Поціновувачі фастфуду знають, що фритюр – це спосіб приготування, при якому продукти обсмажуються у великій кількості добре розігрітої олії. Завдяки цьому їжа отримує золотисту хрустку скоринку, зберігаючи при цьому соковитість та мʼякість всередині. Якими б адептами здорового харчування ми не були, зʼїсти щось смачненьке й фритюрне — то святе. Втім, одна справа, коли страва приготовлена у закладі, зовсім інша, коли йдеться про домашній фритюр. Якщо ви готуєте таке вдома, потрібно знати, скільки разів можна використовувати олію для фритюру та як утилізувати її після використання. Про це й поговоримо.
Як утилізувати олію після фритюру
Виливати олію після фритюру в раковину чи унітаз категорично заборонено, адже це може спричинити серйозні проблеми. Олія охолоджується, густішає і прилипає до стінок труб, що може призвести до закупорки труб. Змішуючись з іншими відходами, олія створює жирові пробки, які важко прочистити. Олія може потрапити в міські очисні споруди, де вона ускладнює процес очищення води. Утворюється так званий «жировий айсберг» – це величезні жирові скупчення в каналізації. Якщо олія потрапляє у водойми, вона вкриває воду тонкою плівкою, що перешкоджає насиченню киснем. Це згубно впливає на риб і водну екосистему загалом.
Натомість можна утилізувати олію правильно, використовуючи один з нижче наведених способів.
- Утилізація разом зі сміттям. Дайте олії повністю охолонути. Далі перелийте її у пластикову пляшку або герметичний контейнер та викиньте контейнер у змішане сміття.
- Переробка. У деяких містах є пункти прийому відпрацьованої олії (її переробляють на біопаливо або мило). Перед здачею потрібно процідити олію, щоб у ній не було залишків їжі.
- Використання в господарстві. Олію можна застосовувати для виготовлення саморобного мила або мастила для інструментів. Дехто використовує її як паливо для масляних ламп.
- Компостування. Якщо олії небагато, її можна спробувати закомпостувати. Це зручно робити, якщо у вас, наприклад, є своя дачна ділянка. Відфільтруйте масло через дрібне ситечко або марлю. Це допоможе видалити частинки їжі. Далі найкраще змішати олію з матеріалами з високим вмістом вуглецю (тирса, подрібнена газета або сухе листя), які допоможуть поглинути олію та розщепити її. Уникайте виливання олії безпосередньо на компостну купу, тому що через олію вона може злипнутися і створити середовище, яке перешкоджатиме належному розкладанню. Далі потрібно регулярно перевертати компостну купу, щоб аерувати продукти, та вони почали розкладатися.
Скільки разів можна використовувати олію для фритюру
Кількість разів, скільки можна використовувати олію для фритюру, залежить від типу олії, температури смаження та того, які продукти в ній готували. Для чистих продуктів (наприклад, картоплі фрі) можна використовувати олію до 5 разів. Для панірованих або м’ясних продуктів (курка, риба) — не більше 2-3 разів, оскільки вони залишають частинки, що швидко псують олію. Щоб олія не псувалася швидко, після кожного смаження її слід проціджувати через дрібне сито або марлю, щоб прибрати залишки їжі. Охолоджену олію потрібно перелити в чисту герметичну ємність і зберігати в темному, прохолодному місці. Не зберігайте її довше місяця, навіть якщо вона використана лише 1-2 рази. Якщо олія потемніла, загусла, має різкий запах або почала пінитися, її потрібно утилізувати. Перегріта або багаторазово використана олія утворює шкідливі речовини (канцерогени), тому краще не ризикувати.
Яка олія підходить для фритюру
Для фритюру найкраще підходять рафіновані олії з високою точкою димлення, оскільки вони не горять при високих температурах і не утворюють шкідливих речовин. Найкращими оліями для фритюру вважаються рафінована соняшникова, арахісова, кукурудзяна, ріпакова та кокосова види олії. Всі вони, окрім кокосової, мають точку димлення близько 230°C. Вони мають нейтральний смак та не вбирають сторонніх запахів. Натомість оливкова нерафінована, лляна, гарбузова й нерафінована соняшникова мають низьку точку димлення, вони легко горять і можуть утворювати шкідливі речовини, якщо перегріти їх. Тож використовувати їх для фритюру небезпечно для здоровʼя.