Природний заряд енергії. Розбираємося у кофеїні чаю та кави

Кава та чай — не просто напої, а невід’ємні елементи ритуалів, якими наповнене наше життя: дружні зустрічі, романтичні побачення, моменти відпочинку та енергійного початку дня. Адже ми п’ємо каву та чай не лише з метою посмакувати чи втамувати спрагу – так ми штучно регулюємо свій стан протягом дня. Основний компонент, що робить каву та чай такими особливими — це кофеїн. Давайте з’ясуємо, чи однаковий він у каві та чаї і скільки кофеїну насправді міститься в цих напоях.

Кофеїн в каві та чаї

Кава та чай — два напої, що міцно увійшли в наше повсякденне життя. Крім надзвичайної популярності їх об’єднує ще одна якість — це високий вміст кофеїну.
Головна різниця між кофеїном кави та кофеїном чаю полягає в тому, що кофеїн кави має набагато сильнішу стимулюючу дію на організм завдяки своєму хімічному складу. Крім того, процес приготування кави призводить до того, що кофеїн виділяється із зерна під час його подрібнення та заварювання; однак це не стосується чаю.

Кофеїн у каві діє швидше — зазвичай протягом 20 хвилин до 1 години після вживання. Чай, на відмінну від кави, містить амінокислоту під назвою L-теанін, яка збільшує вироблення альфа-хвиль у мозку. L-теанін у поєднанні з кофеїном може покращити роботу мозку.

Що таке кофеїн та як він працює

Кофеїн — це природна хімічна речовина, що має стимулюючий ефект.

Після вживання, кофеїн швидко всмоктується з кишечника в кров. Звідти він потрапляє в печінку і розщеплюється на сполуки, які можуть впливати на роботу різних органів, головний з яких — мозок. У мозку є спеціальний нейромедіатор аденозин, що здатен розслабляти мозок і змушувати нас відчувати втому. Кофеїн блокує дію аденозину, таким чином притуплюючи відчуття втоми та сонливості.

Кофеїн також може підвищити рівень адреналіну в крові та посилити мозкову активність нейромедіаторів дофаміну та норадреналіну.

Скільки кофеїну в каві

Кількість кофеїну в каві насправді досить складно виміряти, адже існують різні типи кави, суміші та способи приготування. Наприклад, зерна арабіки містять приблизно на 1/3 менше кофеїну, ніж зерна робусти, але вони також мають кращий смак, тому більшість високоякісних сумішей використовують саме арабіку. Злегка обсмажені зерна більш багаті кофеїном, ніж сильно обсмажені. Спосіб приготування кави також сильно впливає на обсяг кофеїну.

Заварна кава. Одна чашка заварної кави об’ємом 237 мл містить приблизно від 70 до 140 мг кофеїну, або в середньому близько 95 мг.

Еспресо. Одна порція еспресо становить 30–50 мл і містить приблизно 63 мг кофеїну.

Розчинна кава. Зазвичай містить менше кофеїну, ніж звичайна кава, у одній чашці розчинної кави його приблизно 30–90 мг.

Кавові напої на основі еспресо. До них відносяться латте, капучіно, макіато та американо. Одна маленька порція в середньому містить близько 63 мг кофеїну, а подвійна (велика) порція такої кави містить кофеїну близько 125 мг.

Кава без кофеїну. Насправді така кава все ж містить трохи залишкового кофеїну, його обсяг коливається від 0 – 7 мг на чашку.

Чашка з кавою, кавові зерна та свіжі листки чаю на столі

Скільки кофеїну в чаї

Всі популярні сорти чаю, чорний, зелений та білий, готують з листя однієї і тієї ж рослини — Camellia sinensis. При цьому обсяг кофеїну різниться від сорту до сорту через різний спосіб обробки листя та час збору врожаю. Також на кількість кофеїну впливає час заварювання та міцність чаю.

Чорний чай. Середня чашка об’ємом 237 мл містить від 47 до 90 мг кофеїну.

Зелений чай містить 20–45 мг кофеїну на об’єм 237 мл. А про те, чим корисний зелений чай ми вже писали раніше.

Білий чай містить 6–60 мг на чашку 237 мл.

Чай матча містить велику кількість кофеїну. Зазвичай він продається у формі порошку. У половині чайної ложки чаю матча міститься 35 мг кофеїну.

В яких продуктах міститься кофеїн

Шоколад містить невелику кількість кофеїну. При чому темний шоколад містить його менше, ніж молочний.

Енергетичні напої або “енергетики” зазвичай крім цукру та інших добавок містять кофеїн. Його обсяг може різнитися від марки/типу, який ви вибрали.

Інші бутильовані напої. Існують також інші напої, які містять кофеїн, як-от чай із льодом у пляшках, холодні кавові напої та спортивні напої.

Енергетичні шоти — це спеціальні питні добавки, що рекламуються як стимулюючий засіб для спортсменів.

Що корисніше: пити каву чи чай

Насправді не існує універсальних рекомендацій. Аби відповісти на це запитання, вам потрібно орієнтуватися на власний організм, потреби та особливості. Для дорослої здорової людини вживання кави об’ємом до 300 – 400 мг на добу вважається цілком безпечним. А в деяких випадках кофеїн та кава мають лікувальні властивості. В тому, чим корисна кава, ми вже розбиралися з вами раніше.

Якщо ж ви бажаєте зменшити кількість вживання кофеїну, то звісно краще надати перевагу не міцному чаю. До того ж чай допомагає підтримувати водний баланс вашого організму. Та буде кращою опцією, якщо ви страждаєте від тривожності.

Яка доза кофеїну безпечна

Помірна доза кофеїну для здорової дорослої людини — до 300 мг на добу, що дорівнює 3-4 чашкам натуральної кави. Але не забувайте, що в чаї та енергетичних напоях теж міститься кофеїн.

Є деякі групи людей, яким варто обмежити або виключити споживання кофеїну: вагітні та годуючи грудьми, діти, люди із тривожними та біполярними розладами, люди із високим артеріальним тиском та хворобами серця.

Читайте також

Завантаження...