Є такі продукти, які обожнюють ну практично всі, від галасливої малечі до статних чоловіків і бабусь з дідусями. Мені здається, що один з таких – це сир. Його можна використати як закуску, подавши з медом та фруктами, додавати до пасти й каш, до супів та салатів, бо він чудовий всюди. Деякі сири навіть можна приготувати самостійно, я вже розповідав вам як зробити рикоту вдома, і це чудовий спосіб мати таку смакоту під рукою весь час. Та сьогодні хочу розповісти вам більше про фету – розсипчастий солоний сир, який може похизуватися яскравим смаком та користю для організму.
Що таке фета?
Це солоний сир білого кольору, який виготовляється у Греції з овечого та козячого молока. Фета належить до продуктів із захищеним найменуванням, тому таку назву може мати лише той сир, що виготовлений саме у Греції. Навіть якщо інші країни використовують таку ж технологію, назва їх продукту має бути іншою. За вимогами сир фета має включати мінімум 70% молока, що походить від місцевих порід кіз та овець, традиційно вирощуваних у Греції, а також вони мають належати до визначених регіонів країни.
Фета вважається одним з найстаріших сирів світу, згадується навіть в «Одіссеї» Гомера. Вона славиться насиченим ароматом і смаком з легкою приємною кислинкою та солоністю. У Греції та загалом країнах Середземномор’я фету настільки обожнюють, що їдять практично щодня. Завдяки тому, що у складі цього сиру немає коров’ячого молока, він легше засвоюється, а також має менший вміст жиру, ніж багато інших сирів. Тому у помірних кількостях його можна вживати навіть на деяких дієтах.
Користь фети
Окрім чудових смакових властивостей, сир фета є джерелом багатьох поживних речовин. Розгляньмо його основні корисні властивості.
- Є джерелом кальцію та калію. Як і багато інших молочних продуктів, фета багата на кальцій та калій, що необхідний нашому організму для роботи м’язів, міцних та здорових кісток і зубів. Тож з’ївши порцію сиру, ви точно знатимете, що ваш організм збагатився таким важливим елементом.
- Містить білок. Високий вміст білка у феті особливо важливий для тих, хто дотримується дієти. Всім нам щодня потрібна достатня кількість білка, що необхідний для росту, розвитку та відновлення клітин і тканин організму.
- Містить корисні жирні кислоти. У складі фети є велика кількість жирної кислоти під назвою кон’югована лінолева кислота, яку наш організм може отримувати лише з їжею, бо самостійно вона в людини не виробляється. За даними досліджень вона здатна зменшувати кількість жиру в організму, збільшуючи суху масу, а також може покращувати роботу серцево-судинної та імунної систем.
- Допомагає підтримувати роботу кишківника. У складі фети є корисні мікроби, такі як бактерії Lactobacillus plantarum та дріжджі, що позитивно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту.
- Є джерелом вітамінів. Сир фета є цінним доповненням до вашого раціону, оскільки містить вітамін В6, фосфор, вітамін А.
Що можна приготувати з сиру фети?
Завдяки своєму яскравому смаку сир фета може виступати як окрема самостійна закуска, а також збагатити собою багато страв.
Сир можна запекти із травами та овочами і подати з хрустким хлібом. Про славнозвісний грецький салат, який у самій Греції зветься селянським, точно всі знають. Та насправді фета добре пасує не лише до свіжих овочів. Спробуйте додати сир до салату з кускусом чи гречкою, він ідеально пасує до запеченого буряка та картоплі.
Фету часто використовують як начинку для пирогів, вкупі зі свіжою зеленню. Спробуйте зробити грецький пиріг спанакопіта – і впевніться, наскільки це смачно!
Фета може бути одним з інгредієнтів сандвічів, канапе та бутербродів, бо добре поєднується з багатьма продуктами, і з м’ясом також.
Сир можна загортати у м’ясні рулетики з курки, у слайси кабачків, робити його начинкою запечених баклажанів чи човників з солодкої картоплі. Насправді варіантів безліч! Ви можете придумати навіть свій власний рецепт і спробувати поєднати фету зі своїми улюбленими продуктами.
Тож я сподіваюсь, ви захочете включити цей надзвичайний сир у свій раціон якомога швидше не лише через смак, а й через його корисні властивості.