
Ваш короткий гід по яловичині. Чим вона корисна та як готувати

Яловичина хоч і менш популярне м’ясо, ніж курка та свинина, але точно не поступається їм в користі та різноманітності способів використання у кулінарії. Яловиче м’ясо є якісним джерелом таких необхідного нашому тілу білка та заліза. Залежно від обраної частини, воно ідеальне для тушкування, смаження, запікання та приготування бульйонів. Звісно, більшість страв з яловичини готувати трохи довше, ніж, наприклад курятину, але ж воно того варте!
Яловичина — це м’ясо великої рогатої худоби (биків так і корів, без розмежувань).
Його класифікують як червоне м’ясо — термін, який використовується для м’яса ссавців, що має велику кількість заліза та білок міоглобін. Використовується в тушкованому, смаженому, вареному і копченому вигляді, а також приготуванні фаршу для котлет.
Також з яловичини виготовляють солонину, в’ялене м’ясо та ковбаси.
Поживна цінність
У 100 г смаженого яловичого фаршу міститься:
- Вода: 61%
- Білок: 26,1 г
- Вуглеводи: 0 г
- Цукор: 0 г
- Клітковина: 0 г
- Жири: 11,8 г
Калорійність яловичини становить 217 ккал на 100 г.
Вітаміни та мінерали
В яловичині у великій кількості містяться наступні вітаміни і мінерали.
Вітамін B12. Продукти тваринного походження, такі як м’ясо, є єдиним дієтичним джерелом вітаміну B12, який необхідної нам кровотворення, роботи мозку та нервової системи.
Цинк. Яловичина дуже багата цинком, мінералом, який є незамінним для росту та підтримки організму.
Селен. Мікроелемент, що важливий для росту та здоров’я волосся, а також для здоров’я шкіри.
Залізо. Міститься у великих кількостях у яловичині, здебільшого у формі, яка засвоюється дуже ефективно.
Ніацин. Один із вітамінів групи B, ніацин (вітамін В3) виконує різні важливі функції в організмі. Важливий для кровотворення, а також позитивно впливає на роботу серцево-судинної та нервової систем.
Вітамін B6. Вітамін В6, важливий для кровотворення та енергетичного обміну в нашому тілі. Бере участь у синтезі серотоніну – нейромедіатора, що відповідає за здатність концентруватися та відчувати радість.
Фосфор. Необхідний для росту та підтримки організму, виробництві енергії, зберіганні генетичної інформації.
Користь яловичини
Яловиче м’ясо допоможе вам наростити та зберегти м’язову масу, адже воно є відмінним джерелом високоякісного білка. Білок у яловичині містить всі незамінні амінокислоти, необхідні нашому організму для росту, розвитку та підтримки здоров’я.
Яловичина може полегшити виконання фізичних вправ завдяки вмісту сполуки карнозину, що є важливим для роботи м’язів. Він утворюється в організмі з бета-аланіну, харчової амінокислоти, яка міститься у великій кількості у рибі та м’ясі, включаючи яловичину. Доведено, що прийом високих доз бета-аланіну протягом 4–10 тижнів призводить до підвищення рівня карнозину в м’язах на 40–80%. І, навпаки, дотримання суворої вегетаріанської дієти може з часом призвести до зниження рівня карнозину в м’язах.
У людських м’язах високий рівень карнозину пов’язаний зі зниженням втоми та підвищенням продуктивності під час тренувань.
Яловичина для профілактики анемії. Анемія – це поширений стан, що характеризується зменшенням кількості еритроцитів або гемоглобіну в крові, і, відповідно, зниженою здатністю крові переносити кисень. Дефіцит заліза є однією з найпоширеніших причин анемії. Основними симптомами анемії є швидка втомлюваність і слабкість. Яловичина ж є багатим джерелом заліза, в основному у формі “гем” заліза. Наші тіла засвоюють таку форму заліза набагато ефективніше, ніж звичайне залізо рослинного походження.
Що приготувати з яловичини
Загалом, яловичина підійде до більшості м’ясних страв, хоч і є дещо жорсткуватою. Вона не жирна, і тому широко застосовується навіть в дієтичних меню. Її тушкують, смажать, коптять, а також готують фарш. З яловичини виходять чудові бульйони. Популярними стравами з яловичини є також стейки, ростбіфи. Котлети з яловичого фаршу часто використовують в американських бургерах.
Важливо обрати правильну частину м’яса, котра б пасувала до вашого рецепта. Давайте швидко оглянемо найпопулярніші частини яловичої туші, які можна зустріти в магазині.
Шия. Таке м’ясо є трохи жорстким, адже містить сухожилля. Найкраще підходить для приготування супів, бульйонів, холодцю або його можна перемелювати на фарш.
Товстий край. Ця частина туші досить м’яка, не жиляста, розміщується на спині тварини, біля хребта. Можна тушкувати, смажити та запікати, при чому можна навіть великими шматками.
Лопатка. Як очевидно з назви – це відруб м’яса з частини туші, навколо лопатки. Підходить для тушкування, запікання і відварювання.
Грудинка. Відруб м’яса з грудної частини тварини. Безкісткова частина. Містить жирові прошарки та є досить жорсткою, тож підходить для рецептів, де м’ясо потрібно готувати довго і повільно. Годиться для гуляшу, тушкування, м’ясних бульйонів.
Вирізка. Найкращий шматок яловичого м’яса. Не містить сухожиль і жирових прошарків, є м’яким і ніжним. Годиться для відбивних, біфштексів, стейків. Є чудовим джерелом білка.
Гомілка. Жорстке м’ясо, що містить багато сухожиль. Підходить для варіння бульйонів та холодців. А також для особуко – класичної страви італійської кухні.
Рецепти страв з яловичини
Нові рецепти

