Можливо, вам вже доводилося бачити її в українських супермаркетах. Яскраво-рожева пітахая беззаперечно приваблює погляд. Плід настільки цікавий та красивий, що негайно виникає бажання побачити який же він всередині та обов’язково спробувати бодай шматочок! Дізнаймося, який же він, рожевий фрукт що зростає на кактусах. Нещодавно ми також розповідали про дуріан, відомий свої райським смаком та пекельним запахом.
Що таке пітахая
Пітахая, пітая або драконячий фрукт — це все назви одного тропічного плоду, родом з Центральної та Південної Америки. Пітахая зростає на кактусі з ботанічного роду Hylocereus, відомого своїми ароматними великими квітами, що розпускаються лише уночі.
У наш час пітахаю вирощують у багатьох країнах Південно-Східної Азії, наприклад у В’єтнамі, Таїланді та на Філіппінах.
- Зовнішній вигляд. Зовні плід має довгасту форму та яскраво-рожеву чи жовту шкірку, ніби вкриту “лускою”, звідси й асоціація з драконом. Всередині пітахая має м’який, соковитий м’якуш білого або бузкового кольору, всіяний дрібним чорним насінням.
- Види пітахаї. Загалом існує чотири види драконячого фрукта: білий, червоний, фіолетовий та жовтий, при цьому перші три види мають однаково-рожеву шкірку, але різняться саме забарвленням м’якоті.
- Яка на смак пітахая? Зазвичай фрукт описують як поєднання ківі, груші та інколи полуниці. Фрукт досить м’який, наповнений соком та помірно солодкий.
Для чого корисна пітахая
Пітахаю люблять в усьому світі перш за все за яскравий зовнішній вигляд та смак, втім вчені вважають, що фрукт має деякі корисні властивості для здоров’я. Дізнайтеся про користь іншого тропічного фрукта — джекфрута з нашої спеціальної статті.
- Драконячий фрукт є джерелом кількох видів антиоксидантів — рослинних сполук, які захищають клітини від пошкодження нестабільними вільними радикалами. Антиоксиданти пов’язують зі зменшення ризиків серцевих захворювань, зниженням рівня холестерину та протираковими властивостями.
- Пітахая може дещо знижувати резистентність до інсуліну.
- Плід дракона містить пребіотичну клітковину, яка сприяє росту корисних бактерій у вашому кишківнику, потенційно покращуючи метаболічний стан.
Поживна цінність пітахаї
У 100 г свіжої пітахаї міститься приблизно:
- 57 ккал
- 15 г вуглеводів
- 3 г клітковини
- 0,14 г жирів
- 0,36 г білка
Крім цього фрукт містить невелику кількість вітаміну С, заліза та магнію.
Як обрати пітахаю
Обирайте фрукт з яскравою шкіркою без плям та пошкоджень. Спробуйте зважити плід у руці: за відчуттями він має бути досить важким для свого розміру. Кінчики “лусочок” на фрукті мають бути гнучкими, а шкірка – легко продавлюватися під натиском пальців. Якщо вам не пощастило придбати недозрілу пітахаю, спробуйте залишити її на кухні за кімнатної температури на кілька днів — плід повинен достигнути.
Як їсти пітахаю
Просто помийте та розріжте фрукт на скибки та з’їжте солодкий м’якуш. Крім цього ви можете зрізати неїстівну шкірку ножем або ж відділити м’якуш від шкірки звичайною ложкою.
Пітахаю також додають до фруктових та овочевих салатів, смузі, десертів, подають із йогуртом та кисломолочним сиром. Нещодавно ми також розповідали про карамболь та як використовувати його в кулінарії.