Ще зовсім нещодавно ніхто й не здогадувався, що звичайна рідина з вареного чи консервованого нуту може стати справжнім кулінарним відкриттям. Сьогодні ж аквафаба — саме так називають цю прозору, трохи тягучу воду — це крутий інгредієнт, що використовують для приготування безлічі страв. Якщо ви шукаєте, чим замінити яйця у випічці, зверніть увагу на аквафабу. До того ж це класний продукт для приготування соусів, як-от пісний майонез, та смачних кремів. Як працює аквафаба і чому вона стала такою популярною? У цьому матеріалі розповідаємо про все найважливіше.
Що таке аквафаба
Аквафаба — це рідина, в якій варився нут або інші бобові (найчастіше використовують рідину з консервованого нуту). Її назва походить з латини: aqua — вода, faba — квасоля. На вигляд вона трохи тягуча, схожа на яєчний білок, і має унікальну властивість добре збиватися.
Ця рідина містить білки, крохмаль і розчинні волокна, які під час збивання утворюють піну — майже так само, як яєчні білки. Завдяки цьому аквафабу можна використовувати замість яєць у багатьох рецептах: від безе, мусів і майонезу до панкейків й випічки.
Головні переваги аквафаби полягають у тому, що вона не містить алергенів, які є в яйцях. Продукт підходить для веганів та людей, що мають алергію на яйця. Також це доволі економний продукт, бо по факту є відходом від варіння бобових. Оскільки аквафаба нейтральна на смак, її можна використовувати для приготування солодких та солоних страв.
Як зробити аквафабу
Якщо ви маєте достатньо часу, аквафабу легко зробити самостійно. Для порції аквафаби достатньо замочити 200 г сухого нуту у воді на ніч. Для варіння беріть 750-1000 мл води. В результаті маєте отримати до 200-250 мл аквафаби. Варіть замочений нут без солі протягом 1-1,5 години на малому вогні. Далі просто зцідіть рідину через сито — це і є аквафаба. Якщо рідина здається занадто рідкою, уваріть її на малому вогні до густоти яєчного білка. Готовий продукт охолодість та зберігайте у холодильнику до 5 днів. Також аквафабу можна заморожувати. В такому вигляді вона може зберігатися до 2 місяців.
Маємо для вас перевірені рецепти з нуту, щоб ви могли приготувати й смачну страву з бобовими, і аквафабу в домашніх умовах. А якщо у вас немає часу на це, просто беріть воду з-під консервованого нуту чи зеленого горошку. Остання також класно працює.
Як збити аквафабу в домашніх умовах
Перед збиванням найкраще охолодити аквафабу в холодильнику. Достатньо хоча б 30 хвилин. Вилийте 3-4 столові ложки в суху металеву або скляну миску. Цього достатньо, щоб отримати гарну порцію піни. Збивайте продукт на високій швидкості ручним або стаціонарним міксером. Через 3-6 хвилин піна почне світлішати й густішати та стане схожою на яєчні білки. Щоб стабілізувати піну, до аквафаби можна додати 1/4 ч. л. лимонного соку, оцту або дрібку винного каменю.
Аквафаба у кулінарії
Найчастіше аквафабу використовують у випічці. Вона ідеально імітує яєчні білки або цілі яйця у рецептах. Пропорційно 3 ст. л. аквафаби дорівнюють 1 курячому яйцю, а 2 ст. л. — 1 білку. Якщо в рецепті потрібні «білки до піків», просто збийте аквафабу 5-10 хвилин. Якщо робите меренгу, обов’язково додавайте цукор поетапно. У кекси, брауні та панкейки можна додавати аквафабу прямо як вона є. Без збивання вона є рідкою заміною яйця. Не бійтеся, якщо тісто здається рідким. У процесі випікання все загусне, бо аквафаба добре зберігає структуру.
Також з аквафаби дуже просто зробити домашній майонез. Для цього потрібно просто збити аквафабу з гірчицею та оцтом, а потім тонкою цівкою вливати олію, не припиняючи збивати, поки маса не загусне. За бажанням на цьому етапі можна додати спеції. Виходить ніжний повноцінний майонез без штучним консервантів та барвників.