Ми виступаємо рішуче проти того, щоб вважати кульбабу надокучливим бурʼяном. Тому на питання, чи можна їсти кульбабу, впевнено відповідаємо, що так. Втім, потрібно знати, як саме використовувати цю рослину, щоб усі кулінарні експерименти вийшли вдалими. Склали для вас зручний список з усіма підказками, і нехай цього року кульбаба стане частинкою вашого раціону!
Як використовувати кульбабу у кулінарії
Раніше ми вже розповідали та показували вам, як приготувати смачнющий мед з кульбаби в домашніх умовах. Для цього вам знадобиться щонайменше 300 г кульбабових квітів, зібраних у місцевості, далекій від цивілізації. Якщо у вас є доступ до галявин, де росте велика кількість кульбаби, ви також можете використовувати цю рослину в інших цілях.
- Кава з кульбаби. Щоб приготувати такий напій, вам потрібно підготувати кульбабові корені. Найкраще збирати їх восени або ранньою весною — саме тоді їхній смак найнасиченіший. Після збору коріння слід ретельно вимити, висушити на повітрі протягом кількох тижнів, а потім обсмажити у слабко нагрітій духовці до темно-коричневого кольору. Після цього корені перемелюють і заварюють як каву.
- Серцевини кульбаби можна злегка припустити на гарячій пательні, а тоді додати до улюбленого рагу, локшини чи супу. Вони чудово поєднуються з яйцями — просто перемішайте їх із яєчнею або омлетом. Також можна приготувати теплий салат: підсмажити трохи бекону й додати до нього кульбабу. Або ж подати їх максимально просто — з оливковою олією та лимонним соком, чи з соєвим соусом і краплею кунжутної олії. А якщо маєте трохи більше часу та наснаги, спробуйте обмокнути серцевини в тісто для темпури та підсмажити.
Листя кульбаби
Кульбабове листя за своїм виглядом та смаковими властивостями чимось нагадує руколу. Воно також є класним джерелом кальцію, вітамінів А та К. Власне, як і руколу, листя кульбаби можна додавати у свіжі овочеві салати. Також його можна готувати на пательні або варити, як-от шпинат або щавель. Якщо ви збираєте кульбабу самостійно, майте на увазі: наймолодше листя, а також те, що росте в тіні або напівтіні, буде найніжнішим на смак. У міру дорослішання листя грубішає й стає значно гіркішим. Щоб зробити листя кульбаби менш гірким, використовуйте цей лайфхак. Швидко відваріть листя у киплячій воді — достатньо однієї хвилини, а потім одразу перекладіть у холодну воду (можна з льодом), щоб зупинити приготування. Після цього можна використовувати кульбабу далі у салатах, смаженні чи запіканках. Бланшування пом’якшить смак, зменшить гіркоту і збереже яскравий зелений колір рослини.
Квіти кульбаби
На піку весни кульбаба розквітає яскравими жовтими квітами на соковитих порожнистих стеблах. Квітки кульбаби використовують як повноцінний овоч, що смакує у безлічі страв. Наприклад, пелюстки можна додавати у начинки для кишів та пирогів. Ними прикрашають салати та інші закуски. Цілі квітки можна бланшувати (1 хвилину у киплячій воді), потім охолодити у холодній воді та злегка підсушити. А далі в кляр і на пательню. Виходить дуже цікава страва з квітковим смаком. Якщо після бланшування злегка обсмажити квіти на олії, матимете класний овочевий гарнір. А ще з квіток кульбаби виходять круті ферментовані напої, як-от сиропи чи вино.
Стебла кульбаби — теж їжа
Збирати стебла кульбаби можна будь-коли. Головне — правильно підготувати їх до споживання. Для цього замочіть стебла у прохолодній воді щонайменше на годину. Це не лише зволожить їх, а й змусить довгі порожнисті стебла скручуватись — у результаті отримаєте хрумкий клубочок, схожий на спаржевий цикорій (пунтарелле). Після того як стебла очищені та зволожені, просто заправте їх яскравою заправкою з великою кількістю лимонного соку, дрібно натертою лимонною цедрою та, за бажанням, часником і розтертими анчоусами. Саме так подають класичну страву пунтарелле в Італії.
За кордоном листя та квіти кульбаби подекуди можна купити у супермаркеті в сезон. Ми ж з вами маємо можливість насолоджуватися цією рослиною безплатно. Головне, щоб кульбаба була зібрана у чистій місцевості, далекій від дороги та машин.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.