Якщо ви маєте проблеми з артеріальним тиском, вам давно відомо, що надмірна кількість солі у раціоні може погіршувати цей стан. Але як щодо корисних харчових звичок, що можуть, навпаки, покращити здоровʼя серця? Наприклад, останнє дослідження показало, що збільшення кількості калію в раціоні може бути навіть ефективнішим способом знизити артеріальний тиск. Робота, надрукована в журналі American Journal of Physiology–Renal Physiology, підтверджує те, що вченим давно відомо: натрій і калій взаємодіють, впливаючи на рівень артеріального тиску.
У своєму дослідженні професорка Аніта Лейтон із колегами вирішили з’ясувати, як співвідношення калію та натрію впливає на роботу організму. Вони створили математичну модель, яка дозволила простежити, як різні пропорції цих двох елементів відображаються на роботі різних систем: нирок, серця та судин, а також травної системи. Результати дослідження показали, що збільшення споживання калію сприяє зниженню артеріального тиску, навіть якщо в раціоні присутній високий або звичайний рівень солі. Інакше кажучи, підвищення рівня калію стабільно призводить до зниження тиску незалежно від кількості натрію в їжі.
Цікаво, що при розрахунках, які враховували стать, виявилися певні відмінності між чоловіками та жінками: у чоловіків зростання співвідношення калію до натрію призводило до більш вираженого зниження тиску, ніж у жінок до настання менопаузи. Це має значення, адже після менопаузи у жінок артеріальний тиск часто підвищується. Учені наголошують, що до таких висновків слід ставитися з обережністю, бо комп’ютерне моделювання все ж залишається лише спробою наблизитися до справжньої фізіології людини.
Чому калій корисний для серця
Калій надзвичайно важливий для здоров’я серця та судин, оскільки він допомагає розслабляти стінки кровоносних судин, знижуючи тиск усередині артерій і полегшуючи циркуляцію крові. Про це розповіла Мішель Рутенштейн, кардіолог-дієтолог із клініки профілактичної кардіології Entirely Nourished, яка хоч і не брала участі в останньому дослідженні, але спеціалізується на питаннях харчування для здоров’я серця.
Вона пояснює, що натрій і калій взаємодіють між собою через роботу нирок. У нирках є спеціальні білки-транспортери, які використовують калій для того, щоб виводити надлишки натрію з організму із сечею. Іншими словами, чим більше калію ви споживаєте, тим менше натрію затримується в тілі, що безпосередньо впливає на зниження артеріального тиску. До того ж калій корисний ще й тим, що підтримує нормальну електричну активність серця, допомагає регулювати серцевий ритм і зменшує ризик аритмій. Він також запобігає накопиченню рідини, зменшуючи навантаження на серце та судини. Саме тому калій вважають ключовим мінералом для профілактики гіпертонії, інсульту й серцевих хвороб.
Яка норма калію на день та де він міститься
Норма калію на день різниться та варьюється від 3500 до 5000 міліграмів (у випадку, коли йдеться вже про лікування високого артеріального тиску. Не варто купляти калієві добавки та споживати їх. По-перше, будь-які БАДи варто приймати виключно під контролем лікаря. По-друге, калій легко отримати з їжі. Найкращим джерелом калію вважається авокадо, адже в ньому міститься велика кількість цього мінералу — близько 485 мг у половині плоду. Про користь авокадо радимо дізнатися більше, бо це дійсно джерело корисних речовин. Далі йдуть сушені абрикоси, які мають дуже високу концентрацію калію — понад 1100 мг у 100 грамах, хоча слід враховувати і їхню калорійність. Чудовим джерелом калію є бобовові, зокрема сочевиця, а також біла квасоля, яка містить понад 600 мг калію в одній порції.
Банани, хоч і менш багаті на калій, усе ж залишаються популярним варіантом, адже один середній банан дає близько 360-400 мг калію. Серед овочів варто відзначити шпинат, у якому міститься понад 500 мг калію в одній порції термічно обробленого продукту. Також багаті калієм картопля та батат, особливо запечені в шкірці. Одна середня картоплина може містити понад 900 мг калію. До корисних джерел калію належить буряк, броколі, кабачки та гарбуз. Нарешті, риба, зокрема лосось і тунець, також містять калій і є корисним доповненням до раціону.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.