Дієта при цукровому діабеті. Найважливіше від експертки

Багато хто вважає, що страви в раціоні людей хворих на діабет досить одноманітні, не підсолені чи підсолоджені, а тому зовсім не смачні. Але харчування при цукровому діабеті немає з цим уявленням нічого спільного. Головне дотримуватись простих порад і тримати баланс поживних речовин у своєму раціоні так само як і для профілактики цього захворювання. Про те, як харчуватись при діабеті смачно, а головне з користю для організму розповідає лікар-ендокринолог Марія Бігун.

Бігун Марія Бігун Марія

Лікар-ендокринолог

Instagram

Основні правила харчування при діабеті

Харчовий раціон людей з цукровим діабетом при правильному лікуванні та дотриманні здорового способу життя може бути таким саме смачним як і у всіх інших. Але в цьому випадку потрібно приділити більшу увагу у дотриманні балансу основних нутрієнтів – жирів, білків та вуглеводів. Принципи здорового харчування абсолютно однакові для всіх і можуть бути ефективно застосовані для пацієнтів з діабетом обох типів. Звісно, при наявності певних ускладнень, правила харчування можуть відрізнятись. Наприклад, у людей з діабетичною нефропатією – захворюванням, що розвивається на фоні декомпенсованого цукрового діабету, потрібно обмежити кількість білків у раціоні. А при наявній гіпертонічній хворобі, крім обмежень по цукру обов’язково зменшується добове споживання солі.

При споживанні будь-якої страви пацієнтам з діабетом і 1-го і 2-го типів необхідно зважати на глікемічне навантаження (ГН). Це сумарна кількість вуглеводів отримана з першого прийому їжі. Вплив ГН на організм контролюється замірами глікемії (кров з пальця за допомогою глюкометра) через дві години після їжі. Якщо рівень глікемії вище 7,8 ммоль/л, то подібну кількість вуглеводів сумарно з’їдати не варто, або замінити ці вуглеводи на інші, з нижчим глікемічним індексом (ГІ).

Глікемічний індекс і підбір продуктів

Для людей з діабетом поняття глікемічного індексу (ГІ) дуже важливе. Цей показник свідчить про те наскільки той чи інший продукт здатний підвищити рівень цукру в організмі. За значенням ГІ всі продукти діляться на три групи:

  • 1 група – низький ГІ, до 55
  • 2 група – середній ГІ, 56-69
  • 3 група – високий ГІ, понад 70

За еталон в цій градації береться зміна рівня глікемії після вживання чистої глюкози – ГІ 100.

Показник ГІ важливий для планування дієти пацієнтів з цукровим діабетом обох типів, пацієнтів з ожирінням, для спортсменів і просто людей що дбають про своє здоров’я.
До продуктів 1-ї групи відносяться переважно крупи та овочі:

  • гречка, кіноа, чорний рис, перлова крупа
  • ківі, зелені яблука, квасоля, авокадо, шпинат, цибуля-порей, кабачки, гриби, спаржа, огірки, помідори, білокачанна капуста, брюссельська капуста, цвітна капуста, броколі, баклажан, полуниця, малина, вишня, чорниця, зелень
  • сири, горіхи, натуральний йогурт без домішок тощо.

Продукти з низьким ГІ цілком прийнятні для всіх діабетиків

Усі вони так чи інакше мають бути присутні в раціоні хворого на діабет, до того ж це все натуральні продукти переважно з високим вмістом клітковини та складних вуглеводів.

До 2-ї групи продуктів належать переважно вироби з житнього борошна, деякі крупи, солодкі фрукти та крохмалисті овочі:

  • пісочне печиво без цукру, макарони, житній хліб, вівсяна каша
  • кетчуп, соки без додавання цукру, морозиво
  • банан, родзинки, варена картопля, виноград

Ці продукти потрібно вживати з обережністю, невеликими порціями, з постійним моніторингом глікемії крові портативним глюкометром. Серед дієтологів і лікарів досі тривають суперечки щодо вживання продуктів з цієї групи, бо серед них є і ті які приносять більше користі організму ніж шкоди. В будь-якому разі вживання цих продуктів краще перенести на першу половину дня.

В 3-й групі містяться продукти з пшеничного борошна, деякі крупи, фрукти з дуже великим вмісту цукру та різні солодощі:

  • білий хліб, здобна випічка, вафлі, млинці, рис, пельмені, картопляні чипси, манка, кускус, каші швидкого приготування, кукурудзяні пластівці, мюслі
  • кавун, диня, ананас, молочний шоколад, шоколадні та інші цукерки, зефір, мед.

Продукти з цієї групи варто виключити або максимально обмежити хворим на обидва типи діабету.

Продукти з високим глікемічним індексом

Звичайно, трапляються ситуації, коли ці продукти рятують життя. За гіпоглікемії (низького рівня глюкози крові) пацієнти потребують споживання цукру як невідкладної допомоги. Досвічені пацієнти з цукровим діабетом зазвичай мають з собою цукор у стіках, порційний сік або цукерки для профілактики цього стану. Якщо пацієнт не у свідомості, то глюкоза вводиться внутрішньовенно. Зниження глюкози у крові може бути наслідком передозування інсуліну, пропущеного прийому їжі, спеки, надмірної фізичної активності, голодування, вживання алкоголю або навіть сексуальної активності. До речі, цей стан не менш небезпечний ніж гіперглікемія.

Харчування при діабеті 1-го типу

В разі коли пацієнт з таким діагнозом не схильний до повноти, то добова калорійність раціону має бути такою самою як і для здорової людини. Єдине, на що варто звернути увагу – ретельний підрахунок вуглеводів, краще ще на етапі приготування. Це необхідно для того, щоб коректно підібрати дозу інсуліну, необхідну для компенсації кожного прийому їжі. Для прикладу, 1 ОД інсуліну покриває від 10 до 20 г вуглеводів, але для кожного пацієнта цей коефіцієнт індивідуальний. Підрахунок проводять згідно з вуглеводними одиницями або ж просто в грамах. Якщо у вашому раціоні будуть переважно овочі, крупи з першої групи продуктів, горіхи та ягоди, підтримувати нормоглікемію буде не дуже складно.

До того ж у сучасних реаліях життя пацієнтам з цукровим діабетом 1-го типу досить сильно полегшує технологічний прогрес. Існують інсулінові помпи, які маленькими дозами постійно забезпечують подачу інсуліну в організм, а також прилади безперервного моніторингу глікемії. Вони кожні 5 хв в режимі реального часу вимірюють рівень глікемії і передають інформацію на прилад який фіксує глікемічну криву (найчастіше це смартфон). Також існує девайс під назвою “штучна підшлункова залоза” (APS – artificial pancreas system), яка об’єднує в собі вищезгадані прилади у замкнуту повноцінну автономну систему. Використання технологій і детальний підрахунок вмісту вуглеводів у їжі дозволяє пацієнтам вести активний спосіб життя без шкоди для здоров’я і споживати різноманітні продукти, навіть із третьої групи.

Харчування при діабеті 2-го типу

Хворим на цей тип діабету, які приймають таблетовану форму ліків і не отримують інсулін, нема потреби займатись підрахунком вуглеводів у своєму раціоні. Важливо лише дотримуватись загального добового калоражу і підтримувати його на постійному рівні, надаючи перевагу продуктам з першої групи та лише іноді продуктам з середнім глікемічним індексом.

Особливу увагу потрібно приділити споживанню білкових продуктів. Для пацієнтів з цукровим діабетом білок корисний за споживання не більше 30 грамів на прийом їжі. За його надмірного споживання можуть страждати нирки. Тож перевагу варто надавати таким білковим продуктам : нежирне м’ясо (телятина, курятина, індиче, кролик), печінка птиці, риба (тріска, хек, судак, минтай, карась, тунець), сири до 45% жирності, яйця, соєві вироби, морепродукти.

Білкові продукти не піднімають рівень глюкози

Також при плануванні раціону важливо зважати на вміст насичених і ненасичених жирів. Насичені жирні кислоти, які мають репутацію «поганих», усе ж потрібні для синтезу холестерину, містяться у мембранах усіх клітин, використовується для синтезу стероїдних гормонів, а ще складають оболонку нейронів і входять до легеневого сурфактанта, що виконує бактерицидну та імунологічну роль. Але відсоток споживання насичених жирних кислот не повинен перевищувати 10% добового раціону. Червоне м’ясо, ковбаси, молоко, сири, сало, масло – продукти, що містять насичені жири. Надлишок їх споживання цих підвищує ризик серцевих захворювань, сприяє формуванню атеросклеротичних бляшок у судинах.

Надавати перевагу потрібно ненасиченим жирним кислотам, які мають антиоксидантні властивості, сприяють зниженню артеріального тиску та покращують стан судин, суглобів, шкіри та волосся. Вони повинні складати 2/3 усіх жирів у денному раціоні. Виділяють мононенасичені (горіхи, арахіс, арахіс, оливки, кунжут, їх нерафіновані олії) та поліненасичені (олії соняшника, кукурудзи, сої, риба, морепродукти).

Варто виділити ще одну групу жирів – трансжири, які слід виключити із раціону взагалі, усім, без виключень, а не тільки пацієнтам з діабетом. Це: пальмова олія, ще рослинні комбіжири, маргарини. Вони «засмічують» судини, сприяють вісцеральному ожирінню (накопиченню жиру довкола внутрішніх органів).

Тарілка харчування

Правило тарілки – золоте правило збалансованого раціону. За цим правилом тарілка уявно ділиться на 3 частини : 50%, 25%, 25%. Де 50% – овочева складова (капуста, кабачки, огірки, помідори, баклажани, перці, зелен), 25% – білкова складова (м’ясо птиці, риба, яйця, кролик, білі сири), 25% – вуглеводи (каші:гречана, пшоняна, перлова, вівсяна, хліб, хлібці, сочевиця, бобові, нут).

Враховуючи наявність інсулінорезистентності пацієнтам з діабетом 2 типу достатньо мати 3 основні прийоми їжі на добу. За 1 типу окрім трьох основних дозволені перекуси, особливо якщо глюкоза швидко знижується під впливом інсуліну.

Однак головна порада тут – звернутися до вашого ендокринолога чи нутриціолога. Бо діабет історія серйозна і діяти навпомацки не варто.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

Читайте також

Завантаження...