У деяких країнах шкідливу їжу вирішили обкладати додатковим податком. Усе зроблено для того, щоб зменшити вживання нездорової їжі населенням, і, як наслідок, – мінімізувати проблему ожиріння, діабету 2 типу та проблем із серцем. В розрізі цього науковцям, а тепер і політикам знову довелось звернутись до визначення самого поняття «шкідлива їжа». Базово всім ясно, що чипси та жирні тістечка – це не корисно, але хтось скаже, що піца – це шкідливо, але італійці та чимало дієтологів з вами не погодяться. Бо насправді мало хто розуміє, що робить нездорову їжу шкідливою та як вона впливає на наш організм. Насправді ж є кілька факторів, котрі цілком чітко визначають що таке нездорова їжа і чим вона відрізняється від правильного харчування.
Що таке шкідлива їжа
«Нездорова їжа» – це їжа, котра містить багато калорій, солі, цукру та жирів (насичених і трансжирів), але якій бракує поживних речовин, вітамінів і мінералів. Більшість «шкідливої їжі» належить до категорії солодких напоїв, снеків і фастфуду. А ще є десерти та сухі сніданки. Вони здаються досить невинними, але деякі з них точно можна вважати «нездоровою їжею», оскільки здебільшого містять цукор або кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози та біле борошно чи мелену кукурудзу – інгредієнти з дуже низькою харчовою цінністю.
Якщо говорити про ту ж піцу, наявність овочів у начинці та вміст цільнозернового борошна робить цю страву цілком збалансованою. Те саме і з десертами: якщо в них є фрукти, а вміст борошна та цукру невеликий – це цілком собі прийнятна їжа, і дієтологи вам це також підтвердять.
А от із політикою все може бути трішки складніше. Хоча в Україні наразі закону додаткового оподаткування шкідливої їжі немає, він діє в США і кількох країнах Європи, а значить – колись може дійти і до нас. До визначення шкідливості в таких випадках підключаються: категорії продуктів (наприклад, цукерки, чипси), обробка (наприклад, додавання консервантів), місце приготування або продажу (наприклад, домашні товари, фермерський ринок, супермаркет, торговий автомат), поживні речовини (наприклад, кількість солі, насичених жирів, цукру чи калорій) і розмір порцій. Деякі уряди співпрацюють зі спеціалізованими організаціями для визначення «шкідливості», інші ж роблять цю роботу виключно паперовою.
Науковці та політики вважають, що перевага акцизного податку полягає в тому, що харчові компанії будуть мотивовані змінити формули своїх продуктів, щоб вони були здоровішими. Так вони зможуть уникнути додаткового оподаткування.
Як шкідлива їжа впливає на організм людини
Одна з проблем нездорової їжі полягає в тому, що вона має низьку харчову цінність, тому люди не відчувають ситості, коли її їдять, що може призвести до переїдання. Це спричиняє надлишок калорій, котрий без достатньої кількості фізичного навантаження призводить до набору ваги. Однак навіть якщо вам би не завадило кілька кілограмів, продукти для набору ваги не включають фастфуд і снеки. Річ у тім, що кілограми набираються швидко, але тримаються нестабільно, а організм страждає від надлишку жирів і порожніх вуглеводів.
Інша проблема полягає в тому, що шкідлива їжа, як правило, замінює інші, більш поживні продукти. Наприклад, коли люди п’ють багато солодкої газованої води, вони зазвичай не п’ють чай, комбучу та звичайну воду. Або, коли вони перекушують чипсами та печивом, люди зазвичай не їдять достатньо фруктів і овочів. У результаті, якщо ви не отримуєте необхідних поживних речовин, ризик ожиріння та інших хронічних захворювань цілком може зрости.
У довгостроковій перспективі вживання нездорової їжі може призвести до діабету 2 типу, проблем з серцем, ожиріння, певних видів раку, гіпертонії, високого рівня холестерину та розладів харчування. Багато простих вуглеводів знижують чутливість до інсуліну, що може призвести до половини з перелічених хвороб, а надлишок насичених і трансжирів – до решти.
Чи можна вживати невелику кількість шкідливої їжі?
По-перше, глобально, можна все. Будь-які надто строгі обмеження врешті призводять до розладів харчової поведінки, а це не закінчується нічим хорошим. По-друге, часом невелика кількість нездорової їжі справді не шкодить організму. Тим паче, якщо ви разом із вживанням таких продуктів і страв збільшуватимете фізичні навантаження, щоб не створювати надлишок калорій. Хоча варто зазначити, що про «відпрацювання» кожної цукерки не йдеться – тільки в комфортних кількостях активності на більших чи постійних порціях не дуже корисної їжі і за бажанням.
Як зменшити кількість шкідливої їжі в раціоні?
Хоча зменшити кількість шкідливої їжі, яку ви споживаєте, може бути складно через звичку та багато спокус, вам не обов’язково відмовлятися від усіх ваших улюблених страв.
- Почніть планувати свій раціон, включно з перекусами заздалегідь, щоб не їсти шкідливу їжу просто через те, що іншої немає.
- Якщо їсте щось борошняне, беріть вироби на цільнозерновому борошні – вони мають значно вищу харчову цінність.
- У пакетованій їжі перевіряйте табличку харчової цінності, звертаючи на кількість жирів, вуглеводів і кількість цукрів.
- Віддавайте перевагу запеченим, тушкованим і відвареним стравам перед смаженими, і смаженим перед смаженим у фритюрі. Також краще обирати страви зі зрозумілими цільними інгредієнтами.
Ну а в решті орієнтуйтеся на власні відчуття й вподобання, тим паче поки що додаткові податки нам не загрожують.