Меню на Святий вечір 2024: скільки страв має бути на столі

меню з 12 пісних страв

Традиційно ми всі пам’ятаємо, що на Різдво на столі має бути меню з 12 пісних страв. Однак нащо саме 12 і чи таки 12 – питання неоднозначне. Ми дослідили стародавні українські традиції, щоб визначити, що має бути на столі у Святий вечір і в якій кількості.

Скільки різдвяних страв має бути на столі

Хоча звичною кількістю страв є 12, українці часом готували й менше страв. На столі могло бути 7, 9 чи 12 частувань. Число 12 обумовлене кількістю апостолів і місяців в році. Число 7 завжди було сакральним, а 9 – певне проміжне між ними значення, найбільша цифра, поєднання трьох трійок. Можливо, ніякої символіки в числа 7 і 9 не вкладали, а страв готували менше через регіональні особливості чи в залежності від достатку й можливостей. Однак числа 8, 10 чи 11 ніде не згадуються.

Наразі розуміння, що страв може бути не 12, а 7 досить приємне. Адже в сучасному ритмі не всі мають можливість наготувати на стіл так багато частувань.

Що приготувати на Святвечір — традиційні пісні страви

Позаяк вечеря перед Різдвом припадає на останній день посту, перелік того, що можна їсти на Святвечір, дещо обмежений. На традиційному пісному столі не повинно бути страв із молочними продуктами, яйцями та м’ясом. А проте українці завжди прагнули заставити стіл якомога більшою кількістю страв, щоб показати всі принади цьогорічного врожаю та не знати скрути в наступному році.

Не знаєте, що готувати на Святвечір, так аби страви були традиційними, пісними та водночас смачними? Євген Клопотенко вже про все подбав, підготувавши курс “Поверни собі Різдво” з 12 ексклюзивними рецептами святкових страв, описами традицій та майстеркласами. Учасники курсу також автоматично беруть участь у розіграші подарунків, серед яких подарункові бокси та квитки на звану вечерю.

Кутя — найголовніша страва, що має бути на столі у Святий вечір. Традиційно вона була пшенична, але ви можете експериментувати з сучасними рецептами. До куті завжди ставили узвар і книш. Не обов’язкові, але популярні пісні страви цього свята — борщ, вареники, пісні голубці, картопля, квасоля й капуста в якихось формах, грибні страви, пісне печиво чи коржики. Хоча переддень Різдва вимагає суворого посту ввечері дозволена також риба, тож різноманітні страви з неї — теж хороша ідея.

Інші традиції на Святий вечір

Бобальки

Переддень Різдва вважається найстрогішим у плані посту. Впродовж дня не дозволяється їсти взагалі нічого. За християнськими традиціями їсти дозволено лише малим дітям, годуючим матерям, військовим і людям, котрі не можуть утримуватися від їжі через нюанси зі здоров’ям. Вечеряти ж можна і потрібно всім, але тільки з появою першої зірки на небі.

Тоді з настанням вечора господар вносить в хату перший обжинковий сніп — «дідух» як символ вдалого вражаю та “віншує” родину, вітаючи усіх зі святом. Почесне місце дідуха на покутті, під образами. Туди ж ставлять і горщик з кутею, глечик з узваром, три калачі та свічку. А під скатертину чи рушник ховають трішки соломи, щоб худоба весь наступний рік також жила сито. 

Кутю також носять до родичів та хрещених, як святкове частування. 

По закінченню вечері їжу зі столу не збирають, а залишають разом із ложкою для душ померлих родичів, які, згідно з повір’ям, в цей особливий день також можуть завітати на гостину.

    Теги:
Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

ВАМ БУДЕ ЦІКАВО

Нові рецепти

Євген Клопотенко

Оформи передплату та дивись більше ніж 5000 статей та перевірених рецептів без реклами.

Передплати прямо зараз

Покупки місяця

Онлайн курс

Сімпл кукінг

8

модулів, щоб почати готувати в задоволення