Тамаринд – це багатий поживними речовинами тропічний фрукт, який їдять спілим і висушеним. Тамариндове дерево походить з Азії та Африки, але воно також росте в тропічному кліматі по всьому світу. Індія і Таїланд вирощують найбільше тамаринда, і він займає чільне місце в їх кулінарії. Але це також досить популярний продукт і в інших азійських кухнях, кулінарії Мексики, Африки та Близького сходу. В Україні це не дуже популярний фрукт, хоча він має чимало переваг для здоровʼя. Але справа не в смаку, ціні чи вигляді, а у необізнаності про тамаринд. Тому розповідаємо усе, що варто знати про цей плід.
Що таке тамаринд і який він на смак
Тамариндове дерево росте в тропічному кліматі. Дерево виробляє бобоподібні стручки, наповнені дуже твердим, схожим на камінці насінням, оточеним волокнистою м’якоттю. М’якоть молодих плодів зелена й кисла. У міру дозрівання соковита м’якоть стає пастоподібною і більш кисло-солодкою. А от у висушеному стані знову стає трішки кислішою. Загалом на смак тамаринд нагадує суміш лайма та коричневого цукру, але без цитрусової гірчинки. Кулінари часом заміняють його в стравах саме такою сумішшю.
Користь тамаринду
Тамаринд містить багато поживних речовин. 100 г плодів містить:
- Магній: 20% від добової норми (DV)
- Калій: 13% від DV
- Залізо: 15% від DV
- Кальцій: 6% від DV
- Фосфор: 9% від DV
- Мідь: 9% від DV
- Вітамін B1 (тіамін): 34% від DV
- Вітамін B2 (рибофлавін): 11% від DV
- Вітамін B3 (ніацин): 12% від DV
- А також в меншій кількості вітаміни С, К, В6 і В5.
У цій же кількості тамаринду є приблизно 5 г клітковини, а також 230 калорій. Більшість калорій надходять із цукру, що міститься в тамаринді, однак цей цукор є значно кориснішим за доданий.
Завдяки такому складу тамаринд має кілька дуже вагомих корисних властивостей:
- Цей фрукт може покращити здоров’я серця. Він містить поліфеноли, які можуть допомогти регулювати рівень холестерину. Одне дослідження на хом’яках з високим рівнем холестерину показало, що екстракт плодів тамаринду знижує загальний холестерин, холестерин ЛПНЩ (поганий) і тригліцериди.
- У тамаринді чимало магнію, а магній має багато переваг для здоров’я та відіграє роль у більш ніж 600 функціях організму. Він також може допомогти знизити артеріальний тиск і має протизапальну та протидіабетичну дію.
- Екстракт тамаринда містить природні сполуки, які мають антимікробну дію. Насправді дослідження показують, що ця рослина може мати протигрибкову, противірусну та антибактеріальну дію.
Як вживати тамаринд
Ви можете їсти тамаринд без нічого як закуску чи перекус, як інші сухофрукти. Або ж ви можете використовувати його в кулінарії. М’якоть тамаринда широко використовується для приготування їжі в Південній і Південно-Східній Азії, Мексиці, на Близькому Сході і в Карибському басейні. Насіння і листя цього дерева також їстівні, але для нас це не дуже актуально.
Тамаринд використовують для приготування соусів, маринадів, чатні, напоїв і десертів. Це також один із інгредієнтів вустерського соусу. У страви додається або мʼякоть тамаринда, або його паста, яку можна придбати в деяких супермаркетах чи магазинах сухофруктів.
Пасту тамаринда часто змішують із цукром для виготовлення цукерок. На смак вони будуть подібні до фінікових, але не такі солодкі, з приємною кислинкою.
Ви також можете використовувати цей фрукт для додавання кислинки солоним стравам, замість лимонного соку.