І конфітюр, і джем і варення — все це способи консервації фруктів та ягід, під час яких плоди проварюють із додаванням цукру. Але є нюанси та відмінності у технології, які впливають на кінцевий результат, смак та зовнішній вигляд виробу. Заплутатися в термінах досить легко, то ж з’ясуймо що ж таке джем, варення та конфітюр.
Що таке джем
Джем готують зі шматочків фруктів або ягід, цукру, кислоти та пектину, інколи пектин не додається у випадку, якщо самі фрукти, наприклад яблука та апельсини, природно містять високий рівень цієї речовини. Часто у рецептах терміни “джем” та “конфітюр” використовують як взаємозамінні, але різниця все ж є. Для класичного джему фрукти або ягоди нарізаються дрібними кубиками, тож вони досить сильно розварюються, перетворюючись в однорідну густу і непрозору масу.
Що таке конфітюр
Назва “конфітюр” походить від французького слова “confire”, тобто «консервований». Його готують з цілих ягід або акуратно мілко нарізаних фруктів, що повільно проварюються у цукровому сиропі таким чином, аби якомога краще зберегти їхню оригінальну форму. Відкривши баночку конфітюру, ви побачите напівпрозорий густий сироп у якому “застигли” красиві ягідки. Інколи, для досягнення бажаного ефекту, до конфітюру додається желатин. Текстура конфітюру зазвичай більш рідка, ніж у джему. Важливою особливістю є також, що конфітюри варять не лише з ягід, але навіть із цибулі чи солодкого перцю.
Що таке варення
Тепер згадаємо, як готується наше рідне варення. Ягоди або фрукти ретельно миють, відбраковують потовчені ягідки, очищають їх від листочків, кісточок та плодоніжок. Далі цілі ягоди або акуратні великі скибки фруктів проварюють з цукром. Тому варення дуже схоже на конфітюр за смаком, технологією та зовнішнім виглядом, але часто містить часточки фруктів, а ще до класичного рецепта варення не додається желатин. Знайти чудові та перевірені рецепти варення можна в окремому розділі у нас на сайті.
Що таке повидло
Повидло — це проварене з цукром фруктове пюре. Якщо для приготування конфітюру та варення використовуються акуратні плоди, то для повидла підійдуть і менш естетичні фрукти і ягоди, навіть дещо потовчені чи перезрілі. Їхній зовнішній вигляд не грає ролі, адже вся сировина перемелюється до однорідного пюреподібного стану. Далі пюре проварюють на маленькому вогні, постійно помішуючи. Цукор додається наприкінці, далі ще гарячим виріб розливають в стерилізовані банки та заривають. Хороше повидло повинно бути густим: при помішуванні лопатка або ложка повинні залишати за собою “борозну”.