Зараз би сала під борщик, просто з гірчицею чи перетертим із сіллю та часником до чорного хліба… Чого б вам зараз не зажадалося, все буде доречно. Ми знаємо, що це продукт номер один в Україні, і не тому, що українці салофанатики, а через те, що неймовірно смачно та поживно. А щоб можна було не тільки балувати рецептори, а й дбати про користь для організму, ми разом із Наталією Сидорець, лікаркою-гастроентерологинею та дієтологинею, розібралися, чим воно хороше, кому може зашкодити, а також, як вибирати, солити та їсти сало.
Наталія Сидорець
Користь сала
Сало містить жиророзчинні вітаміни: А, D, Е, вітаміни групи В (В1, В2, В3, В6, В12). Є у його складі марганець, цинк та селен – відомий антиоксидант. Воно є джерелом омега-3 поліненасиченних жирних кислот, які необхідні для формування нейронів у головному мозку та допомагають протидіяти запальним процесам. Також у складі є арахідонова кислота, яка бере участь у будуванні клітин головного мозку, серця, нирок, регулює гормональний фон та покращує стан шкіри.
Воно містить також лецитин, який добре впливає на судини та клітинні мембрани, запобігаючи виникненню атеросклерозу і холін, який допомагає обміну жирів, а з ним – і загальному метаболізму. Щоправда, в ньому є чимало насичених жирних кислот. Це одна з причин вживати його у помірних кількостях.
Норма сала в день
Сало – дуже калорійний продукт: у 100 г приблизно 900 ккал та, як ми зазначали вище, насичені жири. Тому бажано вживати 20-30 г на день і переважно у першій половині дня. А вживати його найкраще з крохмалистими овочами: картопля, пастернак, буряк тощо. Такі поєднання – найсмачніші.
Кому слід обережно вживати сало
Лікарка впевнена, що у більшості випадків сало не шкодить. Звісно, якщо знати міру. Але є люди, яким варто обмежити його в раціоні. Річ у тім, що для перетравлення сала, потрібні ферменти та жовчні кислоти. Тому при захворюванні жовчного міхура та підшлункової залози, особливо у період загострення, перетравлення цього продукту обтяжується, тому варто зменшити його кількість та частоту вживання та слідкувати за сигналами організму.
Протягом тривалого часу насичені жири, яких є чимало в салі, вважалися причиною серцево-судинних захворювань, хоча останні дослідження не підтвердили цього зв’язку. Проте лікарі й зараз рекомендують обережно вживати цей продукт усім, у кого є захворювання серцево-судинної системи, а також нирок.
Окремо варто підкреслити, що солоне сало має надлишок солі, яка сама по собі негативно впливає на стан здоров`я, зокрема, провокує затримку рідини та підвищення артеріального тиску. Тому найкраще споживати свіже сало, особливо тим, у кого є ризик розвитку серцево-судинних захворювань та хвороб нирок.
І ще важливий момент – якщо сало «постаріло», тобто стало жовтим, має специфічний запах, це означає, що у ньому почалися процеси окислення і його не варто вживати в їжу нікому.
Чи шкідливий холестерин в салі?
Холестерин не такий страшний, яким його прийнято вважати. Наталія Сидорець наголошує, що холестерин виробляється нашим організмом в клітинах печінки та необхідний для утворення в надниркових залозах стероїдних гормонів – кортизолу, альдостерону та статевих гормонів – естрогену, тестостерону та прогестерону. Також він бере участь у створені жовчі, з нього під впливом сонячних променів синтезується рідкісний вітамін D.
То чому ж холестерин став ворогом?
“Він є причиною формування бляшок на судинах, що призводить до серцево-судинних хвороб. Але справа в іншому. Важливо співвідношення його фракцій ЛПВЩ і ЛПНГ, так званого «хорошого» і «поганого» холестерину. Якщо рівновагу зміщено у бік ЛПВЩ, бляшки не формуватимуться, і навпаки. Тому нашкодити нашому організму може як надлишок, так і недолік холестерину”, – підкреслює Наталія Сидорець.
У салі на 100 г продукту припадає 95 міліграмів холестерину. Для здорової людини – це третина денної норми, а при наявності захворювання серцево-судинної системи – половина норми. Саме тому у харчуванні важливо дотримуватися балансу і знати міру.
Яке сало купувати, щоб не нашкодити здоров’ю
В першу чергу, при виборі сала варто звернути увагу на безпечність продукту. Чи проходило воно санітарну експертизу, чи є наявність сертифіката про його безпечність. Саме тому сало не варто купувати на стихійних ринках.
При виборі орієнтуйтеся на продукт від молодої тварини, проштрикніть його ножем, який завжди є у продавця, воно має бути м’якеньким, а шкірка ніжною. Краще обирати без м’ясних прожилок, товщиною до 3-5 см.
Чи можна сало дітям
Кожен віковий період у дітей має свої особливості у харчуванні, в залежності від періоду росту та розвитку дитини.
Наталія Сидорець нагадує, що лише за умов збалансованого харчування можливий гармонійний розвиток дитини без різноманітних дефіцитних станів. Жири, яким є і сало, мають важливе значення у раціоні дітей – вони беруть участь у формуванні клітин і є джерелом енергії. Цей продукт можна давати дітям з 3-4 років, але брати у розрахунок норму жирів на день, в цілому. Для дітей 3-7 років вона становить 3,0-3,5 г/кг ваги, де 75% – це тваринні жири та 25 % – рослинні.
Як краще солити сало для більшої користі
Норма споживання солі згідно з рекомендаціями ВООЗ становить до 5 г на добу. Це досить мало. Саме тому краще обрати сухий спосіб засолення, при якому у салі менше накопичується солі, аніж при засолюванні в розсолі. А при вживанні, верхній шар сала варто очистити ножем, щоб позбавитись від зайвої солі.
Готувати – це просто!