Якби ще 150 років тому якийсь українець озвучив ідею заготувати щавель на зиму, його би взяли на кпини. Тоді ця трава у нас майже всюди вважалася виключно бур’яном, хоча у тій же Франції культивувалася як зелень ще з 12 століття. Потім, думаю, з українцями стався щавлевий борщ із ніжним кислуватим посмаком. Звідтоді кілька сортів щавлю офіційно визнали городиною, а зелений борщ – класикою нашої кухні.
Як заготовити щавель на зиму
Свіжий щавель з середини весни вабить нас звідусіль, тож готувати борщі та салати з ним можна і треба. Кислуватим листям ми зможемо насолоджуватися все літо, однак восени свіжий щавель зникне, а його смак хочеться зберегти й на зиму. На щастя, методів зробити це є кілька, тож за зеленими борщами у холодні пори року сумувати не доведеться.
Щавель на зиму в банках
Я люблю консервований щавель, бо термін його придатності подовжується, як мінімум, на рік, він не займає місце в морозильній камері, а готувати страви з нього можна в будь-який момент. Тим паче, для консервації потрібні лише банки, щавель, трохи солі та вода.
На півлітрову банку вам знадобиться 750 г щавлю, 375 мл води та 2,5 чайні ложки кам’яної солі. Почніть зі стерилізації банки. Це можна зробити або прогрівши банку впродовж 20 хвилин у духовці, задавши 180 градусів, або у посудомийній машині з функцією пари, або на водяній бані, пароварці чи мультиваці впродовж 7 хвилин.
Далі щавель потрібно промити та нарізати звичним для вас розміром, приміром, як на борщ, прибравши тверді ніжки. Потім закип’ятіть у каструлі воду з сіллю, вкладіть туди зелень і варіть 3 хвилини, помішуючи. Щавель втратить свій яскравий колір, це нормально. Перекладіть зелень із рідиною в банку, закрутіть її та переверніть догори дном на добу. Далі зберігайте в темному і, бажано, прохолодному місці. Ото й уся наука.
Ви також можете обрати кілька маленьких баночок з-під гірчиці чи соусів для зручності використання. А ще не забувайте про те, що цей щавель уже посолений, а тому страви, в які ви його додаватимете, солити потрібно по мінімуму.
Заморожений щавель на зиму
Заморозка також чудовий метод заготувати щавель. У такому випадку ви зберігаєте свіжу термонеоброблену зелень красивого зеленого кольору. Чимало людей віддають перевагу цьому методу, вважаючи, що він ще й краще зберігає смак. Як на мене, це просто трохи різні продукти, порівняно з консервованим щавлем, тому я люблю і той, і той.
Для заморожування вам потрібно ретельно промити щавель і дати йому повністю висохнути на паперовому чи чистому сухому рушнику, виклавши в один шар. Потім наріжте листя, як на борщ, і розкладіть по зіп-пакетах чи інших зручних для вас ємностях. Відправляйте в морозилку та чекайте вдалої нагоди, щоб дістати свої дорогоцінні запаси. Якщо щавель був гарно просушений, заморожене листя буде легко відділятися одне від одного і аж кришитися. Якщо ж він трохи злипся – нічого страшного, просто відділятимете потрібну кількість.
Пюре щавлю
Менш популярний, але не менш практичний у вжитку метод заготівлі – щавель у вигляді пюре. Пюре можна і в борщ чи крем-суп покласти, і до рагу додати, і в пиріжки чи кіші в якості начинки використати. Ви можете зробити пюре на основу першого рецепту консервування. Просто перебийте відварене листя з водою в блендері, а потім перекладайте в банку та закривайте. Або ж ви можете перебити з водою свіжий щавель, розкласти його по силіконових формах і заморозити. Коли пюре замерзне, дістаньте його з форм і складіть у зіп-пакети чи порційно розфасуйте зручним методом.
І пам’ятайте про те, що зима виходить значно смачнішою, якщо готуватися до неї вже в травні.