Приготувати тарілку гарячого курячого супу для близької людини, коли вона хворіє — давній спосіб виявити турботу. Але чи справді курячий суп може допомогти при хворобі? Колбі Тіман — зареєстрований дієтолог і професор дієтології та харчування Дейтонського університету поділився науковими доказами лікувальних властивостей курячого супу.
Історія курячого супу
Історію використання курячого супу як ліків можна відстежити аж до 60 року нашої ери та постаті такого собі Педанія Діоскорида — армійського хірурга та автора однієї з перших медичних енциклопедій, який служив римському імператору Нерону. Але витоки курячого супу наймовірніше сягають тисячі років тому, та повязані зі стародавнім Китаєм.
Курячий суп може поліпшити ваш апетит і травлення
Смак курячого супу можна описати одним словом як «умамі» — це п’ята категорія смакових відчуттів, поряд із солодким, солоним, кислим і гірким. Його часто описують як «м’ясний» смак. У продуктах з вираженим смаком умамі (м’ясо, птиця, сир, гриби) часто міститься багато амінокислот, які є будівельними блоками білка.
Дослідження показують, що смак, виявляється, має вирішальне значення для цілющих властивостей курячого супу. Часто у людей, хворих на застуду чи грип зникає апетит. Це відбувається через спровоковану хворобою запальну реакцію в організму. На жаль, відсутність бажання їсти може погіршити стан хворого, адже перешкоджає отриманню необхідних організму поживних речовин.
Але дані свідчать про те, що смак умамі може сприяти підвищенню апетиту. Учасники одного дослідження засвідчили, що відчули гостріший апетит після того, як скуштували суп зі смаком умамі. Інші дослідження стверджують, що умамі також може покращити травлення, адже як тільки наш мозок відчуває умамі через рецептори смаку на язиці, наше тіло налаштовує травний тракт легше засвоювати білок.
Може зменшити запалення та закладеність носа
Запалення є частиною природної реакції організму на травму або хворобу; воно виникає, коли лейкоцити мігрують до запаленої тканини, щоб сприяти її загоєнню. Коли цей запальний процес виникає у верхніх дихальних шляхах, він призводить до звичних симптомів застуди та грипу, таких як нежить, чхання, кашель і мокрота при кашлі. І навпаки, зниження активності лейкоцитів у носових проходах може зменшити запалення. Що цікаво, дослідження показують, що курячий суп справді може зменшити кількість лейкоцитів, які потрапляють до запалених тканин. Це відбувається завдяки пригніченню здатності нейтрофілів (типу лейкоцитів) переміщатися до запаленої тканини.
Як приготувати корисний суп
Щоб по-справжньому зрозуміти цілющу дію курячого супу, важливо розглянути його інгредієнти, адже не всі курячі супи наповнені мають цілющі властивості.
Курка забезпечує організм джерелом білка для боротьби з інфекцією. Овочі містять широкий спектр вітамінів, мінералів і антиоксидантів. Локшина є джерелом легкозасвоюваних вуглеводів, які організм використовує для генерування енергії та відновлення.
Навіть гарячий бульйон може покращити самопочуття. Вживання теплої рідини та вдихання парів підвищує температуру дихальних шляхів, що допомагає розріджувати густий слиз, який часто супроводжує респіраторні захворювання. До того ж бульйон містить у своєму складі електроліти, що сприяють регідрації зневодненого організму.
Трави та спеції, які іноді використовують у курячому супі, такі як перець і часник, також розпушують слиз. До речі, нещодавно ми вже розповідали про користь спецій, ви будете здивовані, якими властивостями вони насправді володіють Тож, схоже наші мами та бабусі вкотре виявилися правими: курячий суп дійсно може покращити самопочуття при застуді.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.