Діабет 2 типу через специфіку сучасного харчування та способу життя переважної більшості людей став надто розповсюдженою хворобою. За даними кількох попередніх років у світі такий діагноз має близько 500 мільйонів людей. Хоча певний відсоток людей захворюють через генетичну схильність, для більшості це набута хвороба, спричинена ожирінням, відсутністю фізичної активності, надмірним споживанням цукру та простих вуглеводів, відсутністю нормального сну і стресом. А позаяк практично все перелічене часом стається з кожним із нас, багато людей перебувають на переддіабетній стадії, коли ризики розвитку хвороби підвищуються. У такі моменти важливо приділяти особливу увагу харчуванню та мінімізувати цукор.
Хоча є багато очевидних продуктів, наповнених цукром, яких слід уникати, є також багато підступних, навіть, на перший погляд «здорових» продуктів, які можуть вас обдурити. Дієтолог Крутіко Нанаваті розповіла про два таких продукти, котрих варто уникати, якщо ви маєте переддіабетну стадію чи вже діагностований діабет.
Сухофрукти
Свіжі фрукти – чудове доповнення до будь-якої дієти. Як зазначає Нанаваті, вони є чудовим джерелом клітковини, вітамінів і антиоксидантів. Однак сухофрукти – це зовсім інша історія – це буквально концентрат фруктози. Сухофрукти мають вищий глікемічний індекс, ніж свіжі фрукти, а це означає, що вони можуть викликати швидке підвищення рівня цукру в крові після їжі. Це може сприяти як розвитку інсулінорезистентності, так і ускладнювати контроль рівнів цукру в крові в тих, хто вже має діабет. Окрім того, сухофрукти, хоч і поживні, але таки маленькі, а тому їх легко з’їсти багато за раз. Саме тому дієта при цукровому діабеті виключає ці продукти.
Злакові батончики
Чимало людей полюбляє перекушувати злаковими батончиками, адже вони поживні, смачні та, на перший погляд, дуже навіть здорові. Там же і цільнозернові злаки, і якісь сухофрукти з горішками в складі. Однак насправді вони дуже солодкі та містять надто багато вуглеводів. Приміром, багато подібних батончиків маркуються як такі, що не мають цукру, але він компенсований великою кількістю меду. Мед, хоч і корисніший, усе ще спричиняє різкі стрибки цукру в крові. Також батончики такого типу часто містять штучні підсолоджувачі та багато жирів, натомість вміст білка та клітковини, котрі допомагають регулювати рівень цукру в крові, у них мінімальний.
Ну а якщо в вашому батончику є шоколад, сухофрукти чи цукати, вочевидь він стає ще більш солодким і ще менш корисним.
Замінити ці два продукти досить легко: замість сухофруктів їжте свіжі фрукти, а замість батончиків – горіхи. Горіхи також чудово насичують, але не мають доданого цукру і всього того, що може підвищувати ризики розвитку діабету чи спричиняти стрибки рівня цукру в крові в людей із діабетом.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.