Вживання солі та ментальне здоровʼя — здавалось би, що спільного між цими поняттями? Насправді ж харчування є одним з важливих чинників, що впливає на психологічний стан. Відомо, що ультраоброблені продукти дійсно сприяють розвитку тривожності та інших розладів. Що стосується солі, все набагато складніше, оскільки вплив цього продукту на ментальне здоровʼя можна оцінювати лише у довгостроковій перспективі. Нове дослідження, проведене нещодавно, було направлено на вивчення саме цього питання.
У дослідженні взяли участь понад 444 тисячі людей без діагнозів депресії чи тривожності на початку. Протягом довгого часу вони фіксували, як часто досолюють їжу. Потім дослідники простежили, чи виникли у них з часом депресія чи тривожність, і виявили, що часте додавання солі може підвищувати ризик цих розладів. За 14,5 років спостережень дослідники зафіксували понад 16 тисяч випадків депресії та майже 19 тисяч — тривожності. Ті, хто завжди додає сіль, мають на 29% більший ризик депресії та на 17% більший ризик тривожності, ніж ті, хто майже не додає сіль до своїх страв.
Харчування впливає на психічне здоров’я, і схильність до солоного смаку вже пов’язували з депресією й тривожністю. Наприклад, дослідження показували, що люди з вищою любов’ю до солі мали гірші показники настрою або довший перебіг депресії. Частоту додавання солі до страв можна вважати стабільною звичкою, яка відображає довготривалі харчові вподобання. Хоча про зв’язок солі з психічним здоров’ям говорять дедалі більше, вплив саме звички досолювати їжу ще майже не вивчали.
Скільки солі можна споживати
Зрештою, чи означає це дослідження, що всім потрібно відмовитися від солі? Звісно, ні. Втім, не буде зайвим контролювати, скільки солі ви додаєте до своєї їжі. Зловживання сіллю може мати серйозні наслідки для здоров’я. Надмірне споживання підвищує ризик гіпертонії, що своєю чергою збільшує ймовірність серцево-судинних захворювань та інсультів. Надлишок солі шкодить ниркам, адже вони змушені працювати інтенсивніше для її виведення. Сіль також може сприяти затримці рідини в організмі, що викликає набряки та дискомфорт.
Найбільш безпечною є сіль, яка використовується помірно, незалежно від її виду. Проте деякі види солі можуть мати певні переваги. Наприклад, морська сіль і гімалайська рожева сіль містять невеликі кількості мінералів, таких як магній або калій, але в реальності ці мікродози не мають великого впливу на здоров’я. Йодована сіль є важливою для профілактики дефіциту йоду, особливо в регіонах, де він не надходить з іншими продуктами.
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує не перевищувати 5 грамів солі на день (це приблизно одна чайна ложка). Але важливо пам’ятати, що значна частина солі надходить не з домашнього дозованого використання, а з перероблених продуктів (хліб, соуси, ковбаси, снеки тощо). Тому навіть без активного досолювання можна легко перевищити норму. Найкращий підхід — обирати менш оброблені продукти, пробувати знижувати кількість солі поступово та використовувати трави й спеції для покращення смаку ваших страв. Дотримуйтесь правил здорового харчування, щоб зміцнити своє фізичне та ментальне здоровʼя.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.