Хоча в багатьох країнах, та і в Україні зокрема, портулак відомий як бур’ян, він є дуже поживним листовим зеленим овочем. Він насичений антиоксидантами, мінералами, омега-3 жирними кислотами та корисними рослинними сполуками. Окрім того, він має цікавий кислуватий смак, що доповнить і урізноманітить салати. Тому міняйте своє ставлення до цього «бурʼяну».
Що таке портулак
Портулак – це зелений листовий овоч, який можна їсти сирим, вареним або бланшованим. Науковою мовою він зветься Portulaca oleracea, а в народі має безліч різних назв у різних регіонах. Ця сукулентна рослина містить близько 93% води, має червоні стебла і маленькі зелені листочки. Портулак злегка кислуватий на смак, але ця кислотність не така сильна, як, наприклад, у щавлю.
Як і їстівні каштани, портулак часто губиться в середовищі неїстівних колег. Адже ця зелень росте в багатьох частинах світу в різноманітних середовищах: і на городах, і в клумбах, і в тріщинах на асфальті. Навіть посуха та непоживний ґрунт цій рослині не страшні.
Портулак містить багато поживних речовин. Порція вагою 100 г містить:
- Вітамін А (з бета-каротину): 26% від добової норми (DV)
- Вітамін С: 35% від DV
- Магній: 17% від DV
- Марганець: 15% від DV
- Калій: 14% від DV
- Залізо: 11% від DV
- Кальцій: 7% від DV.
Він також містить невелику кількість вітамінів B1, B2, B3, фолієвої кислоти, міді та фосфору.
При цьому в цих же 100 г усього 16 калорій. Це робить портулак одним із найбільш насичених поживними речовинами продуктів на планеті.
Чим корисний портулак
Багата кількома важливими вітамінами та мінералами, ця зелень є чудовим рослинним джерелом омега-3 жирних кислот і антиоксидантів. Крім того, він має довгу історію використання в народній медицині, зокрема в китайській. Корисні властивості портулаку включають:
- Покращення здоровʼя очей. Портулак є хорошим джерелом вітаміну А, який відіграє життєво важливу роль у здоров’ї очей і зору. З усіх листових зелених овочів портулак містить найбільшу кількість вітаміну А. Дослідження показують, що отримання достатньої кількості вітаміну А може допомогти зменшити розвиток вікової макулярної дегенерації на цілих 25%.
- Зменшення запалень в організмі. Деякі сполуки портулаку мають антиоксидантні властивості. Антиоксиданти своєю чергою можуть допомогти запобігти або затримати пошкодження клітин в організмі. Портулак містить більшу кількість альфа-токоферолу (вітаміну Е), аскорбінової кислоти (вітаміну С) і бета-каротину (сполука, яку організм перетворює на вітамін А), ніж шпинат. Усі ці поживні речовини допомагають запобігти хворобам і боротися з ними, тому споживання портулаку може бути корисним для профілактики захворювань, зокрема раку.
- Покращення сну. Портулак містить мелатонін, гормон, який може допомогти вам заснути. Тому вечірній салат з цією зеленню може стати корисним вечірнім перекусом, котрий покращуватиме якість вашого сну.
Окрім того, порівняно з іншою зеленню, він має винятково високий вміст омега-3. Ці жирні кислоти підтримують здоровʼя серця та судин, регулюють вміст жиру в організмі, позитивно впливають на мозок і психологічний стан. Також корисним є насіння портулаку. Деякі дослідження показують, що насіння може допомогти покращувати стани при лікуванні діабету 2 типу чи навіть зменшувати кровотечі під час менструацій.
Кому не можна їсти портулак
Портулак є продуктом з високим вмістом оксалатів. Тому це не найкращий продукт для людей, схильних до утворення каменів у нирках або тих, хто вже має хвороби нирок. Також, вагітним жінкам і мамам, що годують грудьми, варто радитися з лікарем, перш ніж включати портулак в раціон на постійній основі.
Як їсти портулак
Портулак по смаку й текстурі подібний до шпинату, але має приємну кислинку. Тому ця зелень є дуже універсальною у кулінарії.
- Додавайте портулак в салати, і листя, і стебла. Змішуйте з іншою зеленню або їжте окремо.
- Приготуйте з портулаку крем-суп так, як ви готуватимете і шпинатний. Смакуватиме він не гірше.
- Пасеруйте портулак, як би ви робили це зі шпинатом, і подавайте з соусами чи овочами як гарнір.
- Додавайте портулак у соуси замість чи з базиліком, шпинатом абощо. Смакуватиме він чудово.
- Додавайте портулак в омлети, тако, рагу, лаваші – всюди, де ви зазвичай використовуєте іншу зелень.
Загалом портулак абсолютно універсальний і точно не пропаде у вас у холодильнику. Адже він чудово поєднується з іншими продуктами, підсилюючи користь кожної страви, в якій зʼявляється.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.