Лазанья — це водночас назва і для традиційної страви італійської кухні і для листів пасти, з яких лазанья готується. Являє собою запіканку, сформовану з шарів начинки (зазвичай м’ясної) та шарів пасти, залитих соусом (зазвичай бешамель) та зверху присипаних сиром.
А для справжніх поціновувачів італійської кухні ми вже ділилися найкращими рецептами ризотто на будь-який смак.
Історія лазаньї
Вважається, що страва виникла в Італії ще в середньовіччі, так перша письмова згадка про лазанью датується 1282 роком! А перший записаний рецепт страви з’являється вже у 14 ст., у середньовічний кулінарній книзі “Liber de Coquina”. Хоча це італійська страва, але саме слово “лазанья” походить з грецької мови і першочергово означало “казан для приготування їжі”.
Яку пасту використати
Листи для лазаньї це по суті підвид пасти, напівфабрикат приготований з твердих сортів пшениці. У продажі можна знайти два види листів для лазаньї, ті, що потребують попереднього відварювання, і ті, що можна одразу запікати. Обидва види цілком підійдуть, головне вивчіть пакування продукту перед використанням, і, якщо виробник вказує про необхідне відварювання — не пожалкуєте трохи свого часу та зробіть все за інструкцією.
З чого приготувати начинку для лазаньї
Як вже загадано вище, традиційна основа начинки для лазаньї це м’ясо, дрібно порубане на шматочки або перемелене у фарш. Особливо ароматним та соковитим вийде начинка з суміші яловичого та свинячого фаршу, протушкована з додаванням невеликої кількості червоного вина. Але якщо ви хочете отримати більш дієтичну страву, то можна використати також чисту яловичину, індичку або навіть куряче м’ясо. А до м’яса можна додати гриби, сир (твердий пармезан або м’яку рикоту чи моцарелу), овочі, горошок, томатний соус та спеції. До того ж можна приготувати взагалі вегетаріанську версію страви, з кабачків, обсмажених з цибулею грибів, гарбуза, зеленого горошку та сиру. Або і узагалі, спекти солодку лазанью з сухофруктами, горіхами та сиром. Головне, не забувайте про соус бешамель та якісну пасту.
Поради з приготування
- Використовуйте форму для лазаньї, з висотою бортів принаймні 6 см, щоб всі шари страви помістилися всередині форми.
- Перед викладанням першого шару змастіть дно форми соусом, щоб лазанья не пристала та не пригоріла.
- Якщо ви випікаєте лазанью, накривши її фольгою — варто зняти цю саморобну “кришку” приблизно за 15 хв до готовності страви, щоб отримати красиву рум’яну скоринку.
- Вийнявши страву з духовки, дайте їй постояти 10 хв, щоб шари не розповзлися при нарізанні.
- Не перестарайтеся з кількістю шарів, 6-7 буде цілком достатньо.
- Краще недопекти, ніж перепекти лазанью. Пасту, що розварилася від високої температури вже не врятувати, тоді як злегка недопечену лазанью можна просто повернути в духовку ще на 5-10 хв і спокійно довести до готовності.
- Готуйте одразу трохи більше соусу, щоб вистачило для сервірування і подачі.