Здорове харчування дуже часто здається чимось складним. До того ж маємо багато різної дурні у медіа, що подекуди скривлює уявлення людей про те, як потрібно харчуватися, щоб бути здоровими. Втім, міфи про їжу для того й існують, щоб їх розвінчували. Тож сьогодні ми розкажемо про найбільші помилкові судження, що стосуються корисного раціону.
Калорійність їжі вирішує все
Існує думка, що калорії мають однакове значення для будь-яких продуктів. Мовляв, якщо зʼїсти умовний смаколик з цукром або фрукт на однакову кількість калорій, це вважається рівноцінними прийомами їжі. Але якщо розглянути це питання глибше, виявиться, що окрім калорій будь-які продукти містять також білки, жири, вуглеводи, вітаміни та різні мікроелементи. Тож коли йдеться про солодощі у класичного їхньому вигляді з, як правило, великою кількістю доданих цукрів та фрукти, вибір очевидний. Не варто зациклюватися на калоріях. Набагато важливіше розглядати їжу як паливо, що надає вам сил та приносить користь вашому організму. Ретельний підрахунок та контроль калорій може призвести до розладу харчової поведінки.
Усі вуглеводи шкідливі
Ще один міф, який люблять розганяти у соцмережах, говорить про те, що усі вуглеводи шкідливі та призводять до набору зайвої ваги. Але правда така, що вуглеводи бувають різні, а їхня найголовніша функція у тому, щоб постачати енергію організму. Швидкі вуглеводи, як-от оброблені крупи (білий рис) та солодощі, призводять до різких стрибків цукру в крові та, як результат, доволі швидко знову зʼявляється бажання поїсти. Повільні вуглеводи працюють навпаки: ви отримуєте потрібну енергію та довгий час не відчуваєте голод. Це можливо завдяки цільним продуктам: необроблених зерновим крупам, бобовим, овочам та фруктам. До того ж ця їжа також багата на клітковину, важливу для здорового травлення.
Вегетаріанська дієта шкідлива
Існує величезна кількість міфів, що стосуються вегетаріанського та веганського типів харчування. Найголовніший з них повʼязаний з білками, яких на цих дієтах буцімто не вистачає. Втім, це не так, про що говорить простий аналіз нутрітивного складу продуктів. Разюча відмінність між тваринними та рослинними продуктами лише в тому, що у мʼясі ми маємо одразу всі незамінні амінокислоти. А щоб отримати той самий набір амінокислот з рослин, потрібно вміло їх комбінувати. Так, до прикладу, можна зʼїсти порцію бобових та гарнір у вигляді цільнозернової крупи. У вегетаріанців вибір більше, бо вони можуть отримувати достатньо білків з яєць та молочних продуктів. Тож це питання взагалі не мало б поставати.
Цукрозамінники корисні та безпечні
Багато хто намагається обмежити вживання цукру, використовуючи замість нього різноманітні аналоги. Мед, сироп агави, кленовий сироп, коричневий цукор — все це абсолютно нічим не відрізняється від класичного білого цукру. Ці продукти хіба що можуть мати трохи більше корисних мікроелементів. Але глобально проблему споживання цукру не вирішують. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує нам обмежити споживання доданого цукру до рівня нижче 5% на день. Це 6-7 чайних ложок доданого цукру на день, включаючи той, що міститься у фруктових соках і готових продуктах.
Продукти без глютену найкорисніші
Глютен, як і цукор, демонізують останнім часом все частіше. На поличках супермаркетів зʼявляється все більше продуктів з поміткою «без глютену». Вони коштують значно дорожче глютенових аналогів, але все одно знаходять своїх покупців. Одразу скажемо, що дійсно існує таке поняття як целіакія, тобто непереносимість глютену. Про це можна дізнатися після консультації у лікаря та здачі відповідних аналізів. За статистикою, всього лише 0,5-3,5% населення Європи мають таку проблему. Логічно, що це не означає, що абсолютно всім потрібно відмовитися від глютену. Якщо ви хочете провести експеримент та не їсти продукти, що містять глютен, ви, звісно, можете це зробити. Але не варто зациклюватися на тому, що є по суті маркетингом зі сторони виробників.
Харчуватися здорово — дорого
Насправді можна купляти здорову їжу, маючи різний бюджет. Обирати найкраще з можливого — завжди хороша ідея. У цьому велику роль відіграє сезонність продуктів, що коштуватимуть менше на піку своєї врожайності. Деяку їжу можна купляти замороженою, економлячи немало грошей, як-от заморожений шпинат. А бобові, що заміняють за своїм поживним складом мʼясо, коштують геть копійки порівняно з ним.
Памʼятайте, що будь-які зміни у вашому харчуванні мають відбуватися під наглядом спеціаліста.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.