Трансжири – це різновид ненасичених жирів, які від звичайних жирів відрізняються структурою, а отже і властивостями. Невелика їх кількість може міститися в натуральних харчових продуктах – молоці та різних видах м’яса. Але їх там настільки мало, що небезпеки вони не становлять. На більшу увагу заслуговують трансжири промислового виробництва, які отримують із рідких рослинних олій шляхом гідрогенізації, тобто, приєднанням атома водню. Ми запитали у дієтолога Олени Зінченко, чим небезпечні трансжири та чому їх варто уникати.
Коли винайшли трансжири
Гідрогенізація збільшує термін придатності та значно здешевлює продукцію. Цей спосіб був винайдений і запатентований ще 1902 року німецьким хіміком Вільгельмом Норманном. Вже в 1909 році запрацював перший завод, який випускав маргарин. Навіть в наш час це популярний замінник вершкового масла. Промисловий маргарин має одну перевагу – низьку ціну, тому він доволі швидко завоював прихильність виробників харчових продуктів.
Чим небезпечні трансжири
Трансжири призводять до збільшення рівня «поганого» холестерину (ліпопротеїни низької щільності) і зниження рівня «хорошого» холестерину (ліпопротеїдів високої щільності) і таким чином підвищують ризики захворювань серцево-судинної системи [1].
Хоча жодна їх кількість не вважається безпечною, Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує, щоб загальне споживання трансжирів не перевищувало 1% споживання енергії, що становить менше ніж 2,2 г на добу для харчування з 2000 калорій [2].
Велике споживання трансжирів підвищує ймовірність смерті від будь-якої причини на 34% [3].