Поживна, корисна і смачна. Кокосова олія: повний гайд про продукт

Кокосова олія стає все більш популярною в Україні. Чимало людей полюбляє її легкий кокосовий посмак, інші вважають, що вона очолює найкращі олії для смаження, третім подобаються її корисні властивості. Бо ж ця олія корисна і як продукт харчування, і як добавка в догляді за шкірою, волоссям і порожниною рота. Нас, звісно, в першу чергу цікавить саме її харчовий профіль. На щастя, кокосова олія має чим похизуватися: і в питанні користі, і в універсальності використання на кухні.

Кокосова олія: користь і харчова цінність

Кокосова олія на 100% складається з жиру, 80-90% з якого складають насичені жири. Це надає їй твердої текстури при низькій або кімнатній температурі. Жир складається з менших молекул, які називаються жирними кислотами. Основна кислота в кокосовій олії – лауринова (41-47%). 100 г кокосової олії містить 860-890 калорій, а 1 ст.л. – приблизно 120 калорій.

Кокосова олія не містить ні холестерину, ні клітковини, а лише сліди вітамінів, зокрема вітаміну Е, мінералів і рослинних стеролів. Кокосова олія також є хорошим джерелом антиоксидантів, які допомагають нейтралізувати шкідливі молекули, які називаються вільними радикалами. Це, своєю чергою, допомагає запобігти декільком хронічним і дегенеративним захворюванням.

Усе це дає певні потенційні переваги для здоров’я:

  • Може сприяти спалюванню жиру: кокосова олія є багатим джерелом тригліцеридів середнього ланцюга (MCT), котрі можуть збільшити кількість калорій, які спалює ваше тіло. Таким чином, це може сприяти зниженню ваги. Але пам’ятайте, що кокосова олія має дуже високу калорійність і може легко призвести до збільшення ваги, якщо ви споживаєте її у великих кількостях.
  • Може працювати як швидке джерело енергії: ті ж самі тригліцериди забезпечують швидке постачання енергії до тканин, які їх потребують. Так само MCT надходять прямо до вашої печінки та стають швидким джерелом енергії, як і вуглеводи.
  • Може мати антимікробну дію: кокосова олія має протимікробні та протигрибкові властивості завдяки вмісту лауринової кислоти. Дослідження показують, що лауринова кислота може діяти як бактеріостатичний засіб, який перешкоджає розмноженню бактерій, не вбиваючи їх. Вона також може діяти як бактеріоцидний агент, який знищує деякі бактерії та пригнічує ріст шкідливих мікроорганізмів.
  • Може зменшити почуття голоду: цікава особливість MCT полягає в тому, що вони в процес розщеплення сприяють виробленню кетонів. Кетони знижують апетит, впливаючи безпосередньо на мозок чи гормони, що викликають голод. Таким чином ви можете споживати менше їжі, вживаючи кокосову олію.
  • Може зменшити симптоми хвороби Альцгеймера: американські дослідники вважають, що кетони можуть компенсувати ранні ознаки хвороби Альцгеймера легкого та помірного ступеня. Ці елементи забезпечують альтернативне джерело енергії для клітин мозку. Проте тут необхідні більш масштабні дослідження на людях.

Однак важливо розуміти, що кокосова олія лиш набирає популярності, а тому досліджень щодо її користі та властивостей небагато. Більшість із них невеликі, частина – безрезультатна та базується на даних про тварин чи з лабораторій.

Кокосова олія застосування

Яка буває кокосова олія

Не всі кокосові олії однакові. Залежно від типу вона може бути менш чи більш корисною, мати різний посмак і рекомендоване застосування.

Кокосову олію можна добувати мокрим або сухим способом. Мокрий менш ефективний, хоча все ще є традиційним у багатьох країнах. Сухий найбільше використовують на Сейшельських островах, висушуючи м’якоть кокоса за допомогою вогню, сонячного світла або спеціальних печей.

Далі олія може бути першого віджиму чи рафінована. На відміну від кокосової олії першого віджиму, рафінована практично не має кокосового смаку чи аромату, адже проходить процес очищення та фільтрації. Однак саме рафінована кокосова олія найчастіше використовується для домашнього приготування їжі, промислової обробки харчових продуктів, а також для косметичних, промислових і фармацевтичних цілей.

Точка димлення кокосової рафінованої олії – 204-232°C, нерафінованої – 177°C.

Для чого можна використовувати кокосову олію та як її зберігати

Ніжний смак кокосової олії робить її дуже універсальною в кулінарії. Досить висока точка димлення рафінованої олії дає можливість смажити на цій олії, запікати страви з її додаванням, класти її у випічку та десерти. Густа текстура дозволяє навіть використовувати кокосову олію подібно до вершкового масла, якщо ви його не дуже любите чи дотримуєтеся веганської дієти.

Зберігати кокосову олію краще в прохолодному темному місці в герметичній ємності або в холодильнику. Термін придатності буде різним залежно від типу обробки та способу зберігання. Ознаками псування є цвіль, жовтий відтінок або неприємний запах чи присмак.

Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення