Пуровер — це один з методів заварювання фільтр-кави, який забезпечує високий рівень контролю за міцністю напою. Завдяки конусоподібній воронці, призначеній для зберігання паперового фільтра та кавової гущі, гаряча вода повільно просочується крізь каву та поступово скрапує у ємність під воронкою.
В Україні пуровером можуть водночас називати і метод заварювання, і саму каву, приготовану таким методом, і пристрій-воронку.
Що потрібно для пуровера
Вам знадобиться наступне обладнання:
- Власне сама воронка пуроверу
- Паперовий фільтр
- Свіжозмелена кава
- Пуровер-чайник
- Термозберігаюча ємність для кави/графин
- Таймер
Воронку для пуровера найчастіше виготовляють з кераміки або скла. Вона має вигляд конуса, що загострюється донизу. У дні воронки розміщенні отвори, через які заварена кава буде скрапувати до термозберіагючого глечика або горнятка, розміщеного знизу. Найпопулярнішою моделлю воронок є пуровер v60 японської компанії Hario, тому інколи цей метод заварювання так і називають — техніка v60 або метод Hario.
Паперовий фільтр викладають усередину воронки, щоб затримати кавову гущу. Зверніть увагу, для пуровера існують спеціальні фільтри, вони відрізняються від звичайних своєю трикутною формою. Стандартний фільтр для кави не підійде.
До речі, бувають також і багаторазові металеві фільтри: вони більш екологічні, але складніші в обслуговуванні та можуть надавати каві металічного присмаку.
Свіжозмелена кава. Важливий розмір помелу: якщо часточки кави будуть занадто великі, то вода просочуватиметься крізь них надто швидко. Якщо кава змелена мілко — вода проходитиме занадто повільно, і отриманий напій вийде гірким та кислуватим. Тому прагніть до середньо-грубого помелу та заповнюйте фільтр не більше як на дві третини. До речі, чи знаєте ви, як правильно зберігати каву, адже це дуже важливий нюанс.
Пуровер-чайник або чайник для заварювання кави легко знайти в інтернеті. Він має спеціальну форму: з дуже тонким гострим носиком, що дозволяє легко контролювати і направляти потік гарячої води.
Термозберігаюча ємність для кави. У продажі можна знайти спеціальні скляні графини, у яких зручно заварювати каву одразу на кілька порцій. А завдяки термозберігаючому склу, ваш напій не охолоне надто швидко.
Як правильно заварювати пуровер
- Спершу підготуйте обладнання: поставте воронку для пуроверу поверх термозберігаючої ємності або горнятка.
- Якщо ви використовуєте паперовий фільтр, змочіть його водою та помістіть зволожений фільтр у воронку пуроверу.
- Наберіть воду у чайник, поставте на плиту та нагрійте до температури, трохи нижче точки кипіння, приблизно до 93-96 градусів Цельсія.
- Змеліть кавові зерна до середнього-грубого помелу та заповніть фільтр приблизно на дві третини. Виробник обладнання радить використовувати пропорцію: 10 г кави на 1 чашку.
- Налийте рівно стільки гарячої води, щоб злегка зволожити кавову гущу. (Це називається «змочуванням», мета якого полягає в тому, щоб вивільнити CO2, який створюється в зернах під час процесу обсмаження; цей CO2 може надати неприємного кислого смаку вашій каві.)
- Ви побачите, як вода трохи проступає над поверхнею кавової гущі. Як тільки вода повністю вбереться, тобто приблизно через 30-45 сек можна доливати ще води. Воду наливають 3-ма підходами, роблячи між ними невеликі паузи.
- Повільно, круговими рухами наливайте гарячу воду на поверхню кави, доки воронка не заповниться. Дочекайтеся, поки кава завариться та просочиться у нижню ємністьгорнятко. Готово!
Різниця кемексу і пуровера
Кемекс — це пристосування для заварювання фільтр-кави, що виглядає як скляний глечик, який за формою нагадує пісочний годинник. Також кемексом інколи називають метод заварювання кави.
Насправді не існує глобальної різниці між кемексом та пуровером, вони представляють однаковий принцип заварювання. Простими словами, кемекс та пуровер — це лише окремі типи кавоварок.
Обидві “кавоварки” складаються з кавового фільтра і воронкоподібного графина. Ви поміщаєте каву у фільтр, кип’ятите воду, наливаєте воду, щоб пропустити її через гущу, і вуаля, свіжий напій починає наповнювати графин.
Основна відмінність між пуровером і кемексом — це їхні фільтри. Фільтри пуроверу дуже схожі на тонкі круглі фільтри, які використовуються в усіх автоматичних крапельних кавоварках, за винятком того, що вони мають загострене, а не плоске дно. Загострений кінець фільтра втягує каву прямо в чашку під воронкою. Ці фільтри запобігають утворенню кавового осаду та більшості кавових олій, завдяки чому ви отримуєте смачну та дуже м’яку каву.
Чому кава, приготована таким методом корисніша
Метод пуровер передбачає використання паперового фільтра. Він не лише допомагає утримувати кавову гущу від потрапляння в напій, але й затримує потенційно шкідливі речовини, такі як олії, кафестол, кахвеол і надлишок кофеїну. Це робить каву пуровер більш здоровим варіантом порівняно з такими способами приготування нефільтрованої кави, як френч-прес або кава по-турецьки, які можуть містити більший рівень цих речовин.