію зазвичай споживають у вигляді, власне, олії або ж в капсулах. Більшість клінічних досліджень щодо користі лляної олії проводяться саме з використанням гелевих капсул. Однак нас ця лікувальна метода цікавить менше, тут дозування та методи використання хай пропонують лікарі. Натомість ми можемо порадити додавати олію в свій раціон.
Лляну олію не використовують для смаження, бо вона має низьку точку димлення: себто швидко руйнується на високих температурах. Для цього краще обирати стійкіші олії, наприклад, почитайте чим корисна оливкова олія та використовуйте її.
Натомість лляна олія чудово підходить для додавання в готові страви. Ви можете використовувати її в заправках для салатів і соусах. Нею можна збризнути готову пасту, вівсянку чи вареники. Також лляну олію можна додавати в смузі чи йогурт, щоб зробити їх кориснішими.
Лляну олію за бажанням можна поєднати з іншими видами олії, наприклад, з оливковою чи соняшниковою, або ж додати до неї якісь спеції – розмарин, перець чилі чи часник. Це урізноманітнить її смак.
Як правильно зберігати лляну олію
Зазвичай карго – місце для олій на кухні, розташовують біля плити та духовки, що вкрай неправильно. Річ у тім, що олія через спеку окислюється та може згіркнути. Найкраще місце для її зберігання – темна прохолодна шафа чи комора, або навіть дверцята холодильника. Також, зверніть увагу при покупці лляної олії на тару. Продукт має продаватися виключно у пляшці із затемненого скла. Звертайте увагу на дату виготовлення. Адже навіть маленька пляшечка може затягнутися у вас на місяці.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.