Як багато пересічна людина знає про діабет? Якщо серед її знайомих немає когось із цим захворюванням, знання, скоріше за все, обмежаться думкою про те, що людина їла надто багато солодкого, а тепер солодкого їсти не може. Але такі тези відправляємо в уявну папку «чув дзвін, та не знаю де він», адже діабет значно складніший і дуже індивідуальний. По-перше, не весь цукровий діабет з’являється від цукру. По-друге, строгої заборони на все солодке зазвичай немає. По-третє, принаймні від цукрового діабету 2 типу можна вберегтися власними зусиллями. Детальніше про це розповіла експертка ендокринолог Бігун Марія.

Лікар-ендокринолог
Саме слово «діабет» з грецької мови перекладається як «протікаю», «проходжу наскрізь». Існує два види діабету: цукровий та нецукровий, вони мають мало спільного, але їх об’єднують спрага (люди можуть випивати до 6 і більше літрів рідини на добу) та часті сечовипускання. Нецукровий діабет відноситься до рідкісних захворювань, спричинених дефіцитом антидіуретичного гормону – вазопресину. Цей гормон відповідає за утримання води в організмі та звуження судин, а тому без нього ці функції страждають. Там є свої методи лікування та системи харчування, однак сьогодні не про це.
Який буває цукровий діабет і чим він відрізняється?
Цукровий діабет (ЦД) – це група захворювань, які об’єднує підвищений рівень глюкози у крові, тобто, гіперглікемія. Глюкозу наш організм бере тільки з їжі, навіть ті запаси, які відкладаються на «чорний день» у печінці, нирках, м’язах у вигляді складного вуглеводу-глікогену. Жирові відкладення організм також відкладає на ще більший «чорний день» з надлишку спожитої їжі, а в разі голоду дістає саме у вигляді глюкози. Основний регулятор її вмісту у крові – гормон інсулін. Однак можуть статися певні порушення в синтезі інсуліну, що призводить до неспроможності регулювати глюкозу та, врешті, до діабету одного з двох типів.
Цукровий діабет 1 типу – це складне аутоімунне (все частіше у міжнародних статтях звучить характеристика – імуногенне) хронічне невиліковне захворювання, за якого клітини, що секретують інсулін, руйнуються, а тому він зовсім припиняє вироблятись. Його дефіцит призводить до гіперглікемії, дуже високого рівня цукру в крові. Такі пацієнти потребують одного єдиного лікування – замісної інсулінотерапії.
Цукровий діабет 2 типу – це також хронічне захворювання, за якого, однак, інсулін виробляється, але не спроможний адекватно виконувати свою функцію. Неспроможність нормалізувати цукор у крові називається інсулінорезистентністю. Саме 2 тип становить 90% усіх випадків цукрового діабету і саме про нього ви скоріше за все чули. Головна причина цього захворювання – ожиріння, насправді найбільша епідемія ХХІ століття. Ця хвороба стає наслідком відсутності фізичної активності та незбалансованого харчування. Саме тому лікування цукрового діабету 2 типу завжди починається з модифікації способу життя. Тут в хід ідуть зменшення денної кількості калорій, фізична активність, а також таблетовані цукрознижувальні препарати, які покращують чутливість до інсуліну, вливають на його синтез, і виводять глюкозу з організму.
Профілактика діабету
На жаль, якось повпливати на появу цукрового діабету 1 типу неможливо. Це аутоімунне захворювання, запобігти якому ніхто не має змоги. Однак із діабетом 2 типу ситуація протилежно інша. По-перше, він не є невиліковним, а по-друге, ви можете докласти зусиль, щоб убезпечити себе від інсулінорезистентності.
Пункт перший – здорове харчування, смачне й різноманітне. Підтримуйте баланс білків, жирів і вуглеводів, зменшіть кількість фастфуду та солодких напоїв, не зловживайте цукром, червоним м’ясом і швидкими вуглеводами. Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам і здоровим жирам.
Пункт другий – контролюйте свою вагу. Зайва вага – найпоширеніша причина розвитку діабету 2 типу. Вона підвищує ймовірність розвитку цієї хвороби в сім разів, а конкретно ожиріння – разів у 20-40. При цьому втрата ваги на 7-10% знижує ризики розвитку діабету вдвічі.
Пункт третій – рухайтеся. Фізична активність – наше все, адже постійна робота м’язів і збільшення кількості їхньої роботи покращує їх здатність використовувати інсулін і засвоювати глюкозу. Це зменшує навантаження на клітини, що виробляють інсулін. Тож додайте фізичну активність у свій щотижневий план, принаймні кілька годин активної ходьби чи ранкову зарядку.
Профілактика діабетичних станів для людей, котрі вже мають цей діагноз
Якщо пацієнт з цукровим діабетом 1 типу не має зайвої ваги та схильності до повноти, то добова калорійність раціону не повинна відрізнятись від норми. Головне – детальний підрахунок вуглеводів у їжі (краще – на етапі приготування), щоб правильно підібрати дозу інсуліну, необхідну для компенсації всього спожитого.
Харчування ж пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу, що отримують тільки таблетовану терапію (без інсуліну), не потребує підрахунку вуглеводів, але вимагає підрахунку, а часто і обмеження загального добового калоражу.
Калораж – це сумарна кількість калорій, що міститься у добовому раціоні, енергетична кількість усіх ккал з білків, жирів та вуглеводів разом за один день. Якщо пацієнт має зайву вагу, то калораж має бути зменшеним. Дефіцит калорій – необхідна умова для схуднення.
Пацієнт щодня має споживати приблизно однакову кількість калорій, визначену саме для нього. При цьому у раціоні повинні переважати продукти з низьким рівнем глікемічного індексу (ГІ – показник впливу вуглеводів на зміну рівня глюкози в крові), в помірній кількості можна споживати продукти з середнім ГІ й обмежити або і зовсім виключити з раціону продукти з високим ГІ. Інформацію про ГІ кожного продукта можна легко загуглити.
Враховуючи наявність інсулінорезистентності, пацієнтам з цукровим діабетом 2 типу достатньо мати 3 основні прийоми їжі на добу. А з діабетом 1 типу, окрім основних прийомів їжі, дозволені перекуси, особливо якщо глюкоза швидко знижується під впливом інсуліну.
Також для всіх існує правило здорової тарілки – золотий принцип збалансованого раціону. За цим правилом тарілка уявно ділиться на 3 частини: 50%, 25%, 25%. Де 50% – овочева складова, 25% – білкова складова (м’ясо птиці, риба, яйця, кролик, білі сири), 25% – вуглеводи (каші – гречана, пшоняна, перлова, вівсяна, хліб, хлібці, сочевиця, бобові, нут).
Основні рекомендації для діабету обох типів
Наприкінці, для підведення підсумків, варто виділити основні рекомендації, спільні для обох типів діабету щодо харчування:
- Контролюйте кількість і якість вуглеводів у своєму раціоні – вони не мають бути швидкими;
- Контролюйте кількість насичених жирів;
- Споживайте достатньо якісних білків, щоб отримувати з їжі усі незамінні амінокислоти;
- Не зловживайте сіллю;
- Позбудьтесь зайвої ваги та утримуйте досягнутий результат (цільовий індекс маси тіла для ваших віку та статі);
- Стежте за калорійністю порцій і не пропускайте прийоми їжі;
- Пийте 25-30 мл рідини на 1 кг маси тіла (50% з цієї рідини має складати вода);
- Зробіть здоровий спосіб життя – своєю звичкою.
Їжте збалансовано й смачно та будьте здорові!
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.