Вам точно доводилося бачити це деревце раніше! Його декоративні бордові китиці та ланцетоподібні листочки, що восени набувають жовтогарячого забарвлення, одразу привертають увагу подорожнього. Але чи знали ви, що плоди рослини, яка зустрічається в багатьох містах України не лише їстівні, але й є дуже популярним інгредієнтом у близькосхідній кухні. Раніше ми також писали про спеції, які прискорюють метаболізм та сприяють схудненню.
Що таке сумах
Сумах — це популярна спеція в середземноморській та близькосхідній кухні, яку виготовляють із висушених плодів (кістянок) рослини “Сумах дубильний” (Rhus coriaria).
З чого роблять сумах
Сумах — це невеликий квітучий чагарник, висотою до 6 метрів, якій зростає в смузі субтропічного та помірного клімату по всьому світу, включно з Середземномор’ям, Азією та деякими частинами Африки і звісно Україною. Ця ботанічна родина налічує понад 200 видів, але з кулінарною метою найчастіше вирощують саме сумах дубильний.
Наприкінці літа на деревці дозрівають свічко-подібні китиці червоно-бордового кольору. Кожна така китиця складається з дрібних та ніби вкритих пухом плодів — саме їх і використовують для виготовлення спеції.
Плоди збирають, очищають, сушать, подрібнюють та використовують в рецептах. Тоді як зі свіжих китиць заварюють чай та застосовують його у фітотерапії.
Яка спеція на смак
Сумах має другу назву — “оцтове дерево”, а все через кислуватий та злегка терпкий смак його плодів. У складі спеції міститься яблучна кислота, яка і надає сумаху його особливого смаку.
Для чого використовують сумах
- У сумішах сухих спецій. Сумах — суха спеція, а отже вона має довгий термін зберігання. На відміну від лимонного соку, його можна легко змішувати з іншими сухими спеціями та сіллю, формуючи унікальні комбінації собі до смаку, які завжди будуть під рукою. Детальніше про те, як зберігати спеції читайте в спеціальній статті.
- Щоб додати легкої кислинки стравам. Ви можете додавати спецію у ті страви, в яких ви б використали лимон або лайм. Наприклад, сумах чудово працює в салатних заправках та прекрасно доповнює смак риби. Його можна сміливо додавати до хумусу, нуту, кускусу чи рису або навіть картоплі фрі. Також радимо спробувати спецію у з яєчнею або сиром.
- Для маринадів. Завдяки вмісту яблучної кислоти, сумах є ідеальним компонентом для маринадів до м’яса, риби та овочів.
- Для заміни оцту або лимонного соку. Спецію можна залити окропом та заварити своєрідний кислий чай. Граючись з пропорціями спеції та води, ви можете регулювати кислотність відвару та використовувати його як заміну для лимонного соку або яблучного оцту.
- Для напоїв. Сумах інколи використовують для приготування кисло-солодкого лимонаду, що чудово освіжає у спеку. Для цього спецію проварюють з цукром та невеликою кількістю води. Отриманий густий сироп розбавляється газованою водою або лимонадом та подається з льодом.
- Для десертів. Використання сумаху в різноманітних начинках вдало балансує солодкість десертів.
- Чим можна замінити сумах? Природно, найближча заміна сумаху — це яблучний або столовий оцет, сік лимону або лайму.
Користь та небезпека спеції
Користь. Наукових робіт, щодо впливу сумаху на людей наразі бракує. Однак ранні дослідження показують, що він може мати потенційну користь для здоров’я. Так, наприклад, спеція містить корисні жири, вітаміни та антиоксиданти, а ще має властивість зменшувати рівень цукру в крові.
Шкода. Якщо ви вирішили самостійно заготовити сумах, то перш за все переконайтеся, що визначили вид рослини правильно. Адже серед різновидів цього чагарника зустрічається і сумах отруйний (має плоди білого кольору), який може викликати сильні алергічні реакції. Також не варто збирати плоди на узбіччях доріг, адже вони можуть містити токсини та пил. Нагадуємо, раніше ми вже розповідали, як приготувати спеції вдома та як їх правильно підібрати.