Пересуваєтесь в режимі сновиди, аж поки не вип’єте ранкової кави? Думаєте, що ви стовідсоткова «сова», бо на світанку відчуваєте, що завгодно, лише не бадьорість? Тоді це дослідження для вас.
Вчені Каліфорнійського університету в Берклі вирішили розібратися, що нам – усім, хто потерпає від вранішньої млявості – може допомогти бути менш сонним на початку дня.
Вони провели дослідження і назвали три головних помічники нашого бадьорого ранку: достатній сон, що закономірно, фізичні навантаження протягом дня і правильний сніданок.
Якщо ви зараз вже замислились, що приготувати на сніданок, то одразу озвучимо головну пораду вчених: їжте більше складних вуглеводів та мінімум простого цукру.
Але перейдемо до деталей.
Чому дослідження вранішньої сонливості дуже важливе?
Вчені зазначають, що млявість та неефективність зранку і впродовж дня обходиться державам у мільярди доларів, найперше, через втрату продуктивності громадян та збільшення кількості медичних послуг, що їм надаються. Але це не всі негаразди. Млявий вранішній стан може вартувати багатьом людям життя, бо є однією з причин автомобільних аварій та нещасних випадків.
Тому вчені взялись за справу і проаналізували стиль життя 833 людей, які протягом двох тижнів отримували різні за складом страви на сніданок, носили годинник для реєстрації фізичної активності, кількості, якості та регулярності сну, вели щоденники споживання їжі й записували рівень бадьорості. Особливу увагу вчені надали сніданку.
Складні вуглеводи чи багато цукру – вибір очевидний
Дослідники виявили, що на нашу бадьорість впливає рівень глюкози в крові після вранішнього прийому їжі. Саме прості вуглеводи, зокрема, простий цукор, призводять до стрибка глюкози в крові та незабаром провокують напад сонливості.
Тобто кава з булочкою чи солодкими грінками, як мінімум, не надто ефективне використання кофеїну як стимулятора. Після невеликого «нападу» бадьорості, наш мозок знову впадає у сонливість, а тіло прагне у ліжко. Будь-яка страва з великим вмістом цукру зранку – найгірший вибір.
А найкращим сніданком, впевнені науковці, є складні вуглеводи з помірною кількістю білка.
Вчені довели, що саме таке харчування пробуджує найкраще. Тобто, цільнозернова каша з невеликими шматочками м’яса чи риби, або іншим джерелом білка, – запорука ефективного і бадьорого ранку та дня.
«Ми вже певний час знаємо, що дієта з високим вмістом цукру шкодить сну, не кажучи вже про те, що вона токсична для клітин мозку та тіла, — додав один з дослідників д-р Вокер. – Однак зараз ми виявили, що споживання великої кількості цукру під час сніданку та стрибок рівня цукру в крові помітно притуплює здатність мозку повертатися до стану активності».
Однак, вчені наголошують, що два інших спонсори вашої бадьорості – регулярні фізичні навантаження та достатній сон (від семи до дев’яти годин на добу) теж дуже вагомі. При дефіциті сну одним сніданком зі складними вуглеводами проблему сонливості та низької ефективності зранку не вирішити. Принаймні, треба подбати про збільшення часу сну. На якість якого, до речі, впливають і помірні фізичні навантаження.
Тож за справу!