blank

Чи існує профілактика діабету і до чого тут здорове харчування – розповідає ендокринолог

Як багато пересічна людина знає про діабет? Якщо серед її знайомих немає когось із цим захворюванням, знання, скоріше за все, обмежаться думкою про те, що людина їла надто багато солодкого, а тепер солодкого їсти не може. Але такі тези відправляємо в уявну папку «чув дзвін, та не знаю де він», адже діабет значно складніший і дуже індивідуальний. По-перше, не весь цукровий діабет з’являється від цукру. По-друге, строгої заборони на все солодке зазвичай немає. По-третє, принаймні від цукрового діабету 2 типу можна вберегтися власними зусиллями. Детальніше про це розповіла експертка ендокринолог Бігун Марія.

Бігун Марія Бігун Марія

Лікар-ендокринолог

Instagram

Саме слово «діабет» з грецької мови перекладається як «протікаю», «проходжу наскрізь». Існує два види діабету: цукровий та нецукровий, вони мають мало спільного, але їх об’єднують спрага (люди можуть випивати до 6 і більше літрів рідини на добу) та часті сечовипускання. Нецукровий діабет відноситься до рідкісних захворювань, спричинених дефіцитом антидіуретичного гормону – вазопресину. Цей гормон відповідає за утримання води в організмі та звуження судин, а тому без нього ці функції страждають. Там є свої методи лікування та системи харчування, однак сьогодні не про це.

Який буває цукровий діабет і чим він відрізняється?

Цукровий діабет (ЦД) – це група захворювань, які об’єднує підвищений рівень глюкози у крові, тобто, гіперглікемія. Глюкозу наш організм бере тільки з їжі, навіть ті запаси, які відкладаються на «чорний день» у печінці, нирках, м’язах у вигляді складного вуглеводу-глікогену. Жирові відкладення організм також відкладає на ще більший «чорний день» з надлишку спожитої їжі, а в разі голоду дістає саме у вигляді глюкози. Основний регулятор її вмісту у крові – гормон інсулін. Однак можуть статися певні порушення в синтезі інсуліну, що призводить до неспроможності регулювати глюкозу та, врешті, до діабету одного з двох типів.

Цукровий діабет 1 типу – це складне аутоімунне (все частіше у міжнародних статтях звучить характеристика – імуногенне) хронічне невиліковне захворювання, за якого клітини, що секретують інсулін, руйнуються, а тому він зовсім припиняє вироблятись. Його дефіцит призводить до гіперглікемії, дуже високого рівня цукру в крові. Такі пацієнти потребують одного єдиного лікування – замісної інсулінотерапії.

Цукровий діабет 2 типу – це також хронічне захворювання, за якого, однак, інсулін виробляється, але не спроможний адекватно виконувати свою функцію. Неспроможність нормалізувати цукор у крові називається інсулінорезистентністю. Саме 2 тип становить 90% усіх випадків цукрового діабету і саме про нього ви скоріше за все чули. Головна причина цього захворювання – ожиріння, насправді найбільша епідемія ХХІ століття. Ця хвороба стає наслідком відсутності фізичної активності та незбалансованого харчування. Саме тому лікування цукрового діабету 2 типу завжди починається з модифікації способу життя. Тут в хід ідуть зменшення денної кількості калорій, фізична активність, а також таблетовані цукрознижувальні препарати, які покращують чутливість до інсуліну, вливають на його синтез, і виводять глюкозу з організму.

Профілактика діабету

На жаль, якось повпливати на появу цукрового діабету 1 типу неможливо. Це аутоімунне захворювання, запобігти якому ніхто не має змоги. Однак із діабетом 2 типу ситуація протилежно інша. По-перше, він не є невиліковним, а по-друге, ви можете докласти зусиль, щоб убезпечити себе від інсулінорезистентності.

Пункт перший здорове харчування, смачне й різноманітне. Підтримуйте баланс білків, жирів і вуглеводів, зменшіть кількість фастфуду та солодких напоїв, не зловживайте цукром, червоним м’ясом і швидкими вуглеводами. Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам і здоровим жирам.

Здорове харчування запобігає діабету 2 типу

Пункт другий контролюйте свою вагу. Зайва вага найпоширеніша причина розвитку діабету 2 типу. Вона підвищує ймовірність розвитку цієї хвороби в сім разів, а конкретно ожиріння разів у 20-40. При цьому втрата ваги на 7-10% знижує ризики розвитку діабету вдвічі.

Пункт третій рухайтеся. Фізична активність наше все, адже постійна робота м’язів і збільшення кількості їхньої роботи покращує їх здатність використовувати інсулін і засвоювати глюкозу. Це зменшує навантаження на клітини, що виробляють інсулін. Тож додайте фізичну активність у свій щотижневий план, принаймні кілька годин активної ходьби чи ранкову зарядку.

Профілактика діабетичних станів для людей, котрі вже мають цей діагноз

Якщо пацієнт з цукровим діабетом 1 типу не має зайвої ваги та схильності до повноти, то добова калорійність раціону не повинна відрізнятись від норми. Головне – детальний підрахунок вуглеводів у їжі (краще – на етапі приготування), щоб правильно підібрати дозу інсуліну, необхідну для компенсації всього спожитого.

Харчування ж пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу, що отримують тільки таблетовану терапію (без інсуліну), не потребує підрахунку вуглеводів, але вимагає підрахунку, а часто і обмеження загального добового калоражу.

Калораж – це сумарна кількість калорій, що міститься у добовому раціоні, енергетична кількість усіх ккал з білків, жирів та вуглеводів разом за один день. Якщо пацієнт має зайву вагу, то калораж має бути зменшеним. Дефіцит калорій необхідна умова для схуднення.

Пацієнт щодня має споживати приблизно однакову кількість калорій, визначену саме для нього. При цьому у раціоні повинні переважати продукти з низьким рівнем глікемічного індексу (ГІ – показник впливу вуглеводів на зміну рівня глюкози в крові), в помірній кількості можна споживати продукти з середнім ГІ й обмежити або і зовсім виключити з раціону продукти з високим ГІ. Інформацію про ГІ кожного продукта можна легко загуглити.

Враховуючи наявність інсулінорезистентності, пацієнтам з цукровим діабетом 2 типу достатньо мати 3 основні прийоми їжі на добу. А з діабетом 1 типу, окрім основних прийомів їжі, дозволені перекуси, особливо якщо глюкоза швидко знижується під впливом інсуліну.

Також для всіх існує правило здорової тарілки золотий принцип збалансованого раціону. За цим правилом тарілка уявно ділиться на 3 частини: 50%, 25%, 25%. Де 50% овочева складова, 25% білкова складова (м’ясо птиці, риба, яйця, кролик, білі сири), 25% вуглеводи (каші гречана, пшоняна, перлова, вівсяна, хліб, хлібці, сочевиця, бобові, нут).

Основні рекомендації для діабету обох типів

Наприкінці, для підведення підсумків, варто виділити основні рекомендації, спільні для обох типів діабету щодо харчування:

  • Контролюйте кількість і якість вуглеводів у своєму раціоні вони не мають бути швидкими;
  • Контролюйте кількість насичених жирів;
  • Споживайте достатньо якісних білків, щоб отримувати з їжі усі незамінні амінокислоти;
  • Не зловживайте сіллю;
  • Позбудьтесь зайвої ваги та утримуйте досягнутий результат (цільовий індекс маси тіла для ваших віку та статі);
  • Стежте за калорійністю порцій і не пропускайте прийоми їжі;
  • Пийте 25-30 мл рідини на 1 кг маси тіла (50% з цієї рідини має складати вода);
  • Зробіть здоровий спосіб життя – своєю звичкою.

Їжте збалансовано й смачно та будьте здорові!

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Завантаження...