Коли вам хочеться додати страві пряного посмаку та характерного аромату – відкривайте шафку зі спеціями та діставайте кмин. Ця спеція з легкими пекучими нотками та легким цитрусовим запахом – саме те, що ви шукали. Але одразу скажу – не плутайте кмин, або тмин із кумином, або зірою. Хоч їх назви й схожі, але смак та аромат досить відрізняються.
Кмин відомий не лише своїм широким застосуванням в кулінарії, але й лікувальними властивостями. Тільки одразу зауважу, що будь-які рішення до застосування цього чи інших продуктів задля лікування або профілактики приймайте у тандемі з вашим лікарем. Я ж просто хочу трохи розповісти вам про цю прекрасну пряність та поділитись новими для мене знаннями, про те, чим корисний кмин. І порада: щоб зберегти його смак довше, варто знати як зберігати спеції вдома та дбати про їх свіжість.
Чим корисний кмин
Ця листова рослина є частиною раціону людини протягом тисячоліть. Його вирощують в Індії, Китаї, на Близькому Сході та Середземномор’ї. Натепер по всьому світі кмин використовують як приправу до їжі, а його олія широко застосовується в парфумерії. Часто використовують і в медицині. І не дарма, адже у цих насінинках сховані колосальні лікувальні властивості. Які ж саме?
- Містять антиоксиданти. У насінні кмину є природні речовини, що діють як антиоксиданти, як відомо з досліджень. Вони сповільнюють вільні радикали, які атакують здорові клітини нашого організму, та допомагають нам почуватися більш бадьорими.
- Мають антибактеріальний ефект. Кмин обмежує розповсюдження деяких мікроорганізмів, в тому числі кишкової палички – бактерії, що може викликати харчове отруєння. Олія з насінин, за даними деяких досліджень, може допомогти знищити й інші шкідливі бактерії, що атакують імунну систему.
- Допомагають стабілізувати роботу ШКТ. Зокрема, кмин застосовується у лікуванні діареї. Цей факт про тмин відомий лікарям здавна, тому його «прописували» для покращення роботи ШКТ понад тисячу років тому.
- Можуть контролювати рівень цукру в крові. Для хворих на діабет це також дуже корисна рослина, адже масло кмину є загальновизнаним гіпоглікемічним засобом.
- Можуть протидіяти раку. За даними одного з досліджень кмин та базилік входять до 9 найпопулярніших спецій, які є потужними атиканцерогенами. Вони мають здатність перешкоджати розмноженню клітин раку, зокрема товстої кишки.
- Можуть покращувати пам’ять. Споживання кмину стимулює нервову систему, а отже за даними досліджень, може покращити нашу здатність запам’ятовувати, а також допомагати в лікуванні хвороби Паркінсона.
Отже, я раджу вам включити цю спецію до свого раціону не лише для збагачення смаку страв, але й враховуючи лікувальні властивості кмину. Я люблю додавати його до супів, збагачувати ним смаки м’ясних страв, особливо добре він працює разом із кисломолочними продуктами, тож до салатів з такою заправкою теж пасуватиме ідеально. Його споживання вважається безпечним, але надто зловживати ним не варто, як і всіма іншими приправами.
Відмова від відповідальності. Ця стаття має ознайомлювальний характер. Перш ніж вживати той чи інший продукт, проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем або дієтологом.