Водний баланс і зволоження є важливим для підтримки хорошого самопочуття, а для хронічних станів – тим паче. Це особливо важливо при діабеті, коли рівень цукру в крові підвищений, а харчуватися потрібно здорово та збалансовано. Якщо ви цього не робитимете, то ліки не працюватимуть так добре, як могли би, і вам може знадобитися більше ліків. Тому тут потрібно коригувати дієту і, відповідно, напої, котрі є у вашому раціоні щодня.
Харчування при діабеті
При обох типах діабету регуляція того, що ви їсте та п’єте, є важливою частиною підтримки здоров’я. У центрі уваги має бути здорове харчування та контроль порцій. Варто мінімізувати їжу з високим вмістом жиру, солодощі й доданий цукор, швидкі вуглеводи та фастфуд. Раніше ми розповідали, як має виглядати дієта при цукровому діабеті, а тепер хочемо сконцентруватися на напоях.
Американська діабетична асоціація рекомендує безкалорійні або низькокалорійні напої. Основна причина – запобігти стрибкам рівня цукру в крові. Річ у тім, що в довгостроковій перспективі стрибки рівня глюкози відіграють ключову роль у розвитку таких ускладнень, як серцеві захворювання, інсульт, захворювання нирок, захворювання очей і пошкодження нервів.
Проблема з вживанням напоїв із високим вмістом цукру полягає у швидкості, з якою цей цукор потрапляє в кров, і стрибках, які вони можуть спричинити. Рідина розщеплюється травною системою швидко – швидше, ніж їжа – і цукор, що міститься в солодкій каві, енергетичних напоях або солодких газованих напоях, дуже швидко потрапляє у кров. Вживання таких напоїв з їжею може сповільнити їх надходження в кров і дати організму час наздогнати переробку цукру, але ви все одно повинні думати про загальну кількість вуглеводів, які споживаєте.
Окрім того, напої з цукром призводять до зневоднення і, можливо, діабетичного кетоацидозу, небезпечного стану, який виникає, коли рівень цукру в крові різко підвищується, змушуючи організм використовувати жир як паливо. Коли жир спалюється, утворюється побічний продукт, званий кетонами. Ці кетони накопичуються в крові, і, якщо їх не лікувати, вони можуть призвести до летальних ситуацій.
Однак солодкі напої якраз через те, що цукор із них потрапляє в кров максимально швидко, чудово працює при гіпоглікеміях, коли рівень глюкози в організмі падає критично низько.
Що можна пити при діабеті
Головне – вибирати напої без додавання цукру та обмежувати споживання натурального цукру – фруктози.
Дієтичні газовані напої не містять калорій і цукру, але деякі дослідження пов’язують їх із підвищеним ризиком ожиріння та серцевих захворювань. Звичайно, для людей із діабетом вони є кращим варіантом, ніж аналоги з високим вмістом цукру, але вам все одно слід обмежити споживання дієтичних газованих напоїв.
Усі науковці одностайно погоджуються, що вода – найкращий напій, щоб підтримувати водний баланс впродовж дня. Якщо вам нудно пити просто воду, ви можете звернути увагу на газовану чи додавати в воду лимон, ягоди абощо. Ну а подальший асортимент містить певні але.
Чай і кава
Якщо ви не підсолоджуєте чаї – вони ідеально працюють для підтримання водного балансу. Це буквально присмачена вода, котра ще й містить чимало користі. Той же зелений чай допомагає схуднути та збагачує організм антиоксидантами, а трав’яний чай заспокоює та підсилює імунітет. Чудова опція і фруктовий/імбирний чай, якщо ви не підсолоджуєте їх.
У чистому вигляді кава не містить калорій, тому вона також підходить для людей з діабетом. Кофеїн у помірних кількостях цілком прийнятний (якщо ви не маєте інших протипоказань), але не слід забувати про воду. Річ у тім, що кава сприяє зневодненню, тож її краще пити паралельно з водою.
Молоко
Одна-дві склянки молока з низьким вмістом жиру на день зазвичай вважаються безпечним варіантом для людей з діабетом, оскільки жир і білок у молоці допомагають компенсувати швидкість, з якою з нього засвоюються цукри. Молочні продукти з низьким вмістом жиру є хорошим джерелом вітаміну D і кальцію, важливими поживними речовинами, які повинні бути частиною будь-якої здорової дієти.
Рослинне молоко також може бути хорошим напоєм, якщо в ньому мало вуглеводів і воно штучно не підсолоджене. Так, наприклад, кокосове, мигдальне та соєве молоко без цукру будуть чудовим вибором. А от рисове та вівсяне молоко зазвичай містить багато вуглеводів, тож ці види обирати не варто.
Смузі та соки
Смузі – це смачний і насичений поживними речовинами напій, але він також містить багато калорій і фруктози. Позаяк ви його не проціджуєте, зі смузі можна отримати корисну клітковину, котра також уповільнює всмоктування цукру в кров. Щоб зробити смузі менш вуглеводним, ви можете додати зелень, йогурт, ягоди чи овочі. Ну і просто пам’ятайте про те, скільки ви п’єте, а також про загальну добову кількість калорій і вуглеводів.
Фруктові соки містять багато натурального цукру та швидко підіймають рівень цукру в крові. Тому їх потрібно мінімізувати. А от, наприклад, томатний сік багатий поживними речовинами і при цьому містить мало вуглеводів. Річ у тім, що в томатному чи іншому овочевому соці фактично немає фруктози.
Алкоголь
Хоча алкоголь можна вживати людям з діабетом, це потрібно робити в помірних кількостях. І хоча конкретно алкоголь сам по собі може знижувати рівень глюкози в крові, більшість напоїв має досить високий вміст цукру. Така ситуація може бути досить небезпечною: спочатку рівень глюкози різко підійметься, а потім може дуже сильно опуститися.
Вживання алкогольних напоїв може збільшити ризик зниження рівня цукру в крові впродовж пари годин, особливо якщо люди приймають інсулін або інші ліки, що знижують рівень глюкози. Тому, якщо ви плануєте вживати міцні алкогольні напої, такі як текіла чи мартіні, експерти рекомендують поїсти перед тим, оскільки їжа в шлунку допоможе поглинути частину алкоголю.
Також люди часто змішують алкоголь з дуже калорійними соками та газованими напоями з високим вмістом вуглеводів. Крім того, у стані сп’яніння складніше контролювати голод, а тому легко переїсти. Усе це призводить до ризиків гіперглікемії – коли цукор підіймається гранично високо.
Врешті, якщо у вас нещодавно діагностували діабет, обов’язково поговоріть зі своїм лікарем щодо рекомендованих змін у харчуванні та наборі напоїв, котрі ви споживаєте.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.