Придбати хорошу олію чи цілий набір таких досить просто, а от зберегти їх максимально свіжими та корисними на тривалий термін значно складніше. Річ у тім, що переважна більшість людей зберігають олії неправильно. Приміром, жодна не повинна жити в пластику, натомість майже вся соняшникова пакується і зберігається саме в ньому. Тому, наприклад, знати, як вибрати оливкову олію, недостатньо, щоб мати класний смак страв, у які вона додається. Потрібно розібратися в нюансах зберігання та слідкувати за тим, щоб нічого не псувалося.
Як зберігати олію
Почнімо з загальних правил, котрі стосуються всіх олій без винятків. Їх слід зберігати в прохолодному, темному та сухому місці – бажано в коморі якомога далі від плити та сонячного світла. Річ у тому, що тепло їх руйнує, тому оце традиційне українське зберігання олії над чи під плитою – тема максимально шкідлива, котра може зробити її прогірклою. Такий продукт не тільки неприємний на смак, але й може негативно вплинути на ваше здоров’я, тож давайте без цього.
Щоб запобігти окисленню олій, їх найкраще зберігати у склі й бажано темному. Окрім кисню олії бояться сонячного світла, тому сині, зелені і, меншою мірою, коричневі скляні пляшки та банки – ваші найкращі друзі для зберігання. До того ж вони часто мають герметичні кришки чи ковпачки. Металеві ємності також гарно підходять для зберігання олій, адже ідеально захищають від світла та досить добре – від окиснення. Пластик же в захисті від обох головних подразників працює значно гірше, тому в такій тарі зберігати олії не раджу. Також, щоб мінімізувати вплив кисню, завжди закривайте пляшку кришкою чи чимось герметичним.
Отож, яку б олію ви не придбали, якщо вона не в темному склі, краще придбайте такі пляшки з герметичними кришками та перелийте в них її через лійку. Тут же поділюся ще одним лайфхаком. Якщо ви переливаєте олії, використовуйте кілька маленьких пляшечок замість однієї великої. Так їх і дозувати буде зручніше, і основна маса не буде постійно піддаватися різним впливам, очікуючи своєї черги.
І пам’ятайте, невідкорковані олії закриті живуть у темних холодних місцях до 2 років, у вікдритому вигляді – до року. Однак експерти радять використовувати будь-яку олію впродовж 2-3 місяців, адже згодом вона починає втрачати і свої корисні властивості, і смак.
Як зберігати оливкову олію
Ця олія не має довгого терміну придатності, тому до її зберігання потрібно підійти з особливою відповідальністю. На щастя, більшість оливкових олій продаються в правильних пляшках, тому вам залишається лиш прибирати їх з-під впливу сонячного світла та тепла. Ідеальна температура зберігання оливкової олії – 15-18 градусів. Також не забувайте щільно закривати кришку.
Як зберігати соняшникову олію
Поки ваша олія не відкривалася, її краще зберігати в холодному місці, дехто навіть радить холодильник. Не змінюючи текстуру, вона може трохи потемнішати, але поверне собі колір вже через кілька годин перебування в кімнатній температурі. Після того, як ви відкрили пляшку, найкраща температура для соняшникової олії в межах 20-25 градусів, що приблизно дорівнює кімнатній. Однак варто пам’ятати, що вона все ще не любить сонячного світла та кисню, тому щільно її закривайте і ховайте в темне місце якомога далі від плити та духовки. Рафінована олія боїться світла значно менше, ніж нерафінована, однак високі температури та кисень усе ще шкідливі для неї.
Як зберігати кокосову олію
Кокосова олія в переважній більшості продається в скляних банках, однак майже завжди – прозорих. Саме тому цю олію особливо важливо зберігати якомога далі від сонячного світла. Якщо ви використовуєте її для смаження, ви можете зберігати її в холодильнику попри затвердіння. Однак, якщо вона у вас для випічки, краще таки зберігати за кімнатної температури, щоб вона була м’якою.
Як зберігати кукурудзяну олію
Тут якихось специфічних правил немає: темне прохолодне місце, заради подовження терміну життя – холодильник. У холодильнику вона може помутніти, однак при нагріванні олія знову набуде свого природного чистого кольору.
Як зберігати кунжутну олію
Ця олія дуже чутлива до тепла, світла та кисню, тому її варто зберігати в холодильнику. На відміну від кокосової та оливкової, кунжутна не затвердіває за низьких температур, тому про зміну текстури можна не перейматися. Позаяк вона майже завжди продається в невеликих скляних пляшках, навіть якщо вони з білого скла, переливати її не варто. Просто відправте в темний холодильник.
Як зберігати лляну олію
Найкраще місце для лляної олії холодного віджиму – холодильник. Якщо ж ви купуєте її про запас, до використання можете навіть заморозити її. А от “варену” чи то пак лляну олію гарячого віджиму краще зберігати в металевих ємностях, у прохолодних місцях. У холодильник таку олію ставити не обов’язково.
Як зберігати олію гарбузових кісточок
Найкращим буде вже класично прохолодне, темне місце, ідеальна температура – 18 градусів. Ви можете також поставити її в холодильник для тривалого зберігання, однак тоді перед використанням треба буде дати їй годинку-другу прийти до тями за кімнатної температури.
Ну й останнє, що хочу вам сказати: дістаючи олію з темного місця й відкорковуючи скляну пляшку, не забудьте усвідомлено провідчувати смак будь-якої з них у стравах, в котрі її додаватимете. Адже олії в нашому житті існують не тільки заради користі та основи для смаження, але й для вдосконалення й посилення смаків.